Chwila relaksu dla szyi. Wystarczy 10 minut, by poczuć się lepiej
Stres, długie przesiadywanie przy komputerze, nieodpowiednia pozycja podczas snu. To tylko kilka przyczyń występowania dolegliwości szyi. Na ratunek przychodzą ćwiczenia, które wykonywane systematycznie przynoszą doskonałe rezultaty.
Na samym początku wyjaśnijmy coś sobie. Ćwiczenia te pomagają rozluźnić spięte mięśnie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Nie liczcie na cuda, jeżeli macie problemy zdrowotne. Jeśli takie występują, to oczywiście należy skontaktować się ze specjalistą.
Ćwiczenia są jednak proste i jak najbardziej bezpieczne, możecie więc wykonywać je w domu, w pracy czy na treningu. Wystarczy zaopatrzyć się w twardą piłeczkę. Aby poczuć pełne rozluźnienie w obrębie odcinka szyjnego, należy pamiętać o tym, by rozluźnić także odcinek piersiowy kręgosłupa.
Poniżej ćwiczenia. Każde z nich wykonujcie około 1,5 minuty na każdą stronę.
Ćwiczenie 1
Połóżcie piłeczkę u podstawy głowy i wolnym ruchem przesuwajcie ją do ucha i z powrotem (cały czas powinna być dociśnięta). Masujcie tylko tkanki miękkie.
Ćwiczenie 2
Połóżcie piłeczkę nad obojczykiem na bocznej części szyi i przytrzymajcie palcami. Cały czas lekko ją dociskajcie. Odchylajcie głowę w stronę przeciwną i dociskacie ponownie.
Ćwiczenie 3
Połóżcie się na plecach z nogami ugiętymi i dociśniętym odcinkiem lędźwiowym do maty. Następnie ułóżcie piłkę w zagłębieniu u podstawy czaszki. Kolejno powoli skręcajcie głowę z jednego boku na drugi, rolując piłkę w taki sposób, aby poruszała się od szyi aż do krawędzi ucha.
Zestaw ćwiczeń nie wymaga specjalnego wysiłku. Najważniejsza jest systematyczność. Wykonujcie go minimum przez 10 minut każdego dnia. Dzięki tej prostej metodzie mobilizacyjnej rozluźnicie mięśnie, a zwłaszcza przyniesiecie ulgę napiętym od siedzącej pracy prostownikom szyi.
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
„Często osoby z wadami wymowy wycofują się z życia społecznego. To bardzo poruszające historie”. Kamil Kijonka o terapii logopedycznej osób dorosłych
„Kiedy poczułam się gorzej, usłyszałam, że jestem najsłabszym ogniwem i nie powinnam tu pracować”. Zatrudniły się w sieciówkach, dziś tego żałują
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
się ten artykuł?