„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości
Pamiętaj, że nie musisz przejmować się opiniami innych na swój temat. Ta opinia mówi więcej o danej osobie niż o tobie i nie jest twoim problemem. Za każdym razem, kiedy zdobywasz się na odwagę, by poprosić kogoś, by nie komentował twojego wyglądu, przyczyniasz się do pozytywnej zmiany. Nawet jeśli nie widzisz natychmiastowego efektu. Być może dzięki tobie jakaś mała dziewczynka nie usłyszy od cioci: „Ale ty masz duży brzuch! Zrób coś z sobą” i nie zacznie rezygnować ze śniadania w wieku sześciu lat.
Przedstawiamy fragment pochodzący z książki Agaty Głydy: „Ciałożyczliwość. Jak zaakceptować swoje ciało i żyć w zgodzie ze sobą”, Wydawnictwo Publicat, 2022. Hello Zdrowie objęło książkę swoim matronatem medialnym.
Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję
Twoja siła i odwaga mają szansę zmienić społeczeństwo, w którym żyjemy. Zrób to nie tylko dla siebie, lecz także dla innych kobiet, a przede wszystkim dla dziewczynek: by nasze córki i wnuczki żyły w bardziej ciałożyczliwym otoczeniu. Kiedy zrozumiesz i zaakceptujesz to, że twoja wartość i godność nie zależą od wyglądu, gdy nauczysz się widzieć swoje ciało jako coś więcej niż tylko atrakcyjny obiekt, będzie ci łatwiej wyznaczać granice.
Propozycje odpowiedzi na komentarze dotyczące ciała
Nie życzę sobie komentarzy na temat mojego wyglądu.
W jakim celu mi to mówisz?
Ja się sobie podobam.
Czuję się dobrze w swoim ciele; nie prosiłam o opinię.
Nie czuję się dobrze, kiedy ktoś komentuje mój wygląd.
Tak, przytyłam. Jesteś bardzo spostrzegawczy/a.
Widzę, że jest ci trudno z tym, jak wyglądam.
To smutne, że ważniejsze jest dla ciebie to, jak wyglądam, niż to, jak się czuję.
Nie oczekiwałam od ciebie komentarzy na temat mojego wyglądu.
Czuję się niezręcznie / Jest mi przykro, kiedy komentujesz mój wygląd.
Oczekuję, że przestaniesz to robić.
Jestem zaskoczona twoją opinią. Postrzegam siebie inaczej.
Moje ciało jest dobre, bo jest sprawne. Wygląd nie jest najważniejszy.
Nie jestem od tego, by zaspokajać twoje potrzeby estetyczne.
Nie mam potrzeby rozmawiać o zmianach w moim wyglądzie.
Prosiłam już ostatnio, byś nie komentowała mojego wyglądu. Czy możesz tego nie robić?
Komentarze dotyczące ciała dziecka
Nasz wygląd podlega ocenie od najmłodszych lat. Dlatego warto zwracać uwagę, gdy ktoś komentuje wygląd dzieci. Jako dorośli mamy obowiązek stać na straży granic naszych dzieci. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi. To ważne, by modelować w dziecku postawę, że przekraczanie granic nie jest OK. W ten sposób dajesz mu też znać, że jest dla ciebie ważne.
Prosiłabym o powstrzymanie się od komentowania ciała mojego dziecka.
Proszę więcej nie oceniać wyglądu mojego dziecka.
Nie życzę sobie porównywania wyglądu mojego dziecka do innych dzieci.
Nie prosiłam o opinię na temat wyglądu mojego dziecka.
Ostatnio skomentowałaś brzuch mojej córki. Bardzo mnie to zdenerwowało.
Później pytała mnie, czy wszystko z nią OK. Prosiłabym cię, byś więcej tego nie robiła.
Ocenianie i krytykowanie wyglądu ma zły wpływ na dzieci.
Jeśli chcesz jakoś zwrócić uwagę na moje dziecko, doceń jego talenty, a nie wygląd.
Obrona granic dziecka to również wyrażenie sprzeciwu wobec naruszania jego granic fizycznych: zmuszania do przytulania, całowania na siłę, siadania na kolanach nieznajomych (nawet jeśli opiekunowie znają te osoby). Uczmy dziecko, że poświęcanie siebie po to, by zadowalać innych i nie sprawiać im przykrości, jest niezdrowe. Uszanujmy dziecięce NIE CHCĘ. Nie należy też zawstydzać dziecka, które popełni błąd lub zrobi coś niezręcznego.
Wbrew obiegowej opinii stawianie granic w relacjach nie jest budowaniem murów. W rzeczywistości granice pozwalają budować mosty lepszego porozumienia i tworzyć bliższe relacje. Nie z każdą osobą, którą spotkamy w życiu, to się uda. Niektórzy ludzie traktują odmowę czy zakomunikowanie swoich potrzeb jako atak. To nie twoja wina. Jesteś odpowiedzialna za siebie i swoje emocje oraz granice, a nie za uczucia i reakcje innych ludzi. Jeśli masz dobre intencje (nie chcesz świadomie zranić drugiej osoby), nie możesz czuć się winna.
Ciałożyczliwość. Jak zaakceptować swoje ciało i żyć w zgodzie ze sobą Agaty Głydy
Ta książka to przewodnik budowania zdrowej relacji z ciałem, opartej na życzliwej trosce i szacunku. Dowiesz się z niej, skąd bierze się negatywny obraz ciała i jak można go zmienić. Znajdziesz wskazówki, jak dbać o własne granice, jak wypracować zdrowe podejście do aktywności fizycznej, a także wspierać swoje dziecko w budowaniu dobrej relacji z ciałem. Praktyczne narzędzia, tworzące programy pracy krok po kroku, pomogą ci zawrzeć pokój ze swoim ciałem, czyli z samą sobą. Twoje ciało to przecież Ty i Twoja historia – nie projekt do wykonania, nie zdjęcie „przed” i „po”.
Zobacz także
Agata Głyda: Nasze ciało nie jest po to, aby ładnie wyglądało
„Bad body image day” zdarza się każdej z nas! „To taki dzień, w którym nasze ciało zwyczajnie się nam nie podoba. Może mieć różne przyczyny” – pisze Aleksandra Dejewska
„Ale schudłaś!” – czy na pewno te słowa chce usłyszeć każda kobieta? Odpowiada psychodietetyczka
Polecamy
„Teraz radzę sobie o wiele lepiej”. Amanda Bynes po latach zmagań z problemami zdrowia psychicznego stara się wrócić do formy
Tysiące nagich osób na moście Story Bridge. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Pamela Anderson o rezygnacji z makijażu: „Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że czuję się świetnie jako ja”. Nakłoniła Drew Barrymore do zdjęcia doczepów na wizji
Danae Mercer: „80 proc. kobiet ma cellulit, 70 proc. niesymetryczne piersi, 90 proc. ma wzdęcia. Kobiety w 100 procentach są piękne, silne i znaczą więcej niż ich odbicie”
się ten artykuł?