Wybory w USA. Noc pierwszych – rekordowa liczba kobiet na szczeblach władzy
To była noc pierwszych. 6 listopada kobiety w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że ich siła nie zna granic. Według wstępnych szacunków blisko 100 kobiet wygrało w tak zwanych wyborach środka kadencji. Panie ubiegały się o urzędy na wszystkich szczeblach władzy.
Wtorkowa noc okazała się nocą pierwszych. Nocą przełomowych zwycięstw pierwszych czarnoskórych, muzułmanek, Indianek. Krótko mówiąc, kobiet, które z powodu swojego pochodzenia, koloru skóry, wieku, a przede wszystkim płci ustanowiły nowe rekordy. Kobiet, które z dniem 6 listopada przeszły do historii USA.
Wybory środka kadencji zaskoczyły jeszcze zanim pojawiły się wyniki. Powodem była rekordowa liczba kobiet starających się o miejsce na różnych szczeblach władzy. Według statystyk Center for American Women and Politics (CAWP) padł rekord, jeśli chodzi o zainteresowanie kobiet miejscami w Izbie Reprezentantów. W tych wyborach kampanie prowadziło 468 kobiet. Poprzedni rekord, który padł w 2012 r., wyniósł 298. Do tej pory kobiety zajmowały 84 z 435 miejsc w Izbie Reprezentantów, teraz ta liczba wzrosła do 92 miejsc.
Wzrost zainteresowania płci pięknej czynnym udziałem w polityce krajowej prognozowano już po Marszach Kobiet, które przeszły ulicami całego kraju ponad rok temu. Większość kandydatek startujących w wyborach środka kadencji to demokratki, niezadowolone z polityki Donalda Trumpa. W wyborach do Kongresu 75 proc. kobiet startowało z ramienia Demokratów.
Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Rashida Tlaib, Sharice Davids, Deb Haaland, Ayanna Pressley, Lauren Underwood i Janet Mills – to tylko część kobiet, które po wygranej w wyborach przeszły do historii USA. Poznajcie ich historie.
Alexandria Ocasio-Cortez – najmłodsza kobieta wybrana do Kongresu
RozwińAleksandria Ocasio-Cortez jest córką drobnego przedsiębiorcy z Bronksu i gospodyni domowej pochodzącej z Portoryko. W kampanii opowiadała się za likwidacją urzędu imigracyjnego ICE, bezpłatnym szkolnictwem, rozszerzeniem opieki zdrowotnej Medicare, reformą prawa dostępu do broni palnej i systemu prywatnych zakładów karnych. Jej główne cele to walka o prawa dla klasy robotniczej i dla młodych latynoskich kobiet.
Ocasio-Cortez pokonała nowojorskiego kongresmena Josepha Crowleya, który zasiadał w Kongresie przez 10 kadencji. 29-letnia była barmanka z Bronksu stała się najmłodszą kobietą wybraną do Kongresu. Poprzedni rekord należał do Elise Stefanik, która w 2014 roku została wybrana do Kongresu w wieku 30 lat.
Ilhan Omar i Rashida Tlaib – pierwsze muzułmańskie kobiety w Kongresie
RozwińPierwszy raz w historii w Izbie Reprezentantów zasiadły kobiety wyznające islam. W tradycyjnie demokratycznych dystryktach w Michigan i Minnesocie wybory wygrały Rashida Tlaib i Ilhan Omar.
Ilhan Omar to amerykańska politolog i polityk. Omar ma 36 lat, pochodzi z Somalii. W Stanach Zjednoczonych mieszka od 12. roku życia. Zanim tutaj trafiła, przez cztery lata dorastała w obozie dla uchodźców w Mombasie w Kenii. Muzułmanka z Somalii będzie pierwszą kobietą w Kongresie, która będzie nosić hidżab.
Rozwiń– Dziś ludzie wybrali nadzieję, a nie strach; jedność a nie podział. W czasie, gdy Somalijczycy znaleźli się na liście obywateli krajów z zakazem wjazdu (do USA), wysyłanie somalijskiej uchodźczyni do Kongresu to jasny przekaz – mówiła w środę Omar.
Rashida Tlaib jest córką palestyńskich imigrantów. W latach 2009-2014 pracowała w Izbie Reprezentantów w Michigan. Tlaib w Kongresie zastąpi Johna Conyersa Jr., który opuścił urząd w grudniu po zarzutach o molestowanie seksualne. Tlaib w sierpniu przyrzekła „walczyć z każdą rasistowską i opresyjną strukturą” i skrytykowała prezydenta za jego surowe traktowanie imigrantów.
– W tym kraju jestem córką imigrantów i chcę, aby ci, którzy przekroczyli nasze granice, szukając lepszego życia, mieli takie same możliwości, jakie ja miałam – zapowiedziała.
Na zakończenie kampanii miała powiedzieć: „Nie mogę się doczekać kopnięcia jakiegoś osła Trumpa, kiedy dotrę do Kongresu”.
Sharice Davids i Deb Haaland – pierwsze rdzenne Indianki w Izbie Reprezentantów
Deb Haaland podobnie jak Davis stała się pierwszą Indianką w Kongresie. Członkini Pueblo z Laguny i była przewodnicząca Partii Demokratycznej z Nowego Meksyku jest z zawodu prawniczką, samotnie wychowuje córkę Somach. Jej założenia z kampanii to walka na rzecz ochrony środowiska i nierówności płacowych.
Rdzenni Indianie otrzymali obywatelstwo i prawo do głosowania w 1924 roku.
Ayanna Pressley – pierwsza czarnoskóra kobieta w Kongresie
Ayanna Pressley do historii przeszła już w 2009 roku, kiedy stała się pierwszą czarnoskórą kobietą w radzie miejskiej Bostonu. Jako członkini rady miasta ustanowiła Komitet ds. zdrowych kobiet, rodzin i społeczności, zaktualizowała politykę dotyczącą okręgów szkolnych dla uczennic w ciąży, opracowała program edukacji seksualnej i opieki zdrowotnej, który jest obecnie stałym elementem polityki zdrowotnej publicznych szkół w Bostonie. Kiedy Pressley została wybrana do Rady Miasta w Bostonie, jej matka często chodziła na publiczne zebrania w kapeluszu z napisem „Mama Pressley”. Będąc członkinią rady miasta Pressley pełniła jednocześnie funkcję dyrektora politycznego senatora USA, Johna Kerry’ego.
Pressley popiera powszechną opiekę zdrowotną, reformę zasad posiadania broni i zniesienie zakazu imigracji oraz egzekwowania przepisów celnych (ICE). Podczas jednego z wystąpień skrytykowała prezydenta Donalda Trumpa, twierdząc, że jest „rasistowskim, mizoginicznym, empatycznie zbankrutowanym człowiekiem”.
Na długo przed akcją #MeToo Pressley przyznała, że jest ofiarą gwałtu. Podczas kampanii zapowiedziała, że położenie kresu przemocy seksualnej stanowi główny priorytet jej pracy w Kongresie. „Poświęciłam swoje życie walce z traumą we wszystkich formach – przemocy domowej, seksualnej i związanej z bronią – dlatego możliwość potencjalnego przebywania w Kongresie w momencie podwyższonej świadomości jest z pewnością ekscytującą perspektywą” – przyznała w rozmowie z „The Nation”.
„Kazano mi czekać na swoją kolej. Zostałam nazwana zdrajcą za zakwestionowanie urzędującego, powiedziano mi, że to nie jest sposób, w jaki tutaj załatwia się sprawy. Ale kiedy wyzwania, przed którymi stoję, są tak ogromne i postępujące, nie mogę i nie będę czekać na swoją kolej” – powiedziała tłumowi podczas kampanii.
W wyborach wygrała z urzędującym przez dziesięć kadencji Michaelem Capuano, tym samym stając się pierwszą Afroamerykanką wybraną do reprezentowania Massachusetts w Kongresie.
RozwińFurorę w sieci zrobiło krótkie nagranie, na którym zarejestrowano pierwszą reakcję Pressley po ogłoszeniu wyników głosowania. Kiedy dowiedziała się, że wygrała, nie kryła swojego zaskoczenia. Wygrana z Capuano, który od dwudziestu lat pełnił urząd w Kongresie, to powód do wielkiej dumy.
Lauren Underwood – najmłodsza czarnoskóra kobieta w Kongresie
W Maine przez osiem lat funkcję gubernatora pełnił kontrowersyjny Republikanin Paul LePage, który zdobył rozgłos po serii rasistowskich komentarzy i oskarżeń o nadużycie władzy. Zastąpi go właśnie demokratka, Janet Mills, stając się pierwszą kobietą gubernator stanu Maine.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
się ten artykuł?