W stanikach popularnych marek odzieżowych znaleziono niebezpieczną substancję. Może doprowadzić do poważnych chorób
Zwiększa ryzyko nowotworów, otyłości, astmy u dzieci, a nawet grozi niepłodnością. Nie jest tajemnicą, że bisfenol jest bardzo szkodliwy dla człowieka. Okazuje się, że ta toksyczna substancja znalazła się w odzieży popularnych marek sportowych, m.in. w biustonoszach.
Wysoka ilość BPA w stanikach sportowych
O badania na temat poziomu zawartości BPA w odzieży pokusił się CEH (Center for Environmental Health). Jest to amerykańska organizacja non profit, której działanie polega na wykrywaniu substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. Tym razem eksperci pod lupę wzięli sportowe biustonosze takich marek jak: Nike, FILA Athleta, PINK, Asics, The North Face, Brooks, All in Motion. Sprawdzili, czy zawierają one BPA, czyli bisfenol.
Wyniki badania nie są optymistyczne: okazało się, że badana odzież zawiera wysoką ilość BPA, która może narażać użytkowników na 22-krotne przekroczenie bezpiecznego dziennego limitu BPA, opartego na danych ustanowionych w Kalifornii (tam dopuszczalny poziom dawki BPA w wyniku kontaktu ze skórą wynosi 3 mikrogramy dziennie). Naukowcy zbadali również poziom zawartości BPA w koszulkach sportowych takich marek jak: The North Face, Brooks, Mizuno, Athleta, New Balance i Reebok. Tutaj również poziom zawartości BPA przekracza normy.
„Chcemy, aby marki usunęły ze swoich produktów wszystkie bisfenole, w tym BPA. W międzyczasie zalecamy ograniczenie czasu spędzanego w odzieży aktywnej” — poinformowali autorzy badania, cytowani przez cnn.com.
Badacze nie kryją, że wyniki są niepokojące.
„Badania wykazały, że BPA może być wchłaniany przez skórę i trafić do krwiobiegu nawet poprzez kilkusekundowe dotknięcia paragonu sklepowego. Biustonosze sportowe i koszulki są noszone przez wiele godzin, a osoba, które je użytkuje, poci się. Znalezienie tak wysokich poziomów BPA w naszej odzieży jest niepokojące” — twierdzi Allan Sugerman, główny autor badania, cytowany przez cnn.com.
Bisfenol A: co to jest?
Bisfenol A (BPA) to związek chemiczny z rodziny fenoli. Jest to związek, który znalazł zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych. BPA jest nierozpuszczalny w wodzie, przenika natomiast i rozpuszcza się w tłuszczach. BPA ma budowę chemiczną podobną do estrogenu, przez co może zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu. BPA wykazuje szkodliwy wpływ na organizm, zatem wskazane jest wyeliminowanie kontaktu z tym związkiem. Niestety, na kontakt z nim dziś narażony jest każdy.
Dlaczego ta substancja jest tak niebezpieczna?
Bisfenol A może przenikać do organizmu drogą oddechową, drogą pokarmową oraz przez skórę. Przenikanie BPA przez skórę ma miejsce podczas kontaktu skóry z przedmiotami zawierającymi BPA – zabawkami, plastikowymi butelkami, paragonami.
Badania pokazują jasno: bisfenol jest szkodliwy dla człowieka. W testach na zwierzętach dowiedziono, że BPA zwiększa ryzyko raka prostaty. Naukowcy nie wpompowywali myszom ekstremalnie dużych dawek BPA, a standardową ilość, jaką na co dzień wchłania nasz organizm. Toksyna zwiększała poziom estrogenów, co u mężczyzn może przyczyniać się do rozwoju raka prostaty. Jest masa innych badań dotyczących szkodliwości BPA. Dowodzi się związku z rakiem piersi, otyłością, astmą u dzieci, a nawet niepłodnością.
Wdychanie BPA może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, bisfenol A może wywoływać alergie kontaktowe skóry. Narażenie na plastik BPA powiązane jest z większym ryzykiem rozwoju cukrzycy, otyłości, zespołu metabolicznego, zespołu policystycznych jajników czy zaburzeń płodności. Mimo to, instytucje odpowiedzialne za dopuszczenie pewnych substancji do obrotu jeszcze go nie zakazały.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odradza stosowanie BPA w produktach mających zastosowanie w branży spożywczej czy dziecięcej. Jednak Unia Europejska nie wydała zakazu jego używania. W związku z tym, większość produktów dostępnych na polskim rynku zawiera ten związek chemiczny.
źródło: https://www.fox6now.com/news/high-levels-bpa-found-sports-bras-shirts-advocacy-group-says
Zobacz także
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
„Ludzie często obawiają się nie tego, czego powinni, a ignorują realne zagrożenie dla zdrowia” – mówi Damian Parol, psychodietetyk
„Smog ma wpływ nie tylko na kobietę w ciąży, ale także na jej dziecko” – mówi Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego
Polecamy
„Jak unikać toksycznych facetów”? Radzi w swojej książce psychoterapeutka Jagoda Bzowy
Britney Spears: „Skoro byłam seksowna, musiałam być kretynką. Skoro byłam atrakcyjna, nie mogłam mieć przecież talentu”
„Są kobiety, którym brakuje czułości, bezpieczeństwa, stabilności. I oszust wypełnia ten brak” — mówi psycholog Piotr Pietrzak o zjawisku „oszukanych na miłość”
„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”
się ten artykuł?