Akcja „Nie świruj, idź na wybory” w ogniu krytyki. Nagrania ośmieszają osoby chore psychicznie
„Nie świruj, idź na wybory” miała zachęcać do głosowania w październikowych wyborach parlamentarnych, ale przynosi raczej odwrotny skutek. Akcja została uznana za kontrowersyjną, ponieważ – zdaniem wielu jej przeciwników – odbywa się kosztem osób niepełnosprawnych, które są ośmieszane w spotach. Swój sprzeciw wobec stygmatyzacji osób chorych psychicznie wyraziła m.in. dziennikarka Paulina Młynarska.
Akcję, której hasło brzmi „Nie świruj, idź na wybory”, zainicjował w sieci fotograf, Tomasz Sikora. Na facebookowym profilu „Nie Świruj”, ale też na Twitterze i innych portalach społecznościowych znane osoby ze świata kultury i sztuki oraz internauci publikują nagrania, na których zachęcają do udziału w październikowych wyborach parlamentarnych. Krótkie nagrania wideo opatrzone hashtagiem #nieświruj lub #nieświrujidźnawybory zamieścili w sieci m. in. Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak, Grzegorz Turnau, Anna Cieślak, Zbigniew Hołdys, Krystyna Janda czy Bożena Stachura.
RozwińCel słuszny, w końcu to kampania profrekwencyjna, która ma skłonić do pójścia 13 października do urn wyborczych. Jednak jej wykonanie w niektórych przypadkach budzi niesmak. Pojawiły się opinie, że uderza ona w osoby z niepełnosprawnościami psychicznymi.
„Nie świruj, idź na wybory” – kpina z chorych psychicznie czy sztuka aktorska?
Pierwsza odsłona akcji, w której Janusz Gajos wypowiada hasło kampanii, zwiastowała, że niefortunne słowo „świruj” to po prostu nawiązanie do bezmyślnych zachowań, głupot, które być może odwodzą nas od spełnienia obywatelskiego obowiązku.
RozwińKonsternację budzi jednak nagranie z Wojciechem Pszoniakiem, który potraktował człon „nie świruj” zbyt dosłownie. Aktor postanowił sparodiować przed kamerą tiki nerwowe osoby chorej psychicznie. Stereotypowe przedstawienie zachowań osób z zaburzeniami psychicznymi wywołało oburzenie wśród tysięcy wyborców.
Nie świruj idź na wybory.
Gepostet von Nie świruj, idź na Wybory. am Sonntag, 15. September 2019
Oświadczenia RPO i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w sprawie kampanii „Nie świruj, idź na wybory”
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w wydanym oświadczeniu wyraził poparcie dla inicjatyw, których celem jest zachęcenie obywatelek i obywateli do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych, ale jednocześnie sprzeciwił się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie.
„Osoby z niepełnosprawnościami są jedną z grup w sposób szczególny narażonych na wykluczenie społeczne. Wśród nich, w stosunkowo najgorszej sytuacji znajdują się osoby chorujące psychicznie. Doświadczają one odrzucenia zarówno w obszarze życia prywatnego, jak i publicznego. Powielanie krzywdzących stereotypów narosłych wokół osób z niepełnosprawnością psychiczną ma widoczny wpływ choćby na ich sytuację na rynku pracy, co skutkuje spychaniem ich na margines życia społecznego” – czytamy w oświadczeniu.
W podobnym tonie wypowiedziało się również Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: „Zarząd Główny PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji – świadomej lub nieświadomej – tych osób (z zaburzeniami psychicznymi – przyp. red.). To nie są osoby inne – wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo. Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwe. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy”.
„Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego. Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Zarząd Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami…
Gepostet von Polskie Towarzystwo Psychiatryczne am Donnerstag, 19. September 2019
Głos w tej sprawie zabrał również Rzecznik Praw Pacjenta i szereg organizacji wspierających osoby niepełnosprawne, m.in. Fundacja „Integracja”, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami.
„Naśladowanie gestów i ruchów mimowolnych w sposób karykaturalny (kojarzonych często z sytuacją osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną), nawet być może pomimo braku intencji autorów, prowadzi do stygmatyzacji, odbiera godność” – napisało w swoim stanowisku PFON.
Paulina Młynarska krytykuje akcję „Nie świruj, idź na wybory”
Spot nie spodobał się także Paulinie Młynarskiej. Dziennikarka na swoim facebookowym profilu napisała: „Mam cholerny problem z tymi filmikami #nieświrujidźnawybory , w których sławni artyści przedrzeźniają osoby niepełnosprawne, czy też niepełnosprawne umysłowo”.
„Nie podoba mi się to. Byłoby chyba wskazane, aby część artystów i artystek starszego pokolenia poszła na kurs antydyskryminacyjny, gdyż nie pierwszy raz mają problem z połapaniem się, że minęły już czasy, kiedy się „darło łacha” z „wariatów”, „debili”, „bab z klimakterium”, „murzynów”, „pedziów” etc . Załamka jak dla mnie . Mamy 2019 rok jakby ktoś nie zauważył. Parę rzeczy przedyskutowaliśmy w zachodniej kulturze. Dziękuję za uwagę. ? Edit: czytam komentarze i przychodzi mi na myśl tylko jedno słowo: znieczulica” – dodała.
Mam cholerny problem z tymi filmikami #nieświrujidźnawybory , w których sławni artyści przedrzeźniają osoby…
Gepostet von Paulina Młynarska am Donnerstag, 19. September 2019
Akcja „Nie świruj, idź na wybory” nie jest niestety pierwszym tego typu incydentem w tej kampanii wyborczej. Jeden z ostatnich rysunków Andrzeja Mleczki pokazuje budynek szpitala psychiatrycznego, z którego okien dochodzą okrzyki: „Jarosław! Jarosław!”.
Gepostet von Andrzej Mleczko am Montag, 16. September 2019
Rysunek sugeruje, że wszyscy głosujący na przedstawicieli obecnej partii rządzącej są chorzy psychicznie. Swój sprzeciw wobec wykorzystywania wizerunku osób chorych psychicznych w takim kontekście wyraził Rzecznik Praw Pacjenta.
„Od lat trwa walka o zmianę postrzegania osób chorych psychicznie. Takie przykłady zwyczajnie szkodzą, a satyra ma swoje granice. Prosimy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z problemami psychicznymi” – czytamy w oświadczeniu rzecznika.
Pan Andrzej Mleczko w swoim rysunku pokazał szpital psychiatryczny. Od lat trwa walka o zmianę postrzegania osób chorych…
Gepostet von Rzecznik Praw Pacjenta am Dienstag, 17. September 2019
Żartowanie z zachowań osób chorych psychicznie w kraju, w którym – jak wynika z raportu „Zdrowie psychiczne Polaków” – co czwarta osoba doświadczyła zaburzeń psychicznych, budzi nie tylko niesmak, ale również pokazuje, jak bagatelizowany jest to problem. Do najczęściej występujących schorzeń psychicznych zalicza się zaburzenia lękowe (nerwice) oraz zaburzenia afektywne, w tym depresję i chorobę dwubiegunową. I kiedy liczba osób z zaburzeniami rośnie, polska psychiatria podupada. Ostatnie dane Eurostatu pokazały, że na milion mieszkańców przypada w Polsce tylko 90 psychiatrów. To jest czas, by na pewno zwrócić uwagę na skalę problemu zaburzeń psychicznych w naszym kraju, ale na pewno nie takimi narzędziami jak satyra, ironia i próba ośmieszenia.
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
Jennifer Aniston padła ofiarą swattingu. Na czym polega ta forma przemocy?
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
Majka Jeżowska w poruszającym wyznaniu: „Poroniłam na scenie, między koncertami”
się ten artykuł?