Przejdź do treści

Wózek osoby z niepełnosprawnością utknął w windzie jednej z galerii handlowych. „My nie mamy doświadczenia w kontakcie z TAKIMI ludźmi”

Awaria wózka dla osób z niepełnosprawnościami w galerii handlowej / istock
Awaria wózka dla osób z niepełnosprawnościami w galerii handlowej / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wózek elektryczny pani Oli utknął w windzie galerii handlowej Sadyba Best Mall. Utknął, ponieważ padło w nim zasilanie. Na płacz kobiety z niepełnosprawnością zareagowała dziennikarka Joanna Gierak-Onoszko. Nikt inny poza nią nie zwrócił uwagi na zdenerwowaną i szlochającą coraz bardziej kobietę przypiętą do wózka pasami. „Nie bardzo wiem, co zrobić. Próbuję ją jakoś uspokoić, rozglądam się wokół. Ludzi jest mnóstwo, nawet nam się przyglądają, ale nikt nie podchodzi” – opisuje sytuację kobieta. 

Płacz osoby dorosłej w galerii handlowej

Popołudnie w galerii handlowej. Joanna Gierak-Onoszko spędza je przy kawie i gazecie.

„W pewnej chwili wyławiam narastający dźwięk płaczu. Wiadomo, w centrum jest wielu rodziców z dziećmi, co jakiś czas z wózków dobiega mocne niezadowolenie. Ale ten płacz nie ginie jakoś w natłoku innych dźwięków, narasta, nie można go nie usłyszeć. Rozumiem po chwili, że to płacz osoby dorosłej. Wychylam się z fotela, ale nie widać nic szczególnego. Nikt się nie zatrzymuje, ludzie tłoczą się jak zwykle” – opisuje sytuację dziennikarka.

Kobieta wstała i zrobiła parę kroków.

„Jestem przy windzie i już rozumiem. Na progu stoi wózek, taki elektryczny, sterowany joystickiem. Na nim leży przypięta pasami kobieta, która zawodzi i płacze. Jest bardzo zdenerwowana. Chciała dostać się do windy, ale wózek przestał działać i utknął w pół drogi” – pisze dalej.

Z rozmowy z osobą na wózku dowiaduje się, że kobieta ma na imię Ola i chciałaby zadzwonić do męża, który zna się na „wózkowej elektryce”. Mężczyzna odbiera szybko, mówi, że wkrótce będzie.

„I rzeczywiście, niedługo do nas dołącza. Od razu wiem, że to on, może dlatego, że przyjeżdża na takim samym wózku, jaki ma pani Ola. Nie może do niej podjechać, bo ciąg komunikacyjny w stołecznym centrum handlowym to nie taneczny parkiet, dwie osoby na wózkach nie zmieszczą się obok siebie” – pisze dalej dziennikarka.

Pan Szymon, mąż poszkodowanej, szybko domyśla się, że zasilanie nie działa. Prosi więc o znalezienie kabla i o prawidłowe podłączenie go. W tym czasie inni klienci galerii handlowej sprowadzają ochronę.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością

Interwencja ochroniarzy

„Widać, że panowie na interwencję niezbyt się spieszą. Kiedy zbliżają się do windy, jeden z nich rzuca (niby do drugiego, ale tak, że wszyscy wokół słyszą): 'No i k..wa, rozpie…lili windę!’. I wtedy słyszę, jak strzelają mi korki od adrenaliny. I mówię równie głośno, żeby też wszyscy słyszeli: 'Jakie, k..wa, rozpie…lili windę? Wózek się zepsuł. Proszę nam pomóc’.

Jeden pan ochroniarz nie bardzo ma pomysł, co zrobić, a drugi mówi rzeczowo: 'Nic tu nie zrobimy. Trzeba wezwać fachowca od windy, bo teraz jest zablokowana. To potrwa i będzie kosztować. Poza tym my nie mamy doświadczenia w kontakcie z TAKIMI ludźmi’ – dodaje, patrząc wymownie na Olę i Szymona.

„’Ta? z jakimi ludźmi? Jakich konkretnie ludzi ma pan na myśli?’ – pytam, a głos mi nie drży jeszcze ani odrobinę. 'Ci ludzie to są klienci waszego centrum, a teraz mają kłopot’ – opisuje sytuację dziennikarka.

Joanna Gierak-Onoszko zapytała ochroniarzy, czy mogą pomóc, ale nie spotkała się z pozytywnym odzewem. Wróciła więc do kabli od wózka elektrycznego i dalej próbowała go uruchomić.

„Chwila moment, wózek zaskakuje, uruchamia się i powoli pionizuje panią Olę, która przez ten cały czas leżała przypięta do oparcia. Winda oczywiście działa i może ruszyć, jak tylko pasażerowie znajdą się w środku” – dodaje kobieta, prosząc ochroniarzy, by zostali do czasu, aż obie osoby wjadą do windy.

Na koniec swojej historii dziennikarka podsumowuje całą sytuację:

„Absolutnie nie chorujcie, nie korzystajcie z wózków, nie miejcie niepełnosprawności. A jeśli już musicie ją mieć, nie próbujcie wybrać się do centrum handlowego po zakupy, do kina, na kawę. Nie próbujcie żyć normalnie. Nie próbujcie mieć godności.

Niepełnosprawność w Polsce

W Polsce osób z niepełnosprawnościami jest od 4 do 7 mln. W wielu przypadkach osoby te codziennie muszą mierzyć się z barierami i ograniczeniami architektonicznymi czy komunikacyjnymi.

Warto o tym pamiętać, gdy zauważymy, że osoba z niepełnosprawnością, widziana na spacerze, w sklepie czy w innym miejscu publicznym, potrzebuje naszej pomocy. Nie bójmy się pomagać!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie przyjęła nagrody, ponieważ państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. "Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć" / istock

Nie przyjęła nagrody, ponieważ wychowuje córkę z niepełnosprawnością i państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. „Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć”

Kuriozalna sytuacja. Blogerka z niepełnosprawnością nie mogła obejrzeć filmu… o wykluczeniu

„Szeroko pojmowanemu społeczeństwu pewnie łatwiej byłoby, gdyby seksualność osób z niepełnosprawnościami też była niepełnosprawna. A nie jest” – mówi specjalistka seksuologii Barbara Płaczek

Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową /fot. Unsplash

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Łukasz Krasoń: „Każdy z nas ma jakąś niepełnosprawność, tylko po niektórych bardziej to widać. Bo czy nierealizowanie swoich marzeń to nie jest dysfunkcja?”

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki

Agata i Wojtek z Life On Wheelz planują dzieci: „Zarzuca nam się lekkomyślność, że skażemy je na chorobę, cierpienie”

Mobilna rehabilitacja, hostel dla niepełnosprawnych, senior living. Sprawdziliśmy, czego potrzebują i jaką pomoc mogą otrzymać opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Barbie

Pierwsza w historii Barbie z aparatem słuchowym. „Jesteśmy zobowiązani odzwierciedlić różnorodność, jaką dzieci widzą w świecie”

Wojna zmieniła ich życie na zawsze. Ołena Zełenska publikuje wstrząsające zdjęcia rannych

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki obalają mity związane z niepełnosprawnością

„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę /fot. archwium prywatne

„Wielu nie mieści się w głowie, że osoba na wózku może uprawiać miłość. A ja nie jestem niepełnosprawnością, jestem kobietą” – mówi Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę

Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”

Wojciech Sawicki, "Life On Wheelz"

„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże” – odpowiada prezydentowi Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Kobieta

Prawy czy lewy? Pudełko z jednym butem – świetna kampania dla osób z niepełnosprawnością!

Poruszająca się na wózku Karine Elharrar nie mogła wziąć udziału w COP26 w Glasgow

Ministra nie mogła wziąć udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, bo… porusza się na wózku

Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością

„Jeśli nie możesz wstać, wyróżnij się!”. Kolorowe nakładki na wózki dla osób z niepełnosprawnością to dzieło dwóch sióstr

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

×