Przejdź do treści

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

Anne Hathaway
Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę/ Printscreen Youtube UN Women
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Z przykrością muszę podzielić się z państwem informacją, że podczas pandemii kobiety przepracowały w domu dodatkowo 512 mld godzin bez wynagrodzenia” – mówiła Anne Hathaway. Aktorka w mocnym przesłaniu zaapelowała do przywódców najbogatszych państw o umieszczenie kobiet w centrum wzrostu gospodarczego.

„To o trzy wieki za długo”

Ambasadorka dobrej woli biura ONZ ds. Kobiet, aktorka Anne Hathaway wezwała przywódców najbogatszych państw do priorytetowego traktowania kobiet. Przemówienie dwukrotnej zdobywczyni Oscara pojawiło się w wiadomości wideo podczas konferencji B20 poprzedzającej szczyt liderów 19 państw oraz Unii Europejskiej.

Podczas spotkania liderów G20, które w tym roku odbywa się na indonezyjskiej wyspie Bali, poruszone zostaną kwestie wojny w Ukrainie, rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami, zmian klimatu oraz trudnej sytuacji globalnej gospodarki. Jak wyjaśniła Hathaway, która była jedną z prelegentek, liderzy najbogatszych państw powinni pochylić się nad docenieniem roli kobiet w gospodarce. Ambasadorka zwróciła uwagę na palący problem nieodpłatnej pracy domowej, którą wykonują kobiety.

„Rzeczywistość, w której się znajdujemy, pokazuje, że przy obecnym tempie postępu osiągnięcie równości płci może zająć kolejne 300 lat. Mam nadzieję, że wszyscy zgodzimy się, że to o trzy wieki za długo” – powiedziała na początku swojego przemówienia Anne Hathaway.

Jak wskazała, obecna sytuacja kobiet jest daleka od dobrej. Zwróciła tu uwagę na państwa, w których w ostatnim czasie postęp w temacie praw kobiet i dziewcząt uległ „dramatycznemu odwróceniu”.

„Prawa i wolności, których kobiety i dziewczęta doświadczały jako normalne – prawo do pracy, nauki, dokonywania wyborów dotyczących własnego ciała – zostały nagle odebrane” – dodała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

„Faktem jest, że wykorzystujemy kobiety”

Hathaway w swoim przemówieniu wyjaśniła, że na pogarszającą się sytuację kobiet mają wpływ prawa uchwalone lub narzucone przez lokalne władze, ale także przez globalne kryzysy, takie jak pandemia COVID-19.

Pandemia miała niszczący wpływ na nas wszystkich, ale szczególnie mocno dotknęła kobiety. Nastąpiło przerażające nasilenie przemocy domowej wobec kobiet.

Z przykrością muszę podzielić się z państwem informacją, że podczas pandemii kobiety przepracowały w domu dodatkowo 512 mld godzin bez wynagrodzenia” – podkreśliła.

Odniosła się również do badań UN Women, według których w 2020 r. z powodu pandemii o wiele więcej kobiet niż mężczyzn straciło pracę z powodu obciążenia związanego z opieką nad dziećmi lub innymi niesamodzielnymi członkami rodziny. Kobiety również dłużej pozostawały poza rynkiem pracy.

„Musimy również uznać, że obecny sposób świadczenia i wyceny pracy opiekuńczej jest niesprawiedliwy i niezrównoważony (…) Musimy zająć się kulturowymi uprzedzeniami, które automatycznie określają opiekę jako 'pracę kobiet'” – dodała.

Hathaway podkreśliła, że jeszcze przed pandemią kobiety wykonywały prace domowe, na które przeznaczały co najmniej trzy razy więcej godzin niż mężczyźni. Pandemia pogłębiła te nierówności.

„Niezależnie od tego, czy chcemy, czy nie, faktem jest, że wykorzystujemy kobiety. Mówiąc najprościej: musimy przestać karać kobiety za troskę” – zaapelowała.

„Świat – nie tylko kobiety – potrzebuje innowacyjnych rozwiązań bardziej niż kiedykolwiek” – mówiła dalej aktorka. I zwróciła się do liderów najbogatszych państw, by podjęli decyzje, które kształtują nasze życie.

„Wzywam was do umieszczenia kobiet w sercu wzrostu gospodarczego i ożywienia gospodarczego. Bądźcie architektami lepszej przyszłości, robiąc to, czego nikt wcześniej skutecznie nie zrobił: Priorytetowo traktujcie kobiety dla dobra ogółu” – podsumowała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

Swiatłana Cichanouska. Pierwszą wojnę stoczyła o zdrowie syna, drugą wypowiedziała białoruskiemu reżimowi

„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Polska kardiolożka w elitarnym gronie najlepszych naukowców z całego świata

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Alanis Morissette ostro o branży muzycznej, która dyskryminuje kobiety. W proteście nie pojawiła się na ważnej ceremonii

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu / pexels

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu

Ta noc mogła się dla nich skończyć tragicznie. „Sprawdzajcie trzy razy, od kogo bierzecie drinka” – zaapelowała gwiazda „Top Model”

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

Kobiety wracające z rosyjskiej niewoli

„Bili dziewczyny, razili je prądem, uderzali młotkami”. Drastyczny opis tortur, jakim Rosjanie poddają Ukrainki

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

Katarzyna Kowalska

Kasia Kowalska wyznała, że partner namawiał ją do aborcji. „Musiałam ukrywać ciążę”

Aktywistki Aborcji Bez Granic

Tysiące Polek usunęły ciąże dzięki Aborcji Bez Granic. Aktywistki pokazały miażdżące statystyki

Elnaz Rekabi

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

Dr Agata Szade / fot. archiwum prywatne

Dr Agata Szade: „Jeśli chodzi o bycie kobietą-naukowcem, to myślę, że w Polsce naprawdę nie jest najgorzej”

Abigail Breslin: „Związek zamienił się w piekło”. Aktorka podzieliła się wstrząsającą historią na temat swojej relacji z partnerem

×