Bachata – na czym polega ten taniec? Jakie są style bachaty?
Bachata to taniec wyróżniający się ogromną sensualnością i zmysłowością, cieszący się coraz większą popularnością na całym świecie. Można go tańczyć nie tylko w parze, ale także i solo. Sprawdź jakie są style bachaty i komu jest szczególnie polecana.
Bachata – na czym polega ten taniec?
Bachata to uczuciowy i zmysłowy taniec wywodzący się ze słonecznej i ciepłej Dominikany. Jest drugim po salsie tańcem pochodzącym z Karaibów, w którym kobieta uwodzi swojego partnera. Jednak bachata, której najistotniejszym elementem są ponętne ruchy biodrami oraz tak zwana chemia pomiędzy partnerami, jest dużo wolniejsza. Nie masz drugiej połówki? Nic straconego! Bachatę można również tańczyć solo.
– Bachata i salsa to dwa różne style muzyczne i taneczne. Salsa, (której również jest kilkanaście rodzajów!) cieszy się zdecydowanie większą popularnością na świecie, ale bachata nieustannie zdobywa coraz szersze grono wielbicieli i być może przegoni salsę w swojej popularności. Tysiące ludzi kochają jej różnorodność, wolność w wyrażaniu swoich emocji i bliskość kontaktu z drugą osobą.” – mówi Łukasz Raś, właściciel szkoły LOFToDANCE
Bachata to także muzyka, będąca nieodłącznym elementem omawianego tańca, wyróżniająca się dużą rytmicznością, prostym tekstem piosenek głównie o tematyce miłosnej.
– Bachata to również gatunek muzyki, zresztą to właśnie muzyka powstała jako pierwsza, a dopiero później pojawił się taniec. Muzyka wywodzi się z kubańskich rytmów sonu i bolero. Obecnie istnieje wiele odmian muzyki bachatowej, za czym idzie dużo styli tanecznych omawianego tańca – dodaje instruktor tańca.
Bachata – style tańca
Bachata, tańczona w bliskim kontakcie z partnerem, jest niezwykle zmysłowym, wręcz erotycznym tańcem, mającym trzy podstawowe style.
Dominicana – tańczona tradycyjnym krokiem jak na Dominikanie, jest oryginalnym i pierwszym stylem omawianego tańca. Upodabnia się do latynoamerykańskich tańców, głównie cha-chy. Wyróżnia się szybkim tempem rozliczanym na cztery, skomplikowanymi krokami i różnymi charakterystycznymi figurami wykonywanymi w parach. Jednak box step, będący krokiem podstawowym, nie należy do najtrudniejszych – krok do boku w prawo, dostawienie lewej nogi, powtórka raz jeszcze i na cztery dostawienie lewej nogi dotykając palcami podłogi.
Moderna – wolniejsze tempo i prostsza technika taneczna sprawiają, że ten styl bachaty częściej wybierany jest przez pary, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tańcem. Krokiem podstawowym Moderny, będącej uproszczeniem Dominicany, jest prostszy krok box step – trzy kroki w lewo z dostawieniem na cztery, a następnie trzy kroki w prawo również z dostawieniem na cztery.
Sensual – jak sama nazwa wskazuje to najbardziej sensualna odmiana bachaty. Co wyróżnia ją na tle poprzednich? Charakteryzuje się przede wszystkim ruchem całego ciała i niezwykłą bliskością partnerów, którzy stale utrzymują kontakt wzrokowy, a ich ciała wyglądają tak, jakby były jednością. Zadaniem partnera jest eksponowanie partnerki i prowadzenie jej w tańcu. Główny ruch pochodzi z bioder, a często aby partnerzy zbliżyli się jeszcze bardziej, noga kobiety znajduje się między nogami mężczyzny lub na odwrót. Mimo iż omawiana odmiana bachaty tańczona jest do wolnej muzyki, jest trudna technicznie, a przygodę z nią rozpoczynają doświadczeni tancerze.
– Bachata to taniec w parze – w swojej tradycyjnej wersji z Dominikany, można ją tańczyć z mamą, babcią, wujkiem, czy kuzynem. Jednak wersja europejska, zwana bachatą sensual, jest zdecydowanie bardziej zmysłowa. Kursy solowe są dodatkiem w nauce bachaty, gdzie ćwiczymy naszą muzykalność, prawidłową pracę ciała czy wszelkie ozdobniki. Ideą jest jednak socjalowy, improwizowany taniec w parze – dodaje Łukasz Raś.
Bachata – dla kogo?
Bachata to nie tylko taniec i muzyka, to także środek wyrażania wewnętrznej zmysłowości i ekspresji. Z całą pewnością skradnie serca tych, którzy cenią style latynoamerykańskie. Jest świetnym sposobem na zbliżenie do siebie partnerów i rozpalenie pomiędzy nimi gorącego uczucia. Polecana jest szczególnie osobom, które nie mają oporów przed wyrażaniem swoich emocji w tańcu, a zmysłowość i seksualność nie powoduje u nich skrępowania.
Polecamy
Anita Sokołowska tuż przed finałem zdobyła się na osobiste wyznanie. „W każdym tańcu muszę pokonywać swoje ograniczenia”
Iwona, niesłysząca tancerka: „Tango to dla mnie najlepszy psycholog. Tańcząc, opowiadam swoją historię, zwierzam się mu”
Dlaczego dorośli nie powinni przestawać skakać? Wyjaśnia Basia Tworek
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic
się ten artykuł?