3 min.
Ołowiany pocałunek, czyli szminka z dodatkami

Istock.com
Najnowsze
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Jak sprawdzić, czy pomadka zawiera ołów? Wystarczy posmarować nią wierzch dłoni i potrzeć złotym pierścionkiem. Jeśli kolor czernieje, to w szmince jest ołów.
Szminka – uwaga niejadalne!
Do organizmu człowieka ołów trafia drogą pokarmową, wraz ze skażonym pożywieniem, wodą i… pomadkami. Kobiety średnio w ciągu całego życia zjadają od 2 do 7 kg szminki. Ołów kumuluje się w organizmie, co może mieć nieodwracalne skutki dla zdrowia. Dla kobiet jest szczególnie niebezpieczny, bo może przyczynić się do poronień, powodować zmiany hormonalne, nieprawidłowości miesiączkowania i opóźnione dojrzewanie płciowe u dziewcząt.
Stosowanie ołowiu w kosmetykach jest niedopuszczalne na mocy unijnych dyrektyw. Mimo to jego śladowe ilości mogą się znaleźć w barwnikach i pigmentach stosowanych do produkcji kosmetyków kolorowych. Stąd ołów w pomadkach, ale nie da się tego wyczytać z listy składników INCI. Powstaje pytanie: jak bardzo śladowe są to ilości?
W 2009 r. Amerykański Urząd Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) twierdził, że poziom zawartości ołowiu w pomadkach nie zagraża bezpieczeństwu. Na tej podstawie Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego uznał, że wykryta w testowanych szminkach ilość ołowiu, tj. średnio 1,07 ppm (parts per milion/części na milion), nie stanowi podstaw do obaw co do bezpieczeństwa produktów (10 ppm to 0,001 proc.). Dla porównania ustalone przez FDA limity ołowiu dla cukierków wynoszą 0,1 ppm. Można powiedzieć, że trudno porównać szminkę do cukierka, bo szminki nie można zjeść w całości, ale przecież kilka razy w ciągu dnia malujemy usta.
Szminka – producenci na celowniku

Zdjęcie: shutterstock
W lutym 2012 r. opublikowany został nowy raport FDA. Zakupiono 400 pomadek różnych marek i poddano je testom na obecność ołowiu. W kilku testowanych pomadkach wykryto aż 7,19 ppm ołowiu! (Warto dodać, że każdy odcień pomadki może zawierać inną ilość ołowiu, nawet jeśli są to produkty tej samej marki). W związku z tym FDA rozważało wprowadzenie maksymalnej dopuszczalnej ilości ołowiu w szminkach w celu ochrony zdrowia konsumentów.
Szminka – jak wykryć ołów?
Co mogą zrobić kobiety, aby unikać toksycznych szminek? Test z użyciem złotego pierścionka nie daje gwarancji, że szminka jest wolna od ołowiu. Konsumentki ufają, że producenci i właściwe urzędy dbają o to, aby wprowadzone na rynek kosmetyki były bezpieczne i nie zawierały szkodliwych czy wręcz toksycznych składników. Niestety, tak się nie dzieje. Podobne testy jak w USA powinny zostać przeprowadzone w Unii Europejskiej. Co ciekawe, prawo unijne jest bardziej restrykcyjne od amerykańskiego, które dopuszcza do stosowania w kosmetykach wiele składników uznanych w UE za szkodliwe. Oznacza to, że kosmetyk może mieć inny skład na rynku polskim, a inny na rynku amerykańskim. Niemniej jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontroluje kosmetyki głównie pod kątem nieprawidłowego oznakowania i niespełnienia wymagań bezpieczeństwa. Szczegółowe testy laboratoryjne pozwoliłyby zweryfikować bezpieczeństwo szminek choćby pod kątem zawartości szkodliwego ołowiu. Pozostaje czekać.
Warto zaznaczyć też, że ołów nie jest obecny w każdej szmince do ust. Dobrze jednak być ostrożną.
Zobacz także

„Chcemy w tym trudnym i zabieganym świecie wspierać, kibicować i towarzyszyć kobietom”. Kwestionariusz urodowy: WIMIN

„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę

„Dopasowany – taki powinien być dobry kosmetyk”. Kwestionariusz urodowy: Ministerstwo Dobrego Mydła
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021