10 min.
10 najbardziej angażujących prokobiecych profili na Instagramie

Instagram.com/@babskie.sprawy
Są takie profile na Instagramie, które przyciągają nie tylko pięknymi zdjęciami, ale też inspirującymi historiami, ciekawymi dyskusjami, wartościowymi poradami czy otwartym i pozytywnym podejściem do seksualności. Oto 10 profili, które warto obserwować w nowym roku.
Spis treści
Dziewuchy Dziewuchom
Dziewuchy Dziewuchom – pod tą nazwą funkcjonuje grupa i fanpejdż na Facebook’u oraz instagramowy profil. Historia Dziewuch zaczęła się 1 kwietnia 2016, gdy polskie media podały wiadomość o projekcie ustawy ograniczającej prawo do przerywania ciąży. Celem grupy było nagłaśnianie oraz redagowanie informacji dotyczących kobiet. Nikt nie podejrzewał, że z pozoru zwykła grupa dyskusyjna szybko zmieni się w pospolite ruszenie, które wyjdzie na ulice i przyciągnie uwagę znanych nazwisk oraz światowych mediów. Milla Jovovich, Magda Cielecka, Maja Ostaszewska, Anja Rubik czy Juliette Binoche – to tylko kilka gwiazd, które popierają działania Dziewuch. Grupę, fanpejdż i profil na Instagramie prowadzą wspólnie dwie dziewczyny – Agata i Katarzyna.
Ciałopozytyw
Na profilu Ciałopozytyw znajdziemy różnorodne zdjęcia ciał, które wymykają się kanonom, historie dotyczące akceptacji ciała, ciałopozytywną sztukę, a także edukacyjne treści wokół tematu ciała i jego akceptacji. Jego założycielką jest Kaja Szulczewska. Dziewczyna codziennie wrzuca na Insta stories swoje zdjęcia i bez wstydu opowiada o swoim życiu, ciele i własnej drodze do samoakceptacji. Jej zdaniem takie otwarte podejście ma duży wpływ na budowanie zaufania w sieci.
– Wiele osób ma potrzebę podzielenia się swoją historią i zdjęciem, ale blokuje je wstyd i lęk przed oceną, więc ośmielają się dopiero, kiedy wiedzą, że mogą zrobić to w pełni anonimowo. Czasem też wstydzą się publikować ze swojego profilu, ponieważ boją się reakcji znajomych i ja to rozumiem. Też miałam już internetowy spór ze swoimi znajomymi na temat moich włosów na nogach i nie jest to miłe doświadczenie – wyjaśniła w rozmowie z Hello Zdrowie i dodała, że profil Ciałopozytyw powstał z potrzeby stworzenia bezpiecznego miejsca, gdzie można bez lęku, anonimowo podzielić się swoim zdjęciem, historią i nie bać się negatywnej oceny.
Sexedpl
Profile społecznościowe Sexedpl powstały pod koniec 2017 roku wraz ze startem kampanii, której inicjatorką była Anja Rubik. Celem akcji #sexedpl było wypełnienie luki pomiędzy potrzebami młodych osób a utartym sposobem (nie)edukowania polskiego społeczeństwa w sferze seksu. Kampanie w ramach tej akcji są kierowane głównie do nastolatków i ich rodziców, ale też do wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o tematy związane z ciałem i intymnością.
Profile społecznościowe sexedpl mają na celu integrować Polki i Polaków, jednocześnie poszerzając ich wiedzę na temat świadomej aktywności seksualnej. Inicjatywa, której podjęła się Anja Rubik wraz z zespołem ekspertów, ma pozwolić nastolatkom zdobyć kompleksową wiedzę na temat inicjacji seksualnej i świadomej zgody oraz bezpiecznego seksu. W ramach kampanii powstała książka „#sexedpl, czyli rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” (1000 egzemplarzy trafiło do szkół w całej Polsce). Podręcznik ukazał się nakładem Wydawnictwa W.A.B. pod koniec września i sprzedał już w ponad 100 tysiącach egzemplarzy.
Babskie sprawy
Babskie sprawy to społeczność zrzeszająca osoby zainteresowane tematyką ciałopozytywności, równości i rozwoju pasji. Ich założycielką jest Wiktoria Wyrwa, studentka Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za promocję, marketing oraz współpracę odpowiedzialna jest Weronika, studentka Wydziału Ekonomicznego w Sopocie. Dziewczyny zachęcają swoje czytelniczki do dyskusji o o sprawach ważnych, które nadal pozostają tabu, o seksie, menstruacji czy orientacji seksualnej.
Rodzaj żeński
