Przejdź do treści

WHO nagrodziła wybitnych lekarzy z całego świata. Wśród zwycięzców specjaliści z Polski!

Polscy lekarze otrzymali nagrodę od WHO / gettyimages
Polscy lekarze otrzymali nagrodę od WHO / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wręczyła wybitnym lekarzom z całego świata nagrody za osiągnięcia w dziedzinie zdrowia publicznego. Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się m.in. polscy specjaliści z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie: dr Tomasz Darocha oraz dr Sylweriusz Kosiński. To wielkie wyróżnienie.

Nagrody WHO

WHO co roku przyznaje nagrody i wyróżnienia w zakresie zdrowia publicznego. Ich laureatami są nie tylko lekarze, ale także instytucje, które wyróżniane są za skuteczne rozwiązywanie wyzwań zdrowotnych na całym świecie. Kandydaci do nagród zgłaszani są przez instytucje zajmujące się ochroną zdrowia oraz byli laureaci nagrody.

Tegoroczną nagrodę otrzymali polscy lekarze z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Polsce: dr Tomasz Darocha oraz dr Sylweriusz Kosiński, którzy zostali docenieni za stworzenie krajowego systemu leczenia poszkodowanych w hipotermii głębokiej.

Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej jest pierwszą polską placówką zajmującą się pacjentami z hipotermią (stanem, w którym temperatura centralna ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza). Centrum to też jedna z pierwszych placówek na świecie, która prowadzi projekty badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w diagnostyce i leczeniu hipotermii.

Dr Darocha oraz dr Kosiński otrzymali nagrodę za to, że dokonali przełomu, szkoląc ratowników górskich, jak ratować życie osób z hipotermią.

Pęknięty lód

Nagrodzeni przez WHO – 2022 r.

Nagrody w dziedzinie zdrowia publicznego w 2022 roku otrzymali również:

  • prof. Mehmet Haberal z Turcji – pionier w dziedzinie chirurgii ogólnej, transplantacji i leczenia oparzeń. Prof. Haberal pomógł ustanowić ramy prawne dla przeszczepiania narządów w Turcji i zabiegał o akceptację społeczną tej procedury.
  • dr Paisan Ruamviboonsuk z Tajlandii – okulista specjalizujący się w leczeniu chorób siatkówki. 25 lat swojej pracy dr Ruamviboonsuk poświęcił badaniom nad przyczynami ślepoty – retinopatii cukrzycowej.
  • Nikaragua’s Network for Fighting Malaria – organizacja, która od ponad 50 lat odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu krajowego programu zwalczania malarii.
  • Dr Hanadi Khamis Mubarak Al Hamad z Kataru – twórca innowacyjnych programów dla osób starszych, m.in. wirtualnych klinik geriatrycznych w Katarze.
  • Prof. Prakit Vathesatogkit z Tailandii – swoje życie zawodowe poświęcił zwalczaniu palenia tytoniu, co pozwoliło wdrożyć nowe metody i leczenie uzależnionych od tytoniu pacjentów, a także opodatkować wyroby tytoniowe i ograniczyć reklamy tytoniu.
  • Dr Wu Zunyou z Chin – doceniony za swoje osiągnięcia w dziedzinie zapobiegania HIV/AIDS. Jest pionierem tworzenia programów zdrowotnych wśród prostytutek, ustanowił pierwszy w Chinach program wymiany igieł oraz pierwszą terapię zastępczą opioidami na dużą skalę.

 

Źródło:

  1. https://www.who.int/news/item/27-05-2022-awards-for-outstanding-contributions-to-public-health-presented-during-the-seventy-fifth-world-health-assembly
  2. https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/10735303/who-nagrodzila-polskich-lekarzy-za-przelomowe-odkrycia.html

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: