Przejdź do treści

Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić?

Tekst o zdradzie emocjonalnej i radzeniu sobie z nią. Na zdjęciu: Kobieta na polu zboża - HelloZdrowie
Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdrada emocjonalna bywa bardziej bolesna niż zdrada fizyczna. Często zaczyna się niewinnie i jest utożsamiana z przyjaźnią. Później przeradza się jednak w coś więcej. Jakie są objawy zdrady emocjonalnej? Jak ją wybaczyć i jak odbudować zaufanie do partnera? Podpowiadamy.

Zdrada emocjonalna – definicja

Co to jest zdrada emocjonalna? To typ zdrady, który nie dotyczy stosunków seksualnych, a sfery uczuciowej. Dochodzi do niej wtedy, gdy pomiędzy dwoma osobami pojawia bliska więź oraz intymność emocjonalna. Związane jest to z okazywaniem dużej uwagi osobie spoza związku, spędzaniem z nią dużej ilości czasu oraz troszczeniem się o nią. Wspólne spotkania często są z kolei utrzymywane w tajemnicy. Nie bez powodu określa się ją często mianem „związku platonicznego”.

Psychologia a zdrada emocjonalna

Zdaniem psychologów na miłość składają się trzy elementy: intymność, namiętność oraz zaangażowanie. Zdrada emocjonalna dotyczy pierwszej składowej, ponieważ oznacza ona dzielenie intymności z osobą trzecią. Oznacza to również brak lojalności ze strony partnera, złamanie zasady poufności oraz powielanie z inną osobą tego, co w związku wyjątkowe.

Zdrada emocjonalna u faceta

Zdrada emocjonalna męża lub partnera łączy się zwykle z poczuciem bycia niedocenianym i niezauważanym. Tymczasem mężczyźni potrzebują podbudowywania ego, potwierdzania ich mądrości i siły. Niektórzy z nich uważają, że spoufalanie się inną kobietą to tylko niegroźne zachowanie – powodem do niepokoju jest, ich zdaniem, jedynie zdrada fizyczna.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii dla Małżeństwa i Rodziny (AAMFT), zdrada emocjonalna dotyczy 45 proc. mężczyzn w stałych związkach. Do zdrady fizycznej przyznaje się z kolei 20-25 proc. panów.

kobieta i mężczyzna przytulają się

Zdrada emocjonalna żony

Zdrada emocjonalna żony lub partnerki łączy się z kolei z potrzebą bycia podziwianą, wysłuchaną, zrozumianą i adorowaną.

Jak twierdzi Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii dla Małżeństwa i Rodziny, do zdrady emocjonalnej przyznaje się 35 proc. kobiet w stałych związkach. Do zdrady fizycznej przyznaje się z kolei 19 proc. kobiet.

Objawy zdrady emocjonalnej

Można wyróżnić następujące objawy zdrady emocjonalnej:

  • pomijanie partnera i wykluczanie go z różnych spraw,
  • stopniowy zanik zainteresowania partnerem lub partnerką,
  • sprowadzanie rozmów wyłącznie do codziennych, najistotniejszych tematów,
  • ustanie bliskości fizycznej, brak pociągu do dotychczasowego partnera,
  • częste sprawdzanie komunikatorów (ze względu na utrzymywanie stałego kontaktu z inną osobą),
  • unikanie spędzania wspólnego czasu z partnerem,
  • szybki i intensywny rozwój znajomości z osobą trzecią,
  • nerwowe odpowiadanie na pytania o osobę trzecią,
  • zatajanie rozmów i spotkań,
  • przesadna dbałość o wygląd,
  • nadmierne dbanie o prywatność.
Ameera Ibrahim / Instagram

U osoby zdradzającej lampka powinna zapalić się wtedy, gdy porównuje się swoją nową przyjaciółkę/przyjaciela z partnerką/partnerem, przy czym ta druga osoba wypada w tym porównaniu gorzej. Zdradzający odczuwa też tęsknotę za osobą trzecią, nieustannie wyczekuje spotkań z nią. Niepokoi go np. brak kontaktu z jej strony. Oparcia szuka z kolei nie w partnerce czy partnerze, a właśnie w swojej przyjaciółce/przyjacielu. W takiej relacji często pojawia się poczucie magicznej więzi, porozumienia dusz. Osoba zdradzająca odnosi również wrażenie, że może się z kimś znacznie lepiej zrozumieć niż ze swoim partnerem. Niekiedy dochodzą do tego fantazje erotyczne.

Zdrada emocjonalna a rozwód

Zdrada emocjonalna bywa trudniejsza do przepracowania niż ta fizyczna. Dlatego też stanowi  częsty powód rozwodów. Wynika to z głębszej relacją z drugą osobą, podczas gdy zdrada fizyczna nieraz kończy się na jednej, wspólnie spędzonej nocy.

Jak żyć po zdradzie?

Jak poradzić sobie ze zdradą emocjonalną?

Naturalne jest, że po zdradzie emocjonalnej pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, co należy robić dalej. Pierwsza i najistotniejsza decyzja dotyczy tego, czy chcesz swój związek ratować, czy też z niego zrezygnować. Z pewnością warto odbyć na ten temat poważną rozmowę z partnerem – najlepiej bez pośpiechu, w odosobnieniu. Czasem okazuje się to jednak niemożliwe, np. gdy partner nagle wyprowadza się z domu.

W przypadku zdrady emocjonalnej potrzebna może się okazać pomoc specjalistów. Po zdradzie często pojawia się poczucie krzywdy, dochodzi również do stanów depresyjnych. Psycholog powinien pomóc się z tym uporać. Życie po zdradzie emocjonalnej i rozstaniu często przypomina żałobę. Na przepracowanie traumy trzeba więc dać sobie więcej czasu oraz przestrzeni.

Zdrada emocjonalna – jak wybaczyć? Jeśli po rozmowie z partnerem stwierdzicie, że chcecie ratować swój związek, pomocna będzie terapia dla par. Obecność trzeciej osoby może pomóc bardziej obiektywnie spojrzeć na dotychczasową relację. Psychoterapeuta pomaga również partnerom lepiej się komunikować oraz rozwiązywać wspólnie problemy.

Kobieta przy liściach

Jak naprawić związek po zdradzie?

Jak uratować związek po zdradzie emocjonalnej? Cóż, bardzo ważne jest to, aby zbyt często nie wracać do przeszłości. Ciągłe rozdrapywanie ran nie pozwoli twojemu związkowi ruszyć się miejsca. Zamiast tego, warto dużo rozmawiać, m.in. o swoich uczuciach, marzeniach, pragnieniach.

Kolejnym krokiem do odbudowania związku jest wzajemne przebaczenie. I chodzi tu nie tylko o przebaczenie osobie, która zdradziła, ale i tej zdradzonej, ponieważ często to jej zachowanie jest głównym źródłem problemów w związku. Na końcu należy postarać się o to, aby odbudować wzajemne zaufanie. Ważne jest, aby w tym procesie uczestniczyły również dwie osoby (niewskazana jest np. kontrola męża, relacji nie poprawiają też ciągłe przesłuchania). Można odbudować zaufanie po zdradzie emocjonalnej, choć ten krok zajmie tak naprawdę najwięcej czasu.

 

Źródła:

  1. A. Naszczyńska, Z. Lew-Starowicz, Wpływ płci i inteligencji emocjonalnej na postawy wobec zdrady, Przegląd Seksuologiczny, 2009 r.
  2. B. Wojciszke B., Psychologia społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2011 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?