3 min.
Astma a nadwaga. Czy będąc astmatyczką mogę uprawiać sport? Odpowiada alergolożka

iStock/ Astma a sport
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
Prawdą jest, że astmatycy nie mogą uprawiać sportu? „Otyłość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo u chorych na astmę może obniżać efektywność leczenia i pogarszać przebieg choroby” – pisze lekarka. Co więc robić w przypadku dodatkowych kilogramów? Uprawiać aktywność fizyczną czy pozostać jedynie na diecie? Tłumaczy „Mama Alergolog”.
Lekarka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Alergolog, obecnie jest w trakcie specjalizacji z alergologii. Jej konto na Instagramie, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną, obserwuje prawie 5 tys. Internautów. Ekspertka porusza na nim tematy alergiczne, starając się w ciekawy i rzetelny sposób ująć problem. Tym razem zwróciła uwagę na astmę – chorobę płuc, na którą w Polsce choruje blisko 12 proc. dzieci i młodzieży i ok. 8 proc. dorosłych.
Spis treści
Astma – jak wyglądają objawy?
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych. Objawia się skurczem oskrzeli, prowadzącym do uniemożliwienia zaczerpnięcia oddechu, narastania duszności i uporczywego kaszlu. Napad duszności spowodowany jest zalegającą w oskrzelach wydzieliną, niemożliwą do odkrztuszenia. Chory nie może złapać tchu, co jest skutkiem wysiłku, jaki wkłada w próbę zaczerpnięcia powietrza. Oddech pacjenta jest świszczący. Atak mija zazwyczaj po podaniu leków rozkurczających oskrzela.
Astma oskrzelowa – przyczyny
Najczęstszą przyczyną astmy jest reakcja alergiczna na alergeny wziewne: pyłki roślin i pleśni, kurz domowy i roztocza, pierze czy sierść zwierząt domowych. W takim przypadku mówi się o astmie alergicznej (atopowej). Napad astmy mogą także wywołać alergeny pokarmowe lub leki. Astmatycy powinni uważać także na zimne powietrze lub infekcję dróg oddechowych, co może wskazywać na astmę niealergiczną (nieatopową).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Astma a nadwaga i aktywność fizyczna
Wiele osób u których zdiagnozowano astmę unika aktywności fizycznej, tłumacząc się dusznościami podczas wysiłku. Jak zaznacza Jamroz-Brzeska nie jest to jednak dobre wyjście. Lekarka wręcz podkreśla rolę ruchu i ćwiczeń fizycznych w profilaktyce i kontroli astmy. Unikanie sportu w niektórych przypadkach może prowadzić także do dodatkowych kilogramów, a otyłość w przypadku astmy obniża efektywność leczenia i wręcz pogarsza przebieg choroby.
„Chorzy na astmę nie powinni unikać wysiłku fizycznego z wyjątkiem okresów zaostrzeń choroby.
W piramidzie żywieniowej jej podstawę stanowi aktywność fizyczna. Dzięki niej pacjenci zachowują dobrą kondycję fizyczną, mają lepsze samopoczucie, ich życie towarzyskie jest bogatsze. Dzieciom ruch jest konieczny do prawidłowego rozwoju psychofizycznego”
– pisze na swoim profilu na Instagramie Mama Alergolog.
Co w takim razie zrobić, jeśli faktycznie duszności przeszkadzają w tracie wysiłku fizycznego? Specjalistka doradza:
„Jeśli wysiłek powoduje objawy choroby to znaczy, że astma nie jest wystarczająco dobrze kontrolowana i może leczenie wymaga intensyfikacji” – ostrzega lekarka i dodaje – „Z tym problemem trzeba zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego”.
Warto więc udać się na rozmowę ze specjalistą, który doradzi, w jaki sposób uprawiać sport, aby sobie nie zaszkodzić lub wprowadzi dodatkowe leczenie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022