3 min.
Wilgoć w domu może skutkować pleśnią albo grzybem na ścianie. Co zrobić, aby pozbyć się wilgoci?

zdjęcie: unsplash.com
30.06.2022
Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”
30.06.2022
Sylwia Majcher o suszy w Polsce: „Kolejne gminy wprowadzają ograniczenia przy korzystaniu z wody. A my często lejemy ją bezrefleksyjnie”
30.06.2022
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
30.06.2022
Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”
29.06.2022
Tropikalne noce zabiorą nam sen i dobre samopoczucie? Sprawdź, jakie mogą mieć skutki dla twojego zdrowia
Zaparowana szyba, długo schnąca podłoga, zielony osad pleśni na ścianie. Znajomy widok? Wilgoć to problem, który dotyczy wielu mieszkań i domów. Walka z nią powinna rozpocząć się od uświadomienia sobie, gdzie leży źródło problemu i w jaki sposób można temu zapobiec. Nie należy bagatelizować symptomów, takich jak grzyb, ponieważ mogą nieść negatywne skutki zdrowotne.
Niewłaściwa izolacja cieplna budynku lub źle działająca wentylacja, mogą być głównymi przyczynami wilgoci w pomieszczeniu. Czynnikami sprzyjającymi są także zbyt szczelnie zamknięte drzwi i okna, pranie, gotowanie czy kąpiele.
Zbyt wysoka wilgoć prowadzi do pojawienia się grzybów, które najczęściej umieszczone są na ścianie. Poza nieestetycznym wyglądem i zapachem, unoszące się pyły mogą powodować alergie, problemy skórne, podrażnienia dróg oddechowych i pokarmowych. Najlepszymi warunkami do rozwoju pleśni jest środowisko wilgotne oraz temperatura 20-35 stopni.
Czy wiesz, co ma wpływ na powstawanie między innymi pleśni? Jest to para wodna, generowana podczas wielu codziennych sytuacji. Gotowanie, kąpiel, kubek z gorącą herbatą. Godzina gotowania produkuje około kilograma pary wodnej.
Jeśli dotykając ściany czujesz, że skrapla się para wodna, albo w narożniku widzisz pleśń, jest to znak ostrzegawczy, że problem zbyt dużej wilgoci dotyka również ciebie. Najczęściej wynika to z nieprawidłowo wykonanej izolacji termicznej. Częstym błędem jest zatykanie kanałów wentylacyjnych, z obawy przed „ucieczką ciepła”. Zdarza się również, że wilgoć w mieszkaniu jest skutkiem pęknięcia rury, nieszczelności dachu lub sąsiedzkiej awarii. Wówczas doraźną pomocą jest naprawa uszkodzenia.
Sytuacja jest utrudniona, jeśli źródłem wilgoci jest hydroizolacja fundamentów. Jeśli dom jest umiejscowiony w rejonie wysokiego poziomu wód gruntowych lub zła konstrukcja drenażu prowadzi do podsiąkania, mamy do czynienia z tzw. „zasysaniem” wilgoci z podłoża. W takiej sytuacji, rozwiązaniem jest przedostanie się do fundamentu, osuszenie, uzupełnienie zaprawy i następnie zabezpieczenie przed wilgocią. Wiąże się to z dłuższym procesem, a czasem remontem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Jak pozbyć się wilgoci?
Wentylator
Zaparowane okna, czarne plamki na ścianie, długo schnąca podłoga, brzydki zapach – jeśli zauważasz te symptomy w swoim mieszkaniu, możesz zaopatrzyć się w wentylator. Pozwoli on pozbyć się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu, zanim pojawi się grzyb.
Wietrzenie pomieszczenie
W codziennym funkcjonowaniu zaleca się wietrzenie pomieszczenia przynajmniej raz dziennie, najlepiej rano lub wieczorem, łazienka powinna być wietrzona również po każdej kąpieli. To zapobiega gromadzeniu się pleśni i zanieczyszczeń. Cyrkulacja powietrza osusza wilgoć, a także zmienia środowisko w pokoju, utrudniając rozwój pleśni.
Mechaniczne usunięcie
Jeśli dojdzie do zaatakowania ściany przez grzyb, należy zlikwidować go w sposób mechaniczny. Można zrobić to za pomocą skucia tynku, zastosowaniu środka grzybobójczego, a w konsekwencji położenia tynku i pomalowaniu ściany.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

30.06.2022
„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

27.06.2022