Rodzaj Żeński powstał w styczniu 2015 i od tego czasu – jak podkreśla jego założycielka Natalia Milewska – stał się otwartą, wirtualną szufladą, w której znajdują się grafiki, teksty bez szlifów, zdjęcia traktujące o cielesności, to wszystko przeplatane definicjami słów.
G’rls Room
„To ważne, w jaki sposób mówi się o prawach kobiet, seksualności, o pozytywnym podejściu do ciała i zmysłów. Postanowiłyśmy działać – jak potrafimy najlepiej – aby coś lub kogoś w tej kwestii zmienić. Oddajemy głos kobietom oraz wszystkim tym, którym równe prawa i tolerancja nie są obce. Wierzymy, że razem możemy zdziałać dużo dobrego” – piszą twórczynie magazynu „G’rls Room”. Ich instagramowy profil, który prowadzą od przeszło 2 lat, obserwuje ponad 16,2 tys. internautów. Dziewczyny zachęcają swoje obserwatorki do dyskusji oraz dzielenia się spostrzeżeniami na temat cielesności, praw kobiet i szeroko pojętego stylu życia.
Dobre ciało
Jego założycielką jest Kamila Raczyńska-Chomyn, edukatorka seksualna, instruktorka treningu mięśni dna miednicy i doula. Poza projektem Dobre Ciało prowadzi także fanpejdż na Facebook’u pod nazwą Pani Miesiączka. Profil Dobre Ciało opiera się na przekonaniu, że każde ciało jest piękne, więc zasługuje na troskę i szacunek. – Jeśli mamy wybitnie zły stosunek do własnego ciała/fizjologii/ potrzeb seksualnych, warto zastanowić się i odpowiedzieć szczerze dlaczego. Może tak nas zaprogramowano w domu? Może nikt nam nie pokazał, że możemy traktować swoje ciało i procesy w nim zachodzące pozytywnie? – mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie.
Edukatorka podkreśliła również, że we współczesnym zmaskulinizowanym świecie miesiączka to coś „brudnego” oraz „wstydliwego”. – Zapominamy, że dzięki niej w ogóle trwa gatunek ludzki (uśmiech), a dodatkowo skoro krew wypływa z pochwy, to mamy podwójne tabu. Nasienie wypływające z cewki moczowo-płciowej nie budzi takiego obrzydzenia, nawet jeśli dzieje się to poza kontekstem seksualnym, czyli np. podczas nocnych polucji u nastolatków – wyjaśniła.
Marta Frej
Marta Frej to jedna z najlepszych graficzek i artystek w Polsce. Dostrzega nierówność i stara się ją wyrazić za pomocą memów, które mają wywoływać dyskusję. Śmiałe i barwne prace, cięty komentarz, błyskotliwe i autoironiczne spojrzenie na polską rzeczywistość – lubimy feministyczną sztukę Marty w internecie. Celnie i z poczuciem humoru tworzy również specjalne grafiki dla Hello Zdrowie.
On our moon
On our moon to miejsce, w którym bez wstydu można porozmawiać o miesiączce i związanych z nią rytuałach, o seksie, macierzyństwie i cielesności. To miejsce, gdzie można podzielić się swoją historią albo zainspirować czyjąś. Dobre samopoczucie wynika ze stanu zdrowej równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka.
Killer and a Sweet Thang
Eileen Kelly to 23-letnia seksedukatorka z Nowego Jorku. Jej instagramowy profil Killer and a Sweet Thang ma na celu dzielenie się wiedzą o seksie, której nie zapewniła szkoła. Nic dziwnego, że to miejsce w internetowej przestrzeni stało się jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o edukacji seksualnej dla milenialsów. Eileen bezpośrednim i zrozumiałym językiem pisze o zdrowiu seksualnym i psychicznym, tożsamości płciowej, samoakceptacji i emocjach. Killer and a Sweet Thang to przestrzeń do nauki i wymiany doświadczeń, odkrywania swojej cielesności i czerpania z niej przyjemności, zapominając o wstydzie i skrępowaniu.
Zobacz także
Podobał ci się ten artykuł? Podziel się nim z koleżanką.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
Uważano, że dziecko jest niedoskonałą wersją dorosłego, ubierano je w niewygodne stroje, leczono alkoholem i morfiną

01.06.2023
Angelika Friedrich stworzyła Nastoletni Azyl. „Marzę, żeby świat dla młodych był lepszym miejscem”

31.05.2023
„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

29.05.2023