Przejdź do treści

Zanim wskoczysz do wody, sprawdź jak się zabezpieczyć. Jak dbać o higienę na basenie, żeby nie złapać infekcji?

koebita nurkuje w basenie
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Basen to świetna forma aktywności fizycznej, jak i relaksu po ciężkim dniu. Zimą ludzie chętnie odwiedzają pływalnie, a tam czekają na nasze przybycie najróżniejsze bakterie. Dlatego zanim zamoczymy się w chlorowanej wodzie, warto zadbać o odpowiednią higienę, aby nie bać się o własne zdrowie.

 

Jakie zagrożenia czyhają na basenie?

Pomimo chloru w wodzie, nie jest ona w pełni bezpieczna dla naszego organizmu. Na basenie nie brakuje bakterii, które mogą powodować biegunki, czy wywołać infekcje skóry, oczu, uszu, dróg oddechowych, a także ran lub innych urazów. Do zarażenia może dojść poprzez sam kontakt z wodą danej części ciała lub przez przypadkowe połknięcie jej podczas pływania. Za obecność bakterii i pasożytów w wodzie odpowiadają niestety użytkownicy basenów, którzy zapominają umyć się przed pierwszym wejściem lub po skorzystaniu z toalety.

Chlor, kwas i inne środki dezynfekujące mają za zadanie utrzymanie odpowiedniego pH wody, służą też zabijaniu zarazków. Nie brakuje jednak sytuacji, że w basenie pojawi się mocz. Mocz zakłóca chemicznie uzdatnioną wodę i zasadniczo pochłania chlor, który ma zabijać szkodliwe zarazki. Oprócz moczu do wody dostaje się również ludzki pot, niewidzialna masa kałowa, kremy, balsamy, włosy, które zapychają filtry odpowiedzialne za oczyszczanie wody. Dlatego warto zadbać o higienę nim włożymy stopę do basenu i zwiększymy ryzyko zakażenia pasożytami zarówno sobie, jak i innym pływającym.

Kobieta na treningu z hantelkami

Jak dbać o higienę na basenie?

Aby ochronić siebie i innych przed bakteriami i pasożytami, przestrzegaj następujących zasad  dotyczących higieny pływackiej:

  • Po przebraniu się w strój kąpielowy, zmyj makijaż, weź prysznic i dokładnie umyj się mydłem, nim wejdziesz do basenu. Nie nakładaj żadnych maści, kremów, ani balsamów na umytą skórę,
  • Pamiętaj o klapkach, żeby nie zarazić się grzybicą,
  • Nie wchodź do wody, jeśli problemy gastryczne
  • Zawsze wychodź z basenu, gdy potrzebujesz skorzystać z toalety. Przed ponownym wejściem weź prysznic i umyj dokładnie okolice intymne,
  • Jeśli jesteś na basenie z dziećmi, rób im częste przerwy na wizyty w ubikacji. Po każdej wizycie dziecko powinno być wykąpane pod prysznicem z użyciem mydła,
  • Zrezygnuj z basenu, gdy jesteś chory lub masz niezaleczone rany na skórze,
  • Nigdy nie połykaj wody w basenie i staraj się korzystać z okularów do pływania, jak również zawsze noś czepek na włosach,
  • Nigdy nie pozwól, aby dziecko znalazło się w wodzie z brudną pieluchą,
  • Nie zmieniaj pieluch w pobliżu basenu; idź do wyznaczonych przewijaków,    
  • Po zakończeniu korzystania z basenu, weź prysznic z użyciem płynu do kąpieli lub mydła.
kobieta w autobusie, trzyma telefon przyciśnięty do piersi i patrzy zamyślona w dal

Kiedy do basenu nie wchodzić?

Nie tylko ludzie są odpowiedzialni za to, jak woda w basenie wygląda. Dlatego zanim zaczniesz pływać, zwróć uwagę na to czy:

  • woda jest czysta – powinieneś wyraźnie widzieć podłogę i ściany basenu,
  • ściany i podłoga nie są obślizgłe – powinny być gładkie i czyste, nie śliskie i obślizgłe. Śliskie powierzchnie wskazują na obecność glonów lub innych mikroorganizmów.
  • brakuje części wyposażenia lub jakiś element jest uszkodzony – woda powinna nieustannie docierać do kratek filtracyjnych i prawdopodobnie będzie słychać odgłos pomp i sprzętu czyszczącego. W innym przypadku woda może być źle filtrowana i stwarzać ryzyko infekcji.
  • gdy masz krótki kontakt z wodą, skóra zaczyna swędzieć lub oczy stają się wyraźnie podrażnione – woda może mieć nieodpowiedni poziom chloru, który reguluje pH wody. Należy to zgłosić obsłudze i zaprzestać korzystania z basenu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?