Wybory w USA. Noc pierwszych – rekordowa liczba kobiet na szczeblach władzy
To była noc pierwszych. 6 listopada kobiety w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że ich siła nie zna granic. Według wstępnych szacunków blisko 100 kobiet wygrało w tak zwanych wyborach środka kadencji. Panie ubiegały się o urzędy na wszystkich szczeblach władzy.
Wtorkowa noc okazała się nocą pierwszych. Nocą przełomowych zwycięstw pierwszych czarnoskórych, muzułmanek, Indianek. Krótko mówiąc, kobiet, które z powodu swojego pochodzenia, koloru skóry, wieku, a przede wszystkim płci ustanowiły nowe rekordy. Kobiet, które z dniem 6 listopada przeszły do historii USA.
Wybory środka kadencji zaskoczyły jeszcze zanim pojawiły się wyniki. Powodem była rekordowa liczba kobiet starających się o miejsce na różnych szczeblach władzy. Według statystyk Center for American Women and Politics (CAWP) padł rekord, jeśli chodzi o zainteresowanie kobiet miejscami w Izbie Reprezentantów. W tych wyborach kampanie prowadziło 468 kobiet. Poprzedni rekord, który padł w 2012 r., wyniósł 298. Do tej pory kobiety zajmowały 84 z 435 miejsc w Izbie Reprezentantów, teraz ta liczba wzrosła do 92 miejsc.
Wzrost zainteresowania płci pięknej czynnym udziałem w polityce krajowej prognozowano już po Marszach Kobiet, które przeszły ulicami całego kraju ponad rok temu. Większość kandydatek startujących w wyborach środka kadencji to demokratki, niezadowolone z polityki Donalda Trumpa. W wyborach do Kongresu 75 proc. kobiet startowało z ramienia Demokratów.
Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Rashida Tlaib, Sharice Davids, Deb Haaland, Ayanna Pressley, Lauren Underwood i Janet Mills – to tylko część kobiet, które po wygranej w wyborach przeszły do historii USA. Poznajcie ich historie.
Alexandria Ocasio-Cortez – najmłodsza kobieta wybrana do Kongresu
RozwińAleksandria Ocasio-Cortez jest córką drobnego przedsiębiorcy z Bronksu i gospodyni domowej pochodzącej z Portoryko. W kampanii opowiadała się za likwidacją urzędu imigracyjnego ICE, bezpłatnym szkolnictwem, rozszerzeniem opieki zdrowotnej Medicare, reformą prawa dostępu do broni palnej i systemu prywatnych zakładów karnych. Jej główne cele to walka o prawa dla klasy robotniczej i dla młodych latynoskich kobiet.
Ocasio-Cortez pokonała nowojorskiego kongresmena Josepha Crowleya, który zasiadał w Kongresie przez 10 kadencji. 29-letnia była barmanka z Bronksu stała się najmłodszą kobietą wybraną do Kongresu. Poprzedni rekord należał do Elise Stefanik, która w 2014 roku została wybrana do Kongresu w wieku 30 lat.
Ilhan Omar i Rashida Tlaib – pierwsze muzułmańskie kobiety w Kongresie
RozwińPierwszy raz w historii w Izbie Reprezentantów zasiadły kobiety wyznające islam. W tradycyjnie demokratycznych dystryktach w Michigan i Minnesocie wybory wygrały Rashida Tlaib i Ilhan Omar.
Ilhan Omar to amerykańska politolog i polityk. Omar ma 36 lat, pochodzi z Somalii. W Stanach Zjednoczonych mieszka od 12. roku życia. Zanim tutaj trafiła, przez cztery lata dorastała w obozie dla uchodźców w Mombasie w Kenii. Muzułmanka z Somalii będzie pierwszą kobietą w Kongresie, która będzie nosić hidżab.
Rozwiń– Dziś ludzie wybrali nadzieję, a nie strach; jedność a nie podział. W czasie, gdy Somalijczycy znaleźli się na liście obywateli krajów z zakazem wjazdu (do USA), wysyłanie somalijskiej uchodźczyni do Kongresu to jasny przekaz – mówiła w środę Omar.
Rashida Tlaib jest córką palestyńskich imigrantów. W latach 2009-2014 pracowała w Izbie Reprezentantów w Michigan. Tlaib w Kongresie zastąpi Johna Conyersa Jr., który opuścił urząd w grudniu po zarzutach o molestowanie seksualne. Tlaib w sierpniu przyrzekła „walczyć z każdą rasistowską i opresyjną strukturą” i skrytykowała prezydenta za jego surowe traktowanie imigrantów.
– W tym kraju jestem córką imigrantów i chcę, aby ci, którzy przekroczyli nasze granice, szukając lepszego życia, mieli takie same możliwości, jakie ja miałam – zapowiedziała.
Na zakończenie kampanii miała powiedzieć: „Nie mogę się doczekać kopnięcia jakiegoś osła Trumpa, kiedy dotrę do Kongresu”.
Sharice Davids i Deb Haaland – pierwsze rdzenne Indianki w Izbie Reprezentantów
Deb Haaland podobnie jak Davis stała się pierwszą Indianką w Kongresie. Członkini Pueblo z Laguny i była przewodnicząca Partii Demokratycznej z Nowego Meksyku jest z zawodu prawniczką, samotnie wychowuje córkę Somach. Jej założenia z kampanii to walka na rzecz ochrony środowiska i nierówności płacowych.
Rdzenni Indianie otrzymali obywatelstwo i prawo do głosowania w 1924 roku.
Ayanna Pressley – pierwsza czarnoskóra kobieta w Kongresie
Ayanna Pressley do historii przeszła już w 2009 roku, kiedy stała się pierwszą czarnoskórą kobietą w radzie miejskiej Bostonu. Jako członkini rady miasta ustanowiła Komitet ds. zdrowych kobiet, rodzin i społeczności, zaktualizowała politykę dotyczącą okręgów szkolnych dla uczennic w ciąży, opracowała program edukacji seksualnej i opieki zdrowotnej, który jest obecnie stałym elementem polityki zdrowotnej publicznych szkół w Bostonie. Kiedy Pressley została wybrana do Rady Miasta w Bostonie, jej matka często chodziła na publiczne zebrania w kapeluszu z napisem „Mama Pressley”. Będąc członkinią rady miasta Pressley pełniła jednocześnie funkcję dyrektora politycznego senatora USA, Johna Kerry’ego.
Pressley popiera powszechną opiekę zdrowotną, reformę zasad posiadania broni i zniesienie zakazu imigracji oraz egzekwowania przepisów celnych (ICE). Podczas jednego z wystąpień skrytykowała prezydenta Donalda Trumpa, twierdząc, że jest „rasistowskim, mizoginicznym, empatycznie zbankrutowanym człowiekiem”.
Na długo przed akcją #MeToo Pressley przyznała, że jest ofiarą gwałtu. Podczas kampanii zapowiedziała, że położenie kresu przemocy seksualnej stanowi główny priorytet jej pracy w Kongresie. „Poświęciłam swoje życie walce z traumą we wszystkich formach – przemocy domowej, seksualnej i związanej z bronią – dlatego możliwość potencjalnego przebywania w Kongresie w momencie podwyższonej świadomości jest z pewnością ekscytującą perspektywą” – przyznała w rozmowie z „The Nation”.
„Kazano mi czekać na swoją kolej. Zostałam nazwana zdrajcą za zakwestionowanie urzędującego, powiedziano mi, że to nie jest sposób, w jaki tutaj załatwia się sprawy. Ale kiedy wyzwania, przed którymi stoję, są tak ogromne i postępujące, nie mogę i nie będę czekać na swoją kolej” – powiedziała tłumowi podczas kampanii.
W wyborach wygrała z urzędującym przez dziesięć kadencji Michaelem Capuano, tym samym stając się pierwszą Afroamerykanką wybraną do reprezentowania Massachusetts w Kongresie.
RozwińFurorę w sieci zrobiło krótkie nagranie, na którym zarejestrowano pierwszą reakcję Pressley po ogłoszeniu wyników głosowania. Kiedy dowiedziała się, że wygrała, nie kryła swojego zaskoczenia. Wygrana z Capuano, który od dwudziestu lat pełnił urząd w Kongresie, to powód do wielkiej dumy.
Lauren Underwood – najmłodsza czarnoskóra kobieta w Kongresie
W Maine przez osiem lat funkcję gubernatora pełnił kontrowersyjny Republikanin Paul LePage, który zdobył rozgłos po serii rasistowskich komentarzy i oskarżeń o nadużycie władzy. Zastąpi go właśnie demokratka, Janet Mills, stając się pierwszą kobietą gubernator stanu Maine.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Ciało to potężny nauczyciel, który zawsze mówi prawdę, Wystarczy tylko go słuchać” – mówi terapeuta dr Luke Sniewski
Tradwife nie „siedzi w domu”, ona „realizuje wizję”. Nowy-stary trend klasy średniej
Naomi Watts: „Połowa ludzi na świecie przechodzi, będzie przechodzić lub przeszła menopauzę i cały ten syf z nią związany. Dlaczego mamy być cicho?”
„Nadopiekuńczość ma paskudny skutek”. Rodzice chcą dobrze, nie wiedzą, jak wielki błąd popełniają
się ten artykuł?