2 min.
Bieganie zimą – buty, kurtka, odzież. Jak się ubrać?

Jak się ubrać, biegając zimą? Zdjęcie: shutterstock
Bieganie zimą? Czemu nie! Jeśli duszne sale siłowni i bieżnie nie przekonują cię, nawet kiedy za oknem jest –15°C, zdecydowanie warto postawić na jogging. Pamiętaj jednak o odpowiednim stroju!
Spis treści
Bieganie zimą – jak się ubrać?
Jeśli zima ci nie straszna i pomimo mrozu nie wyobrażasz sobie dnia bez przebieżki, powinnaś zaopatrzyć się w strój, który ochroni przed śniegiem, marznącym deszczem, zimnem oraz mało przyjemnym wiatrem, który wieje prosto w twarz… Nie ma co jednak zagrzebywać się w puchacze i polary. Nie chodzi przecież o to, żebyś podczas biegania zimą była mokra zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
Buty do biegania zimą
Niezależnie od tego, gdzie biegasz, warto postawić na buty terenowe z materiałem, który mniej niż inne przepuszcza powietrze. Obowiązkowo załóż także ciepłe skarpetki. Podobno za parę dni na chwilę mróz ma zelżeć, a wtedy buty możesz zamienić na zwykłe, jeśli jednak w takich biega ci się lepiej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
W czym biegać zimą?
Przy takich temperaturach, jakie mamy aktualnie, czyli więcej niż -10°C, nie zapomnij o koszulce termicznej z długim rękawem i wysokim kołnierzem. Będzie trzymała ciepło. My nie jesteśmy zwolennikami zimowych biegów, ale przyjaciele biegacze polecają biegi w kurtce wiatrówce albo kurtce technicznej z krótkim rękawem. Do zestawu nada się cienki polar, grubsza czapka i koniecznie coś na szyję. Oczywiście obowiązkowe rękawiczki i zimowe legginsy (najlepiej z wiatroszczelnym materiałem).
Bieganie w zimie – o czym pamiętać?
Nie są to złote rady. Sama musisz przetestować, w czym biega ci się najwygodniej. Jeśli czujesz, że zaczyna cię lekko rozkładać przeziębienie, ale mimo to nie zamierzasz rezygnować z biegu, wychodząc na zewnątrz, zabierz ze sobą chustkę chroniącą drogi oddechowe. Nie radzimy jednak biec wówczas długich dystansów. Pamiętaj również o odpowiednim oddychaniu – najlepiej to robić w sposób mieszany, co oznacza, że należy zaangażować do tego zarówno usta, jak i nos.
Jeśli zima nie zachęca cię do biegów na zewnątrz, pamiętaj, że to świetny okres na wzmacnianie mięśni nóg na siłowni. Zresztą nie tylko mięśni nóg. Treningi zawsze warto dobierać kompleksowo.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023