Przejdź do treści

Zastanawiasz się, czy warto chodzić na basen? Zobacz, co zyskasz, decydując się na pływanie

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zalety pływania? Jest ich całe mnóstwo. Poleca się je osobom zdrowym, ale także osobom obciążonym wieloma schorzeniami, m.in. związanymi z bólem kręgosłupa. Do korzyści wynikających z pływania zaliczają się: lepsza kondycja i wydolność organizmu oraz zgrabna sylwetka.

Świetna sprawa dla biegaczy!

1.Pływanie wymaga bycia w ciągłym ruchu, co sprawa, że jest doskonałym treningiem kardio. Natomiast dzięki oporowi, jaki stawia woda, znacznie wzrasta siła.

2. Pływanie polecane jest osobom po przebytych kontuzjach, ale także jako forma regeneracji potreningowej.

3. Gdy głowa jest pod wodą, każda cząstka tlenu jest na wagę złota. W efekcie organizm gospodaruje nim wydajniej. Uczycie się w ten sposób pogłębiania wdechów oraz wydechów, wydalając więcej dwutlenku węgla.

4. Coś dla biegaczy. Dzięki lepszemu poborowi i zużyciu tlenu, pływanie znacznie zwiększa wytrzymałość i pojemność płuc, co przyczynia się do wzrostu formy u osób biegających – szczególnie długie dystanse.

Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie /fot. shutterstock

Eliksir młodości!

5. Zwiększone poprzez pływanie podaż i rozkład tlenu poprawiają ukrwienie mózgu i jego zaopatrzenie w ten życiodajny gaz. Pobudza to centralny układ nerwowy i poprawiają się funkcje poznawcze.

6. Kiedy jesteście zanurzeni w wodzie, znacznie redukuje się ilość bodźców, które bombardują układ nerwowy, co przynosi ulgę i daje poczucie spokoju.

7. Dzięki szerokiej dostępności całej gamy basenów i zbiorników wodnych możecie odwiedzać różnorodne i ciekawe miejsca, które sprawią, że pływanie będzie jeszcze ciekawsze.

8. I na końcu coś, co brzmi jak plan. Badania wykazują, że regularne pływanie może cofnąć zegar biologiczny nawet o 20 lat. Dzieje się to za sprawą obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu, zwiększenia wydolności krążeniowo-oddechowej oraz wspomagania pracy centralnego układu nerwowego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?