Przejdź do treści

„Ukryjcie pulchne brzuchy”. Organizacja pływacka przeprasza za artykuł

kobieta płynie kraulem na sportwym basenie, ubrana w kolorowy, jednoczęśowy kostium, czepek oraz okulary do pływania. Zdjecie zrobione spod wody.
Źródło iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Swim England, najstarsza brytyjska organizacja pływacka, po krytycznych komentarzach usunęła ze swojej strony artykuł, w którym radziła kobietom jak wyglądać szczuplej w strojach kąpielowych. „Bikini całkowicie odsłania brzuch, a próba wciśnięcia go w jednoczęściowy strój, nie wyszczupli żołądka, tylko go podkreśli” – można było przeczytać na stronie.

Swim England to brytyjska organizacja pływacka, najstarsza na świecie. Wspiera ponad 1200 klubów pływackich, promuje aktywność, dobrą zabawę i pływanie jako sposób na bycie. Na stronie internetowej można przeczytać wiele artykułów z poradami odnośnie aktywności w wodzie. Wśród nich znalazł się także ten z informacją, jak kobiety powinny wyglądać podczas pływania.

Artykuł został opublikowany na stronie internetowej krajowego organu zarządzającego w 2010 roku, jednak ponownie pojawił się w mediach społecznościowych, po tym jak Simone Web opublikowała go na swoim koncie na Twitterze. Skłoniło to ludzi do oskarżenia organizacji o tworzenie barier dla kobiet chcących pływać.

Tekst na stronie zatytułowano „Wybór strojów kąpielowych dla kobiet”. Powinien zawierać porady dotyczące dopasowania stroju do ciała, aby pływało się w nim komfortowo. Zamiast tego czytelnik mógł przeczytać, jak wybrać kostium kąpielowy, aby ukryć małe piersi bądź za dużą oponkę na brzuchu. W artykule zasugerowano, że kobiety ze „zwiotczałym brzuchem” powinny wybrać luźniejsze tkaniny zamiast bikini, aby nie odsłaniać „pulchnego brzucha” i nie wciskać się w jednoczęściowy strój, który nie wyszczupli, a jedynie podkreśli krągłości. Dla kobiet o chłopięcej sylwetce zalecano noszenie kostiumów z miseczkami push-up, aby podkreślić dekolt. Panie plus size dostały poradę, by nosić modele w ciemniejszych kolorach, które wysmuklą sylwetkę oraz stroje z wysokim wykrojem, ponieważ „odchudzą nogi i biodra”.

Simone Webb, która opublikowała artykuł na swoim koncie na Twitterze, napisała: ” To materiał, który @Swim_England publikuje na swojej stronie internetowej, aby zachęcić ludzi do pływania. Materiał, który bardzo wyraźnie mówi kobietom, że ich ciała powinny wyglądać w określony sposób i że jest to główny cel kostiumu pływackiego – i zwróciła się do organizacji o usunięcie artykułu. Ludzie szybko zareagowali na wpis i szeroko go skrytykowali. Simone Webb napisała także o tym artykuł, który opublikował Huffingtonpost.

Brytyjski organ pływacki usunął artykuł ze strony i wydał oświadczenie, przepraszając za zaistniałą sytuację.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: