Przejdź do treści

Trening a posiłki – co jeść po treningu?

Co jeść po treningu?
Co jeść po treningu? Może kurczaka? Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele osób rozpoczynających trenowanie lub uprawianie sportu zastanawia się, co jeść po treningu. To, co jesz przed treningiem, po nim oraz w pozostałych częściach dnia, ma duże znaczenie dla twoich sportowych celów, dlatego zdecydowanie warto postawić na pełnowartościowy posiłek.

Co jeść po treningu? Wbrew pozorom to wcale nie jest oczywiste, a przecież trzeba wiedzieć, co jeść, jeśli prowadzi się aktywny tryb życia. Jeśli trenujesz i postawiłeś przed sobą jakieś cele, racjonalne odżywianie stanowi około 70% sukcesu, niezależnie od tego, czy chcesz zredukować tkankę tłuszczową, przybrać na masie, poprawić kondycję czy wytrzymałość.

Ostatnio pisaliśmy o tym, co jeść przed treningiem, więc warto dowiedzieć się, co jeść po nim i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego posiłek potreningowy jest tak ważny.

Im trening jest dłuższy i intensywniejszy, tym więcej zużywa glikogenu. A właśnie odpowiednia dieta wyrównuje poziom glikogenu w mięśniach oraz uzupełnia ubytki wody i elektrolitów w organizmie, co z kolei skutecznie przygotowuje organizm do kolejnej sesji treningowej.

A teraz konkrety. Prowadzono badania, które wykazały, że powrotne magazynowanie glikogenu po ćwiczeniach odbywa się na trzech różnych etapach. Podczas pierwszych 2 godzin regeneracja jest najszybsza (około 1,5 razy szybsza niż normalnie). Podczas kolejnych 4 godzin tempo się zmniejsza, ale i tak jest wyższe niż przeciętne. Natomiast w fazie trzeciej wraca już do stanu normalnego. Zatem jeżeli zależy ci na szybkiej regeneracji lub trenujesz dwa razy dziennie, powinieneś spożyć posiłek do 2 godzin po treningu.

Co jeść po treningu:

● Koktajl zastępujący posiłek (np. owocowy z dodatkiem odżywki białkowej oraz witamin i minerałów);

● Batonik sportowy (zawierający białka i węglowodany);

● Spaghetti z mięsa mielonego z indyka, z brokułami i parmezanem;

● Grillowana pierś z kurczaka z ryżem i zestawem surówek (warzywa sezonowe).

Intensywny trening wyczerpuje energię, więc organizm potrzebuje dodatkowych źródeł paliwa. Jeżeli nie dostarczysz mu po treningu pełnowartościowego pożywienia, zacznie przerabiać na energię twoje mięśnie. Innymi słowy, organizm będzie sam siebie „zjadał”, co nie jest ani dobrym, ani zdrowym procesem.

Jeżeli zależy Zci na częstych sesjach treningowych w tygodniu, pamiętaj o zbilansowanym posiłku potreningowym. Jeżeli nie zjesz dobrze, przełoży się to na efektywność twoich ćwiczeń. Oznacza to po prostu, że nie będziesz mógł trenować tak intensywnie i długo jakbyś sobie tego życzył. Po pierwsze dlatego, że szybciej będziesz czuł się zmęczony, a twoim mięśniom wyraźnie będzie brakowało siły. Zacznie słabnąć, mimo że ciężko trenujesz. Może się to także objawiać szybką słabością i bólami mięśniowymi podczas treningu. Oczywiście oprócz braku odpowiednio zbilansowanej diety takie objawy mogą także oznaczać zmęczenie organizmu wywołane niedostateczną regeneracją. O niej także musisz bezwzględnie pamiętać. Ciało to nie worek treningowy!

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: