Jak ćwiczyć podczas upałów? Co radzą trenerzy?
Czy podczas upałów można ćwiczyć? A jeśli tak, jak się do treningu przygotować? To pytania, które przy obecnej temperaturze pojawiają się często. Jak zatem ćwiczyć? Już opowiadamy.
Nic w tym niezwykłego, że latem bywa gorąco. Taki mamy klimat i cieszmy się z tego, że chociaż przez kilka miesięcy możemy ładować baterie słońcem i łapać pozytywną energię. Czy jednak, kiedy zaczyna się robić upalnie, mamy leżeć z lodami i popijać zimne piwo? Niekoniecznie. Wiem, że uśmiechacie się pod nosem, ale jeśli należycie do grupy aktywnych, wykorzystajcie ten czas także na inne przyjemności. I tu akurat mowa o treningu.
No dobra, macie dobre chęci i spory zapas motywacji, ale żar leje się z nieba? Spokojnie – opracujmy plan działania.
Pierwsza sprawa to wybór odpowiedniej pory dnia. Nikt wam nie każe iść biegać w największy skwar. Jeśli źle znosicie upały, idźcie na trening po godzinie 18:00 albo wstańcie nieco wcześniej. Poranny trening niesie ze sobą dużo plusów. Ale za to organizm szybciej się wtedy odwadnia. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ hormonalny właśnie o tej porze ułatwia eliminację wody z organizmu. Dlatego bardzo ważne jest to, by odpowiednio się nawadniać i to o każdej porze. Pijcie małymi łykami co kilka, kilkanaście minut. Woda? Jasne, ale oprócz tego postawcie na napoje izotoniczne. Wypijajcie około 200 ml napoju na 25 minut przed treningiem oraz po godzinie od jego zakończenia.
Ponieważ wysiłek w trakcie upałów jest jednak dodatkowym obciążeniem dla krwiobiegu (krew jest wówczas kierowana nie tylko do mięśni, ale także do skóry), warto postawić na chłodzenie. Jakie? Zimną kąpiel. Która zresztą będzie dodatkowo przyśpieszać regenerację potreningową.
Jeśli lato, to także obowiązkowo – nakrycie głowy oraz kremy z wysokim filtrem! A teraz marsz na trening!
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
„Zaburzenia psychiczne nasilają się w okresie występowania ekstremalnie wysokich temperatur” – mówi Weronika Michalak z HEAL
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Lawina zgłoszeń dotyczących szerszeni i os. Tak źle jeszcze nie było. „Wzrost nawet o 1000 proc.”
się ten artykuł?