Wizyta u psychiatry? Zobacz, jak się do niej przygotować. Wyjaśnia lek. Monika Tucholska
Wizyta u psychiatry do niedawna była jeszcze czymś, na co większość z nas pewnie nigdy by się nie zdecydowała. Na szczęście rozmowy o zdrowiu psychicznym są coraz częstsze i coraz więcej osób decyduje się na leczenie psychiatryczne. To już nie jest temat tabu. Przed tobą pierwsza wizyta w gabinecie psychiatrycznym? Lek. Monika Tucholska, czyli Mama Psychiatra, wyjaśnia jak powinnaś się do niej przygotować.
Mama Psychiatra
– Jeśli nie wiecie, jaką dokumentacją medyczną jest zainteresowany psychiatra na wizycie, to proszę, podaję… – tak zaczyna się niedawno opublikowany przez lek. Monikę Tucholską post na Instagramie. Specjalistka jest psychiatrą, aktywnie działającą również w mediach społecznościowych.
Ekspertka prowadzi na Instagramie profil „Mama Psychiatra”. Jak sama o sobie pisze: „byłam doskonałą matką, dopóki nie urodziłam własnych dzieci”. To dzięki poczuciu humoru, empatii i zdolności do wyjaśniania często trudnych, specjalistycznych tematów, konto „Mamy Psychiatry” jest coraz bardziej popularne. Lekarkę obserwuje już ponad 2 tys. osób.
Wizyta u psychiatry
Tym razem lek. Tucholska wyjaśniła, co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u psychiatry.
Rozwiń– 1. Lista aktualnie przyjmowanych leków! Absolutna, totalna podstawa! Muszę wiedzieć, czy to, co chcę przepisać nie wchodzi w interakcje z tym, co pacjent już bierze. Gdybym dostawała złotówkę za każdym razem, gdy słyszę „wie Pani, takie małe, białe, okrągłe tabletki” – byłabym już bardzo zamożną kobietą.
2. NAJŚWIEŻSZE wyniki badań z krwi! Cieszę się, że 7 lat temu morfologia i poziomy hormonów tarczycy pacjentki były w normie, ale nijak ma się to do obecnej chwili . Chcę zobaczyć najświeższe jak się da badania.
3. Badania obrazowe głowy z opisami – tomografię lub rezonans. Nieważne kiedy zrobione, nieważne , z jakiego powodu zlecone – ja chcę je zobaczyć, to dla mnie kopalnia wiedzy o pacjencie i o możliwych przyczynach jego stanu.
4. Ostatnie karty wypisowe z oddziałów psychiatrycznych (nieważne, jaki-ogólnopsychiatryczny, dzienny, rehabilitacyjny, leczenia zaburzeń nerwicowych). W epikryzie mam skondensowaną historię pacjenta i jego leczenia. Wypis zawiera także wyniki badań i opisy badań psychologów.
Proszę bardzo. Weźcie to na wizytę do lekarza, a lekarz będzie wzruszony, zachwycony, zaskoczony, może nawet łezkę uroni – pisze lek. Tucholska na swoim Instagramie.
Dzięki tym kilku punktom wypisanym przez „Mamę Psychiatrę” wizyta u specjalisty przebiegnie bezproblemowo. Psychiatra będzie miał bowiem wszystko, czego potrzebuje do zdiagnozowania przyczyny twojego samopoczucia.
Tę listę warto mieć ze sobą!
Zobacz także
„Kobiety nie mają problemu z alkoholem?”. Sprawdź, co mówi psychiatra
„Bez światła nasz mózg przestaje normalnie funkcjonować”. O tym, jak odróżnić chandrę od depresji sezonowej, mówi psychiatrka Anna Antosik-Wójcińska
„Człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje wyzwań adekwatnych do wieku. Jeśli rodzice takich wyzwań nie stawiają, wychowują człowieka podatnego na zaburzenia emocjonalne” – mówi dr Lidia Popek o depresji wśród dzieci
Polecamy
Dlaczego krawaty i gorące herbaty nie są dla lekarzy psychiatrów? Tłumaczy dr Benji Waterhouse
Reforma psychiatrii dziecięcej do poprawki. NIK ujawnia nieprawidłowości: pacjent spędził ponad 2 miesiące w pasach
Fuga dysocjacyjna – jak się objawia? Przykłady fugi dysocjacyjnej
Leki przeciwlękowe, pełna lista. Jak działają poszczególne preparaty?
się ten artykuł?