Przejdź do treści

Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: „Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy”

Zofia Zborowska-Wrona
Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: "Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy"/ PHOTO: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Od dziecka jesteśmy karmione tym, jak mamy wyglądać, ile cm powinnyśmy mieć w pasie, a ile w biuście. Jak powinnyśmy się zachowywać, jak ubierać i jak wypowiadać. Karmi się nas wizerunkiem kobiet, których próżno szukać na ulicy” – podkreśla Zofia Zborowska-Wrona w swoim najnowszym wpisie na Instagramie. I wspomina pewną magazynową sesję zdjęciową, do której ostatecznie nie doszło, ponieważ chciała wyeksponować swój „wałeczek tłuszczu”.

„Jest mi szkoda każdej z nas”

Aktorka Zofia Zborowska-Wrona jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Artystka od kilku lat buduje swój wizerunek jako influencerki zaangażowanej w sprawy ochrony zwierząt i ambasadorki ekologicznego, świadomego życia. Dzieli się również z fanami wieloma aspektami swojej prywatności i często podejmuje temat nierealnych oczekiwań względem kobiet. W swoim najnowszym wpisie odniosła się do ciałopozytywności i wskazała, że kobiety wciąż są uprzedmiotowiane.

„Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy, jaką karmi nas ten zas**ny system. System, w którym kobieta jest uprzemiotowiona/zseksualizowana w zasadzie na każdym kroku” – napisała.

I dodała, że kobietom od urodzenia narzuca się nierealne standardy piękna, przez co popadają w kompleksy.

„Od dziecka jesteśmy karmione tym, jak mamy wyglądać, ile cm powinnyśmy mieć w pasie, a ile w biuście. Jak powinnyśmy się zachowywać, jak ubierać i jak wypowiadać. Karmi się nas wizerunkiem kobiet, których próżno szukać na ulicy, bo jest to serio jakiś mały procent, a jak już taka kobieta istnieje, to przecież trzeba ją jeszcze wyretuszować od stóp do głów, żeby stała się po prostu NIEREALNA. Wszystko po to, żebyśmy miały jasno postawiony cel od samego początku naszego życia: wyglądać tak, jak kobieta z okładki magazynu lub z tv (nad wizerunkiem której pracuje przecież sztab ludzi…)” – wyjaśniła.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

„Nie retuszujcie mi ciała”

Zborowska-Wrona w dalszej części wpisu odsłoniła również kulisy swojej ostatniej sesji okładkowej do jednego z kolorowych magazynów.

„Zarówno na planie, jak i później przy wybieraniu zdjęć, podkreślałam: 'tylko plis, nie retuszujcie mi ciała, mam blizny, moja skóra nie jest idealnie gładka, mam celulitis – i dla mnie to jest ok!'” – podkreśliła wyraźnie. „Jasne! Nie ma sprawy” – miała usłyszeć w odpowiedzi, po czym zdjęcia dotarły do niej… wygładzone i wyretuszowane.

Aktorka skontaktowała się z redaktor naczelną pisma, która przeprosiła ją za zaistniałą sytuację oraz wyjaśniła powód zamieszania.

„Zosia!! Już ogarniam temat! Przepraszam! Ale na usprawiedliwienie retuszera powiem, że pracuję w tym zawodzie 20 lat i jeszcze żadna 'gwiazda’ nie poprosiła mnie o coś takiego– miała usłyszeć w odpowiedzi.

Mimo tego nieporozumienia, całą sytuację odebrała bardzo pozytywnie, tym bardziej, że wiele osób gratulowało jej znakomitej i bardzo naturalnej sesji fotograficznej. Inaczej jednak było w przypadku propozycji sesji okładkowej w innym czasopiśmie. Zborowska zdradziła, że w ubiegłym roku przy okazji rozmowy o ciałopozytywności zaproponowała zdjęcie, na którym eksponowałaby wałeczek tłuszczu. Jej pomysł nie spotkał się z uznaniem…

Czy poprosiłabym o brak retuszu rok temu? Nie wiem, ale wiem, że jak parę lat temu dostałam propozycję okładki magazynu sportowo-zdrowotnego w numerze o body positive i zaproponowałam, żeby może zrobić przewrotną okładkę, że trzymam się za wałeczek tłuszczu na zdjęciu, bo przecież taki jest numer i to, że mam wałek na brzuchu, nie oznacza, że jestem otyła i mam problemy zdrowotne. No… to temat okładki szybko umarł, a naczelna już nigdy potem nie odebrała ode mnie tel” – wspomina Zborowska.

„Nie chcę, żeby moja córka wychowywała się w świecie, w którym wymaga się od kobieta mega skupienia na własnym wyglądzie i zapewnia się nam, że skoncentrują się na nim także inni. Wyniki badań wskazują jednak, że im większą uwagę ludzie będą zwracać na twój wygląd, tym gorzej oceniają twoje kompetencje'” – napisała.

Zaapelowała także do swoich fanów, by wykazywali więcej wdzięczności do swoich ciał i przestali skupiać się wyłącznie na tym, jak wyglądają.

„Mam nadzieję, że wraz z rosnącą (naszą, kobiecą) świadomością podniesie się również i nasza samoocena. Nie traktujmy swojego ciała jak przedmiotu lecz jak narzędzie, dzięki któremu możemy działać, kochać, przytulać, biegać, karmić, rodzić, dźwigać, pracować etc. Bądźmy mu wdzięczne! Nie musimy być 'piękne’! Bądźmy dobre, mądre, zdeterminowane, kreatywne, życzliwe, hojne, poszukujące!” -podsumowała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zosia Zbo Wro (@zborowskazofia)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta stoi na stacji metra

Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny

„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Shania Twain

57-letnia Shania Twain o pozowaniu nago: „Nadszedł czas, aby poczuć się dobrze we własnym ciele i zrzucić tę skórę niepewności”

W dzieciństwie Morit Summers nienawidziła swojego ciała, teraz jest popularną trenerką. "Ludzie chcą być zdrowi i silni, nie chcą mieć obsesji na punkcie utraty wagi" / Instagram

W dzieciństwie Morit Summers nienawidziła swojego ciała, teraz jest popularną trenerką. „Ludzie chcą być zdrowi i silni, nie chcą mieć obsesji na punkcie utraty wagi”

Swiatłana Cichanouska. Pierwszą wojnę stoczyła o zdrowie syna, drugą wypowiedziała białoruskiemu reżimowi

„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

"Żadne maniery czy etykiety nie zniszczą we mnie prawdziwej kobiety". Post Mądrej Babci zachwycił internet i stał się viralem

„Żadne maniery czy etykiety nie zniszczą we mnie prawdziwej kobiety”. Post Mądrej Babci zachwycił internet i stał się viralem

Alanis Morissette ostro o branży muzycznej, która dyskryminuje kobiety. W proteście nie pojawiła się na ważnej ceremonii

Czytała o sobie, że jest „polską pyzą”. Małgorzata Socha mówi o samoakceptacji

Irena Kamińska-Radomska krytykuje modelkę w bieliźnie, która według niej nie ma wstydu. "Modelka ze zdjęcia cudowna, a wstydu brakuje pani Radomskiej"

Irena Kamińska-Radomska krytykuje starszą modelkę, która pokazała swoje ciało w bieliźnie. „Modelka ze zdjęcia cudowna, a wstydu brakuje pani Radomskiej” – grzmią komentatorki

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

„Jeśli przyjdzie mężczyzna i powie: 'proszę mi wydłużyć prącie’, a ja widzę, że jego prącie jest ok, to tego nie zrobię”. O ciałopozytywności męskich narządów płciowych mówi Piotr Świniarski, urolog

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

Ciałopozytywna Drew Barrymore: „Nie ulegam presji, żeby wyglądać młodo”

Kobiety wracające z rosyjskiej niewoli

„Bili dziewczyny, razili je prądem, uderzali młotkami”. Drastyczny opis tortur, jakim Rosjanie poddają Ukrainki

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

×