Zanurkowała u wybrzeży Wysp Kanaryjskich. Zamiast kolorowych ryb i bujnej roślinności – śmieci
„To jest ten rodzaj filmu, który pilnie potrzebuje stać się viralem” – komentują internauci wideo opublikowane przez Maggie Seidę. Naukowczyni pokazała, jak wygląda pozornie błękitna woda nieopodal jednej z plaż Wysp Kanaryjskich. Nie uwierzysz, dopóki nie zobaczysz!
Rajska plaża nie taka rajska
Rajska plaża, błękitna woda i słońce. Można rzec, że wymarzone wakacje. Tiktokerka Maggie Seida udowadnia, że to jednak tylko pozory. Naukowczyni zajmująca się oceanografią na co dzień w mediach społecznościowych pokazuje rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Seida opublikowała na swoim profilu na Tiktoku wideo, na którym widać, jak kąpie się w Oceanie Atlantyckim.
„Jestem właśnie na pięknej plaży na Wyspach Kanaryjskich i chcę wam coś pokazać” – mówi i zanurza się pod wodę.
Obserwatorzy Maggie z pewnością oczekiwali w dalszej części filmu błękitnej wody, kolorowych ryb i bujnej podwodnej roślinności. Zamiast tego naszym oczom ukazują się nieprawdopodobna liczba śmieci i kawałków plastiku, która wręcz zaburza widoczność.
„Więcej plastiku niż ryb – podkreśla Maggie i dodaje – Z plaży lśniąca błękitna woda wygląda idealnie. Spojrzenie pod powierzchnię ujawnia zupełnie inną prawdę”.
„To jest ten rodzaj filmu, który pilnie potrzebuje stać się viralem”
Zanieczyszczenie plastikiem w naszych oceanach i morzach stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów wodnych i zdrowia ludzi. Tiktokerka pod wodą dotyka kawałków butelki, siatki, linki, opakowania po lodzie czy zakrętki od butelki. Śmieci jest tak wiele, że trzeba się dobrze przypatrzeć, by dojrzeć wśród nich ryby.
„Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb pod względem wagi. Statystyki są przytłaczające, a polityka nam nie sprzyja. Ale jesteśmy w najlepszym momencie, by podjąć działania. Lepiej niż dziś nie będzie” – apeluje.
Wideo naukowczyni nie tylko szokuje, ale również przypomina o pilnej potrzebie podjęcia działań mających na celu ochronę środowiska wodnego. Organizacje ekologiczne i badacze ostrzegają, że rocznie do oceanów trafiają miliony ton plastiku, który może pozostawać tam przez setki lat. Rozpadający się plastik uwalnia szkodliwe substancje chemiczne, które mogą zatruwać organizmy wodne i negatywnie wpływać na ich reprodukcję i rozwój.
„Szczerze mówiąc, to przygnębiające. Ale dla naszej planety, naszego zdrowia i naszej przyszłości musimy pozostać aktywni i zaangażowani” – nawołuje Maggie.
Działania Maggie są częścią szerszego ruchu społecznego, mającego na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia plastikiem i jego skutków. Jej wideo nie tylko pokazuje nam brutalną rzeczywistość zanieczyszczenia plastikiem, lecz także inspiruje do działań na rzecz ochrony oceanów i redukcji zużycia plastiku. W komentarzach pod nagraniem internauci wyrażają swój niepokój. Wiele osób podkreśla potrzebę wprowadzenia surowszych regulacji dotyczących odpadów oraz zmiany indywidualnych nawyków konsumpcyjnych.
Rozwiń„Zapisuję to wideo, aby pokazać moim dzieciom, jak 'czysta’ kiedyś była woda”,
„Mam nadzieję, że to się rozpowszechni. Każdy musi to zobaczyć”,
„To tak niesamowicie smutne. Świadomość to pierwszy krok, więc dzięki za podzielenie się” – czytamy w komentarzach.
Zobacz także
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów. Jest gorzej, niż myśleli naukowcy
Ty też możesz sprawić, aby oceany nie były pełne plastiku. 9 zmian do wprowadzenia od zaraz
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Butelczak wiecznisty – nowy „grzyb” w polskich lasach. Świetna akcja Lasów Państwowych
się ten artykuł?