Przejdź do treści

Wolałabyś spędzić noc w lesie z mężczyzną czy niedźwiedziem? Sonda stała się viralem, a pytanie otworzyło ważną dyskusję

Kobieta klęczy w lesie trzymając dłonie na kolanach, ma na sobie czarną koronkową sukienkę
Mężczyzna czy niedźwiedź - to pytanie stało się viralem na TikToku / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mężczyzna czy niedźwiedź – z kim wolałabyś spędzić noc w lesie? Takie pytanie zadano kobietom w ulicznej sondzie. Odpowiedź na nie z pozoru brzmi trochę śmiesznie, ale gdy przyjrzeć się argumentacji, również trochę strasznie. Jedno jest pewne: otwiera dyskusję wokół tematu poczucia bezpieczeństwa kobiet, a właściwie jego braku.

Mężczyzna czy niedźwiedź? I dlaczego ten drugi?

Od kilku tygodni absolutnym fenomenem na portalu TikTok jest nagranie z sondy ulicznej, w której pytano kobiety o to, czy wolałyby utknąć w lesie z mężczyzną czy niedźwiedziem. Materiał wideo, zrealizowany przez serwis Screenshot HQ, doczekał się ponad 2,2 mln polubień i 70 tys. komentarzy. Najwięcej reakcji miał komentarz, którzy brzmiał: „Wiesz, czego możesz się spodziewać po niedźwiedziu”.

W sondzie wzięło udział osiem kobiet. Tylko jedna z nich odpowiedziała, że wolałaby utknąć w lesie z mężczyzną niż z niedźwiedziem. Te, które postawiły na niedźwiedzia, argumentowały swój wybór tym, że mężczyzna może potencjalnie stanowić większe zagrożenie niż dzikie zwierzę.

„Odpowiedziałam, że niedźwiedź, bo wskazówka, by położyć się na ziemi i udawać martwą, nie zawsze zadziała na mężczyzn” – mówi jedna z respondentek.

Nagranie skłoniło wiele innych użytkowniczek mediów społecznościowych, nie tylko TikToka, ale również Instagrama czy Facebooka, do otwarcia się na temat negatywnych doświadczeń z mężczyznami. W opublikowanych przez nie filmikach padały różne powody, dla których to niedźwiedź byłby lepszym kompanem w lesie niż mężczyzna.

Jedna z użytkowniczek TikToka stwierdziła, że gdyby tym mężczyzną nie byłby jej chłopak, ojciec czy kuzyn, to wybrałaby niedźwiedzia, bo „przebywanie sam na sam z nieprzewidywalnym obcym człowiekiem jest bardziej przerażające niż bycie sam na sam z przewidywalnym dzikim zwierzęciem”. Inna przyznała, że „najgorsze, co może zrobić niedźwiedź, to mnie zabić”. Kolejna dodała: „niedźwiedź widzi we mnie człowieka”.

„Po ataku niedźwiedź przynajmniej zostawiłby moje ciało w spokoju”,

„Nikt by mnie później nie pytał, czy to ja sprowokowałam niedźwiedzia, ani nie próbował dawać wskazówek, jak unikać niedźwiedzi w przyszłości” – argumentowały kobiety.

Przerażona kobieta w zaciemnionym pokoju- Hello Zdrowie

Tych pytań kobiety nie usłyszą po ataku niedźwiedzia

Viralowe pytanie stało się impulsem do szerszej dyskusji wokół poczucia bezpieczeństwa. Kobiety otwarcie mówiły o tym, że sprawcami ich traumatycznych doświadczeń (związanych z przemocą domową czy napaścią na tle seksualnym) najczęściej byli mężczyźni. W tej debacie głos zabrał również prof. Michael Flood, australijski socjolog zajmujący się przemocą seksualną.

„Jednym z kluczowych powodów, dla których wielu mężczyzn nie uznaje naszej roli w zapobieganiu i ograniczaniu liczby gwałtów, jest to, że nie zdajemy sobie sprawy, że większość gwałtów jest dokonywana przez mężczyzn znanych ofierze, w znanym jej miejscu, bez poważnych obrażeń fizycznych i że gwałty są powszechne” – napisał na portalu X.

Prof. Flood podkreślił, że gwałt w wyobrażeniu mężczyzn wygląda najczęściej tak, że „jakiś szaleniec w parku brutalnie atakuje na tle seksualnym przechodzącą kobietę”.

„Mężczyźni często nie myślą o tym, co jest znacznie bardziej powszechne: mężczyzna zmuszający swoją partnerkę do seksu, mężczyzna oczekujący, że jego żona będzie uprawiać seks, kiedy tylko będzie miał na to ochotę, mężczyzna wykorzystujący pijaną kobietę” – kontynuuował. „Mężczyźni, a w mniejszym stopniu także kobiety, często błędnie uważają, że większość gwałtów jest dokonywana przez nieznajomych, w miejscu publicznym i z użyciem dużej siły fizycznej, co przyczynia się do lekceważenia rzeczywistości przemocy seksualnej i obwiniania ofiar” – dodał.

W sieci pojawiły się również nagrania nawiązujące do tego, jak traktowane są kobiety po gwałcie. Na instagramowym profilu @existingjustsucks opublikowane zostało nagranie, w którym mężczyzna wymienia 10 rzeczy, o które kobiety nie zostaną zapytane po ataku niedźwiedzia (a są pytane po napaści mężczyzny). Wśród nich pojawiło się np.:

  • Czy próbowałeś uśmiechnąć się do niedźwiedzia?
  • Co miałaś na sobie, gdy spotkałaś niedźwiedzia?
  • Czy próbowałaś unikać niedźwiedzia?
  • Próbowałaś być milsza dla niedźwiedzia?
  • A może byłaś zbyt miła dla niedźwiedzia?
  • Ile wypiłaś, zanim spotkałaś niedźwiedzia?
  • A ile niedźwiedzi już wcześniej oskarżyłaś o atak?
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Viralowe pytanie „mężczyzna czy niedźwiedź?” zostało skierowane również do panów. Mieli oni za zadanie odpowiedzieć, czy woleliby, aby ich żona lub córka utknęły w lesie sam na sam z niedźwiedziem czy z mężczyzną. Wielu z nich wybrało niedźwiedzia. W tym również emerytowany detektyw a obecnie znany tiktoker Jon.The.Detective. W swoim nagraniu wyjaśnił, czego nauczył się o motywach przemocy na podstawie dotychczasowej pracy jako detektyw.

„Zwierzęta kierują się instynktem. Jeśli ich nie skrzywdzisz, one prawdopodobnie nie skrzywdzą ciebie. Statystycznie jedna na siedem kobiet doświadcza przemocy ze strony mężczyzny, zazwyczaj znajomego, któremu w teorii powinno się ufać. (…) Wiedząc, że odsetek mężczyzn krzywdzących kobiety jedynie rośnie, zawsze wybrałbym niedźwiedzia. Kto mówi inaczej jest przygłupem” – podsumował.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: