Przejdź do treści

W Polsce nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Trwa akcja, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia. Cierpią miliony Polek

Leczenie endometriozy / gettyimages
Leczenie endometriozy / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Endometrioza jest podstępna. Czas, w jakim pacjentka ostatecznie dowiaduje się o swojej chorobie, to średnio 7 lat. Przez ten okres nie tylko ma problemy z zajściem w ciążę czy z nieregularnymi miesiączkami, ale wręcz umiera z bólu. Endometrioza wyklucza z życia, często kończy się poważną depresją. W naszym kraju nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Fundacja „Pokonać Endometriozę” chce to zmienić. 

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza jest przewlekłą chorobą hormonalno-immunologiczną. Endometrium, czyli tkanka wyściełająca macicę, podczas cyklu miesiączkowego, narasta, złuszcza się, a potem wraz z krwią miesiączkową opuszcza organizm kobiety. Tak dzieje się u kobiety zdrowej.

U kobiety chorej na endometriozę komórki endometrium wędrują poza jamę macicy, tworząc tam guzy, nacieki, narośla oraz wszczepy. Komórki te mogą znaleźć się w jajnikach, jamie otrzewnej, jajowodach, jelitach, moczowodach, ścianie pęcherza, a nawet w wątrobie, żołądku, mózgu czy w płucach.

dr n. med. Tomasz Songin

Endometrioza płuc – historie pacjentek

Endometrioza daje „przerzuty”. Tak jest w przypadku endometriozy płuca i opłucnej. U pacjentek najczęściej występują wtedy comiesięczne odmy, które kończą się drenażem. U wielu kobiet może wystąpić krwioplucie.

Z endometriozą płuc walczą m.in. 35-letnia Agata z Tczewa czy 37-letnia Agnieszka z Koszalin. Ich historie opublikowała na profilu na Facebooku Fundacja „Pokonać Endometriozę”. Po co? By ktoś zaczął zwracać uwagę na to, że endometrioza jest poważną chorobą, z którą bez leczenia nie da się żyć. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Nie publikujemy fragmentów tych historii. Zawartość postów opublikowanych na fanpage Fundacji są chronione prawem autorskim. Udostępniamy całość postów. Te historie wzruszają. I drażnią, bo jesteśmy bezsilne. Ministerstwo Zdrowia nie ma planu na tę chorobę. 

Historie udostępniają setki osób. Endometrioza to realny problem. Niemal każda z nas ma koleżankę, która zmaga się z tą chorobą bądź zna kogoś, kto ją ma.

Fundacja „Pokonać Endometriozę”

Fundacja „Pokonać Endometriozę” działa od 2018 roku i pomaga tysiącom Polek zmagającym się z endometriozą. Obecnie Fundacja prowadzi akcję, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia, aby poprawić jakość leczenia endometriozy w kraju. Akcja jest realizowana m.in. poprzez publikację historii pacjentek z bardzo zaawansowaną endometriozą, w tym na płucach.

– Akcja dopiero się rozwija, w zasadzie to jesteśmy na początku. Będzie więcej historii dziewczyn. Czekamy też na wiadomości od innych kobiet chorujących na endometriozę. Chcemy, żeby jak najwięcej osób do nas trafiło – mówi Dorota Rychlewska-Serwa, członek rady Fundacji.

My już udostępniłyśmy historie tych kobiet. Teraz czas na ciebie.

Chcesz podzielić się swoją historią dot. endometriozy? Napisz na kontakt@pokonacendometrioze.pl. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.