Przejdź do treści

90-letnia Włoszka napisała maturę i wybiera się na studia. Pokazuje, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno!

90-latka postanowiła zdać maturę. Na zdjęciu starsza osoba z ksiażką
90-letnia Imelda Starnini zdała maturę i zamierza iść na studia. Chce spełnić swoje marzenie i zostać nauczycielką/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na zajęcia chodziła z uczniami, którzy mogliby być jej wnukami, a w środę napisała pierwszy egzamin. Historia Imeldy Starnini, która w wieku 90 lat postanowiła zdać maturę, pokazuje, że wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Włoszka planuje iść na studia i zostać nauczycielką. „Nauka, wiedza i pragnienie rozwoju są ponadczasowe” – podkreśla.

90-letnia Imelda Starnini przystąpiła do matury

Wiek to tylko liczba. Udowadnia to 90-letnia Imelda Starnini, która w środę, 21 czerwca, napisała maturę z języka włoskiego. Włoszka mieszkająca w Citta di Castello w prowincji Perugia wybrała temat związany z zamknięciem szkół w kraju w trakcie pandemii COVID-19. Przedstawiał on list z 2021 roku podpisany przez kilku intelektualistów skierowany do byłego ministra edukacji Patrizio Bianchiego. Tematem listu była krytyka dwukrotnej rezygnacji z pisemnych matur ze względu na pandemię. 90-letnia maturzystka nie pokłoniła się nad najczęściej wybieranym tematem, w którym należało skomentować tekst Marco Belpolitiego „Pochwała czekania w czasach WhatsAppa”. Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem „La Stampa”, powodem było to, że nie odnajduje się w świecie mediów społecznościowych, a telefonu używa jedynie do dzwonienia.

Starnini tłumaczy, że postanowiła wrócić do nauki, by spełnić swoje marzenie. Włoszka przez całe życie pragnęła zostać nauczycielką.

„Pracowałam jako krawcowa, byłam nauczycielką kroju, ale zawsze marzyłam, żeby zostać nauczycielką w szkole. Zbliżyłam się do tego, gdy w ostatnich latach byłam szkolną woźną. Zawsze chciałam zrobić maturę, więc najpierw skończyłam indywidualnie ósmą klasę, a potem liceum” – mówi.

Martha Stewart

„Nauka, wiedza i pragnienie rozwoju są ponadczasowe”

90-latka czeka teraz na kolejne egzaminy pisemne i ustny, na którym zaprezentuje esej dotyczący starości i upływu czasu. Zaznacza jednak, że pomimo swojego wieku wciąż czuje się młodo.

„Przytulam wszystkich tych pięknych młodych ludzi, którzy są gotowi przezwyciężyć przeszkody egzaminów tutaj ze mną i w całych Włoszech. Nauka, wiedza i pragnienie rozwoju są ponadczasowe i ja jestem tego dowodem” – podkreśla.

Dla przewodniczących komisji maturalnej, Michele Baldassarri i Moreny Passeri, Włoszka „jest niezwykłym przykładem tego, do czego wzywa nas Unia Europejska, czyli uczenia się przez całe życie, zawsze”.

„Dziś za jej pośrednictwem świat edukacji wysyła piękny, prawdziwie pozytywny przekaz” – dodają cytowane przez „Altotevereoggi”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: