Przejdź do treści

Watykan: osoby transpłciowe mogą otrzymać chrzest, być świadkami na ślubie i rodzicami chrzestnymi

Watykan zabrał głos w sprawie uczestnictwa osób transpłciowych w sakramentach kościelnych - na zdjęciu trzy kobiety tańczą na łące trzymając się za ręce, jedna w sukni ślubnej Hello Zdrowie
Watykan zabrał głos w sprawie uczestnictwa osób transpłciowych w sakramentach kościelnych / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Watykan zdecydował w sprawie chrztu i uczestnictwa osób transpłciowych w innych sakramentach kościelnych. Osoby transpłciowe mogą otrzymać chrzest i być też rodzicami chrzestnymi oraz świadkami na ślubie – wskazała Watykańska Dykasteria Nauki Wiary. 

Chrzest osób transpłciowych

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary na prośbę biskupa z Brazylii José Negri wyraziła swoje stanowisko w sprawie tego, jakie sakramenty mogą przyjmować osoby nieheteronormatywne.

Dokument z odpowiedziami na pytania biskupa (z datą 31 października) został opublikowany w środę 8 listopada na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary. Widnieją pod nim podpisy jej prefekta kardynała Victora Manuela Fernandeza oraz papieża Franciszka.

Wynika z niego, że osoby transpłciowe mogą otrzymać chrzest. Watykan podkreślił, że osoba transpłciowa, która poddała się kuracji hormonalnej lub operacji korekty płci, „może otrzymać chrzest na takich samych warunkach jak inni wierni, jeśli nie ma sytuacji, w której istnieje ryzyko wywołania publicznego zgorszenia lub dezorientacji wiernych”.

Dominik Haak

Osoby LGBT+ mogą być rodzicami chrzestnymi i świadkami na ślubie

W dokumencie przygotowanym przez kluczowy urząd Kurii Rzymskiej mowa jest również o osobach homoseksualnych, które chciałyby zostać rodzicami chrzestnymi. Wynika z niego, że „pod określonymi warunkami” można powierzyć rolę ojca lub matki chrzestnej osobie homoseksualnej po kuracji hormonalnej czy operacji. Zaznaczono jednak, że „rozwaga duszpasterska wymaga, aby nie pozwolono na niebezpieczeństwo wywołania skandalu”.

Watykańska dykasteria odniosła się również do pytania o to, czy dwie osoby homoseksualne mogą występować jako rodzice dziecka, które ma zostać ochrzczone, a zostało adoptowane lub urodziła je surogatka. „Aby dziecko zostało ochrzczone, musi być uzasadniona nadzieja, że zostanie wyedukowane w religii katolickiej” – czytamy.

To stanowisko Watykanu, które stoi w kontrze do dotychczasowej nauki Kościoła, w myśl której homoseksualizm jest grzechem.

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: