Zmarła Barbara Sowa ps. „Basia”. Była najstarszą uczestniczką Powstania Warszawskiego
Nie żyje Barbara Sowa ps. „Basia”. Najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego zmarła w wieku 106 lat. „Nikt z nas nie czuł się bohaterem, wszyscy byliśmy jednakowi, po prostu stanęliśmy do walki” – przywołało jej słowa stowarzyszenie „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”, które poinformowało o odejściu weteranki.
Nie żyje Barbara Sowa „Basia”
„Bardzo smutna wiadomość. Dzisiaj, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zmarła najstarsza uczestniczka Powstania – Barbara Sowa ps. 'Basia'” – poinformowało w czwartek, 1 sierpnia za pośrednictwem mediów społecznościowych stowarzyszenie „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”. Jak podano, Barbara Sowa odeszła w wieku 106 lat.
Stowarzyszenie w swoim wpisie przywołało słowa, które powtarzała weteranka.
„Nikt z nas nie czuł się bohaterem, wszyscy byliśmy jednakowi, po prostu stanęliśmy do walki” – napisano.
I złożyło kondolencje dla rodziny i bliskich uczestniczki Powstania Warszawskiego.
„Spoczywaj w pokoju, Bohaterko! Kondolencje dla rodziny i bliskich” – dodano w opublikowanym wpisie na Facebooku.
Barbara Sowa „Basia”
Barbara Janina Gettel, później Sowa, pseudonim „Basia”, urodziła się 23 czerwca 1918 roku w Warszawie. Studiowała w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. We wrześniu 1939, kiedy wybuchła II Wojna Światowa, miała rozpocząć ostatni semestr nauki. Dzięki swojej siostrze Zofii Gettel 25 stycznia 1940 wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego pełniła rolę sanitariuszki i łączniczki w IV Obwodzie „Grzymała” na Ochocie. Prowadziła także prowizoryczny lazaret w piwnicach jednego z domów przy ul. Barskiej oraz tymczasowy szpital w gmachu Polskiego Monopolu Tytoniowego. Jej obowiązki obejmowały udzielanie pierwszej pomocy rannym oraz ich ewakuację do prywatnych mieszkań. Zajmowała się także transportem opatrunków i leków oraz przekazywaniem informacji między oddziałami, co niosło ze sobą ogromne ryzyko.
Po upadku powstania trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121), z którego udało jej się zbiec. Po wojnie zamieszkała we Wrocławiu, gdzie przez wiele lat pracowała w Zakładzie Energetycznym. Prowadziła również bibliotekę w Ośrodku Informacji Technicznej i Ekonomicznej. Angażowała się także w działalność społeczną, uczestnicząc w spotkaniach i prelekcjach, na których dzieliła się swoimi doświadczeniami z młodszymi pokoleniami.
Za swoje zasługi i odwagę została odznaczona wieloma medalami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była aktywną członkinią środowisk kombatanckich, zawsze zaangażowaną w upamiętnianie bohaterów Powstania Warszawskiego.
Barbara Sowa zmarła 1 sierpnia 2024 roku we Wrocławiu, w 80.rocznicę Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat. Jej życie i działalność stanowią wzór odwagi, determinacji i miłości do ojczyzny. Dla wielu była i pozostanie symbolem niezłomności oraz poświęcenia.
Rozwiń
Polecamy
Nie żyje Jadwiga Barańska. Legenda kina miała 89 lat
Zimowit jesienny może zabić. Leśnicy ostrzegają: „To roślinny arszenik, 5-10 nasion to dawka śmiertelna”
Ich zwłoki znaleziono w sześciu różnych krajach Europy. Służby apelują i pokazują nagranie
Justyna Kowalczyk-Tekieli o przeżywaniu żałoby: „Wyłam jak pies, jak zranione zwierzę”
się ten artykuł?