Widzisz dziecko przechodzące przez ulicę? Jest na obu zdjęciach! Noś odblaski na drodze, by zachować bezpieczeństwo
„To nie czary, to kwestia tego, w co jesteśmy ubrani” – ostrzega na swoim profilu na Facebooku Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie. P
Z okazji Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków, który obchodzony jest 1 października, Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie umieściła na swoim profilu na Facebooku dwa zdjęcia. Obie fotografie zrobione są w tym samym miejscu z jedną zasadniczą różnicą. Na pierwszym zdjęciu widzimy dziecko ubrane w żółta kurtkę, czerwone buty i czapkę. Pomimo pochmurnej pogody jest bardzo dobrze widoczne zza szyby auta. Na drugim zdjęciu mamy tę samą perspektywę, jednak dziecka nie widać. I nie dlatego, że są to czary a zdjęcie przedstawia ducha. Nie!
Powodem jest ciemna odzież, w którą ubrane jest dziecko. Ten jeden szczegół robi ogromną różnicę. Zdjęcia mają uświadomić innym, jak dużą różnicę w naszej widoczności na drodze sprawiają elementy odblaskowe. Post spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Udostępniono go już ponad 6 tys. razy!
JEST PIESZY NA ZDJĘCIU (DZIECKO W ŻÓŁTYM UBRANIU)DRUGIE ZDJĘCIE >>>>>>>NIE MA PIESZEGO – CZARY MARY ?????NIE…
Gepostet von Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie am Dienstag, 1. Oktober 2019
W komentarzach, obok tych osób, które doszukują się fotomontażu i zwracają uwagę na stare modele aut, pojawiły się także takie, które krytykują całą akcję. Jeden z internautów zwrócił uwagę, aby nie przenosić odpowiedzialności za wypadki pieszych na samych pieszych.
„Jasne, że w jaskrawym ubraniu lepiej nas widać, jako pieszych ale czy to oznacza, że jak wychodzimy z domu, to wszyscy musimy zakładać pomarańczowe kamizelki? Bo to sugeruje ten post. NIE!
Opis tych zdjęć powinien być przede wszystkim skierowany do kierowców. To my, kierowcy, prowadzimy potencjalnie śmiercionośną maszynę i to my powinniśmy uważać na całe otoczenie. Zdejmujecie odpowiedzialność z pędzących po polskich ulicach kierowców i przenosicie ją na pieszych, którzy nie mają obowiązku ubierać się w pomarańczowy kask, jak wychodzą „na miasto”. Natomiast kierowcy MAJĄ OBOWIĄZEK zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych!”
Otóż nie do końca jest to prawdą. O ile w mieście nie musimy używać odblasków, to poza terenem zabudowanym już tak.
Zgodnie z ustawą Prawa o Ruchu Drogowym, art. 11 pkt. 4a.
„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”
Dodatkowo przechodząc przez jezdnię, musimy jako piesi wykazać się szczególną ostrożnością, do czego zobowiązuje nas art. 13.
Art. 13. pkt. 1.
„Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność”
Ważny jest także jeszcze jeden punkt, o którym wiele osób zapomina, kierując się zasadą, że na przejściu dla pieszych mają wyłączne pierwszeństwo.
Art 14. pkt 1a
„Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych”
Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie odniosła się do podobnych komentarzy, publikując film z perspektywy kierowcy auta. Jak widać, widoczność osób korzystających z ubrań czy opasek odblaskowych pozwala kierowcy na wcześniejszą reakcję.
„Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego”
OGÓLNOPOLSKI POLICYJNY DZIEŃ ODBLASKÓW
Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.
Gepostet von Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie am Dienstag, 1. Oktober 2019
Owszem, nie mamy obowiązku ubierać się w jaskrawą odzież, jednak za bezpieczeństwo na drodze jesteśmy odpowiedzialni wszyscy. Osoby ubrane w ciemne kolory, często są niewidoczne na drodze nawet dla najbardziej ostrożnych kierowców. Przy padającym deszczu i odbijających się światłach z naprzeciwka o wypadek nietrudno. Warto poruszyć wyobraźnię. Niestety jesteśmy tylko ludźmi. Dobrze jest mieć przy sobie choć opaskę odblaskową na ręce czy nodze, dla własnego bezpieczeństwa.
Nie zrzucajmy odpowiedzialności na jednych czy drugich, uważajmy wszyscy!
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?