Przejdź do treści

Urządzenie, które pomoże uratować dziecko pozostawione w przegrzanym aucie. Wynalazła je studentka z Łodzi

Anastasiia Kononenko odbiera nagrodę - Hello Zdrowie
Anastasiia Kononenko odbiera nagrodę /fot. Anita Kot
Podoba Ci
się ten artykuł?

Specjalny system ostrzegania kierowcy o zbyt wysokiej temperaturze w samochodzie wymyśliła i opatentowała 21-letnia Anastasiia Kononenko, studentka Politechniki Łódzkiej, laureatka prestiżowego konkursu INTERSTUDENT 2025. Jak mówi, zainteresowała się problemem, kiedy zdała sobie sprawę, jak dużo jest takich przypadków.

Life Defender – powstał, by ratować życie

Urządzenie Life Defender to instalowany w samochodzie system bezpieczeństwa, który uaktywnia się automatycznie, kiedy temperatura w kabinie wzrośnie powyżej 25 st. C. Włącza się wtedy silnik i uruchamia klimatyzacja, a właściciel samochodu dostaje sms-a z ostrzeżeniem. Anastasiia zaczęła pracować nad wynalazkiem jako nastolatka podczas zajęć Małej Akademii Nauk w rodzinnym Zaporożu. Jeszcze będąc na Ukrainie, wystąpiła o opatentowanie swojego pomysłu.

Anastasiia bardzo chciała studiować w Polsce, jej przyjazd przyspieszyła wojna. Podjęła naukę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Jak mówi, teraz Polska stała się jej drugim domem.

„Ten kraj, Łódź i Politechnika Łódzka, otworzyły przede mną ramiona, kiedy tego najbardziej potrzebowałam – tłumaczy.

Zainteresowania motoryzacyjne Anastasiia zawdzięcza swojemu tacie, który jest znawcą tej branży. Ona sama, jak mówi, uwielbia wyzwania: „Jestem zafascynowana innowacjami, lubię wymyślać wynalazki i brać udział w konkursach naukowych„.

14-letnia Leanne Fan wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze... wykrywają i leczą infekcje ucha

Wszystkie sukcesy Anastasii Kononenko

Jeszcze na Ukrainie Anastasiia wielokrotnie wygrywała krajowe i międzynarodowe konkursy, prezentując projekty naukowo-badawcze z zakresu innowacji, m.in. Sikorski Challenge, Przyszłość Ukrainy i Genius Olimpiad.

Zdobyła srebrny medal podczas Międzynarodowego Festiwalu Inżynierii, Nauki i Technologii w Tunezji (I-FEST²), znalazła się także w gronie ukraińskich  laureatów Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców (ICYS). Już w Polsce włączyła się w prace ukraińsko-brytyjskiego programu akceleracyjnego „Building Back Better”. Dwa lata z rzędu jest  stypendystką „Perspektyw” dla utalentowanych dziewczyn a także studencką ambasadorką ECIU.

Mężczyzna

Konkurs INTERSTUDENT 2025

Prestiżowy konkurs INTERSTUDENT 2025 organizowany jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Wyższych. Wyróżnienie przyznawane jest zagranicznym studentom studiującym w Polsce, którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami naukowymi, aktywnością społeczną oraz wkładem w środowisko akademickie.

W tym roku w gronie zwycięzców znalazły się jeszcze trzy inne zagraniczne studentki realizujące swoje zainteresowania naukowe na polskich uczelniach. Kataryna Fadieieva z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmuje się badaniem fobii antyukraińskich, Safya Elsharkawy z Egiptu jest doktorantką na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a Hatice Kübra Öz z Turcji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmuje się projektami kulturoznawczymi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?