Przejdź do treści

Jak wyglądałby dzień z życia bez wynalazków kobiet? Bylibyśmy w niezłych tarapatach

Mężczyzna
Gdyby nie wynalazki kobiet, nie byłoby dziś zmywarek, wycieraczek samochodowych czy toreb papierowych/ fot. print screen Female Quotient
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kobiety zmieniły nasz sposób życia dzięki niezliczonym genialnym wynalazkom. Te rzeczy mogłyby nigdy nie istnieć bez ich ducha innowacyjności i przedsiębiorczości” – pisze Female Quotient. Organizacja postanowiła uczcić kobiety wynalazczynie w nietypowy sposób. Udostępnione niedawno wideo zostało odtworzone ponad 80 mln razy!

„Kobiety zmieniły nasz sposób życia”

Papierowa torba, zmywarka do naczyń, wycieraczki samochodowe czy GPS. Nie wyobrażamy sobie bez nich dzisiaj życia, a nie istniałyby, gdyby nie kobiety. Female Quotient, organizacja studencka z Valdosta State University, która pomaga kobietom specjalizującym się w biznesie, kilka dni temu postanowiła uczcić pamięć genialnych, choć nieco zapomnianych wynalazczyń. Z tego powodu na profilu na Instagramie organizacji opublikowano krótkie wideo. Na filmie pokazano, jak wyglądałby dzień bez rzeczy codziennego użytku, za których wynalezienie odpowiedzialne są kobiety.

Proste luksusowe rzeczy codziennego użytku. Traktujemy je jako coś oczywistego, ponieważ znamy je od zawsze” – czytamy.

Na wideo mężczyzna pokazuje, co zawdzięczamy kobietom. Jak widzimy, gdyby nie wynalazki niektórych pań, bylibyśmy na co dzień w niezłych tarapatach. Czekałaby na nas zerowa widoczność w aucie podczas deszczu, a zamiast głosu nawigacji do celu doprowadziłaby nas jedynie papierowa mapa.

Papierowe torby. Filtry do kawy. Zmywarki. WiFi. (WiFi!). Kobiety zmieniły nasz sposób życia dzięki niezliczonym genialnym wynalazkom. Te rzeczy mogłyby nigdy nie istnieć bez ich ducha innowacyjności i przedsiębiorczości” – podkreślono.

Claudia Goldin

„Mogłybyśmy rządzić światem”

Kto stoi za tymi genialnymi wynalazkami, z których dobrodziejstwa korzystamy każdego dnia? Jak podaje organizacja Female Quotient:

  • Margaret Knight wynalazła papierową torbę z płaskim dnem w 1871 roku.
  • Melitta Bentz wynalazła papierowy filtr do kawy w 1908 roku.
  • W 1903 roku Mary Anderson wynalazła wycieraczki samochodowe.
  • Gladys West stworzyła matematyczny model kształtu Ziemi, kładąc podwaliny pod GPS.
  • Alice H. Parker wynalazła grzejnik gazowy w 1919 roku.
  • Pierwszą zmywarkę do naczyń wynalazła Josephine Cochrane w 1886 roku.
  • Marian Croak wynalazła „protokół głosu przez Internet”, technologię stojącą za Zoomem i Face Time.
  • Mary Kenner wynalazła uchwyt na papier toaletowy w 1982 roku.
  • Hedy Lamarr była współwynalazczynią przeskakiwania częstotliwości w 1941 roku, kładąc podwaliny pod WiFI.

Nagranie to bardzo szybko stało się popularne w mediach społecznościowych. W zaledwie cztery dni zostało odtworzone ponad 80 mln razy. Pod filmem posypało się także mnóstwo komentarzy.

„Wyobraźcie sobie, jak trudne musiało być dla nich (dla każdej z tych kobiet) traktowanie ich pomysłów poważnie. Szczerze, to jest niesamowite”

„Mam nadzieję, że kiedyś dołączę do tej listy”

„Wszystkie te wynalazki są bardzo praktyczne, przez co myślę, że te kobiety miały dość wykonywania obowiązków i opieki nad dziećmi i mężczyznami”

„Mogłybyśmy rządzić światem, gdybyśmy do dziś nie były marginalizowane, uciskane i dyskryminowane” – czytamy w komentarzach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: