Crossfit – co to, ćwiczenia, efekty. Dla kogo jest crossfit?
Crossfit to dziś jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych. Dlaczego? Bo skutecznie uzależnia i ekspresowo daje efekty. Co to jest crossfit i dla kogo te treningi będą dobrym rozwiązaniem? Jak zacząć trenować crossfit?
Co to jest crossfit?
Crossfit jest formą treningu ogólnorozwojowego o wysokiej intensywności. Crossfit pod kątem różnorodności wyróżnia się na tle wielu innych rodzajów sportów. Trening łączy ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe, wykorzystujące obciążenie własnego ciała całą gamę sprzętu, m.in. sztangi, kettle, hantle, drążki, skakanki, liny, skrzynie i piłki lekarskie.
Co daje crossfit?
Poprawia wytrzymałość i siłę, przyczyniając się do wzmocnienia ogólnej sprawności organizmu. Celem treningów jest poprawa we wszystkich obszarach wpływających na dobrą kondycję. W czasie sesji crossfitu ćwiczymy:
- wydolność krążeniowo-oddechową,
- wytrzymałość,
- siłę,
- elastyczność,
- moc,
- szybkość,
- zwinność,
- równowagę,
- koordynację,
- dokładność.
W odróżnieniu od indywidualnych ćwiczeń na siłowni, w crossficie nacisk kładzie się na społeczność. W boksach nawiążesz kontakt z ludźmi, którzy wzajemnie się wspierają i mobilizują do osiągania treningowych celów.
Trening crossfit – dla kogo?
Crossfit jest treningiem odpowiednim dla większości osób zdrowych. Może nie być dobrym rozwiązaniem dla osób z przebytymi kontuzjami, ponieważ stanowi trening o dużej intensywności, w którym ruchy przeważnie wykonuje się szybko. Nie zaleca się rozpoczynania trenowania crossfitu kobietom będącym w ciąży.
Jak zacząć trenować crossfit?
Trenowanie crossfitu zacznij od znalezienia boksu w twojej okolicy. Wiele z nich oferuje pierwsze zajęcia za darmo – przyjdź i przekonaj się, czy ta forma treningu jest dla ciebie. Zwykle zaleca się pójście najpierw na trening dla początkujących, na których instruktor oceni twoje aktualnie możliwości i dobierze grupę o zbliżonym poziomie wytrenowania. Możesz także skorzystać z wprowadzających treningów indywidualnych. W czasie zajęć trener dokładnie wyjaśni ci, jak wygląda trening i pomoże nauczyć się techniki wykonywanych ćwiczeń.
Crossfit – lista ćwiczeń
Ćwiczenia, które mogą być częścią treningu crossfitowego, to np.:
- różne formy przysiadów, często z obciążeniem w postaci kettla, sztangi lub piłki lekarskiej,
- martwy ciąg,
- wskoki na skrzynię,
- podciąganie na drążku,
- przyciąganie stóp do drążka w zwisie,
- wchodzenie po linie,
- bieganie.
Crossfit – efekty
Wysoka intensywność crossfitu przekłada się się na imponujące efekty regularnego treningu. W badaniach przeprowadzonych na osobach przed i po 3 miesiącach treningu 2 razy w tygodniu zaobserwowano korzystne zmiany w postaci m.in.:
- zmniejszenia procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i zwiększenia masy mięśniowej,
- zmniejszenia obwodu talii,
- poprawy wydolności fizycznej organizmu.
Zalety crossfitu
Dlaczego crossfit tak ekspresowo zdobywa ogromną popularność? Bo ten sport uzależnia tak jak żadna inna znana mi aktywność. Daje ciału takie możliwości, o jakie zwykły człowiek by siebie nawet nie podejrzewał. Wszystko to dzieje się dość szybko, bo treningi są naprawdę intensywne i skomponowane tak, by rozwijać wszystkie cechy motoryczne. Efekty pojawiają się szybko, bo poprzeczka do pokonania stale się podnosi. I wierzcie mi, naprawdę chce się ją przeskakiwać.
Bibliografia:
- Ciałowicz-Murawska E., Wojna J., Zuwiała-Jagiełło J. (2015) Crossfit training changes brain-derived neurotrophic factor and irisin levels at rest, after wingate and progressive tests, and improves aerobic capacity and body composition of young physically active men and women, Journal of Physiology and Pharmacology, 66(6):811-21.
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Co zyskasz, zapisując się na treningi boksu? Jak wygląda trening dla kobiet?
Czym jest trening push pull legs i dlaczego powinnaś go wykonać?
się ten artykuł?