Ubiegaj się o feministyczny grant na działanie wspierające kobiety
Masz pomysł na feministyczne działanie? Do 2 lutego FemFund przyjmuje wnioski o finansowe wsparcie w formie minigrantów na dowolną działalność wspierającą aktywność polskich dziewczyn oraz kobiet.
To już 3. edycja konkursu na minigranty ogłaszanego przez Fundusz Feministyczny. O wsparcie w wysokości do kwoty 4400 zł mogą ubiegać się zarówno organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje), jak i grupy nieformalne/kolektywy składające się z co najmniej 3 osób. Nie musicie być zarejestrowaną instytucją z bogatym doświadczeniem w pracy na rzecz praw kobiet – to, co się liczy, to pomysł oraz energia do działania.
Jaki pomysł może otrzymać wsparcie? Każdy, który wspiera polskie kobiety oraz dziewczyny. Do tej pory FemFund wsparł finansowo 38 inicjatyw. Pieniądze trafiły m.in. do uchodźczyń z Trójmiasta, międzypokoleniowej grupy kobiet działającej przy Bibliotece Publicznej w Hańsku Pierwszym, grupy głuchych feministek, kieleckich aktywistek czy emerytek z Głuchołaz.
„Wyjątkowość tej inicjatywy to formuła samego konkursu. O tym, do kogo trafią pieniądze, zadecydują same uczestniczki konkursu, biorąc udział w wyborze najlepszych pomysłów. Ufamy, że aktywistki same najlepiej wiedzą, jakie działania są najbardziej potrzebne i to właśnie im zostawiamy podejmowanie decyzji w tej sprawie. Takie podejście świetnie się sprawdza” – przekonują organizatorki konkursu z FemFundu.
Uczestniczki poprzedniej edycji konkursu tak wspominają to doświadczenie: „Zamiast rywalizacji dało się wyczuć zadowolenie ze wspólnego działania. Ocenianie wniosków przez każdą z grup wzmacnia poczucie, że robimy coś razem, a nie przeciwko sobie”.
Żeby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić krótki wniosek (dostępny tutaj). Termin ich składania mija 2 lutego o godz. 23.59.
Fundusz Feministyczny jest jedyną instytucją w Polsce, która wspiera działania realizowane wyłącznie przez kobiety i dziewczyny z całego kraju. Powstał z myślą o wspieraniu grup feministycznych tworzonych przez kobiety oraz osoby niebinarne, transpłciowe i queerowe, czyli szczególnie narażone na dyskryminację i przemoc w Polsce. W 2019 roku dotacje od FemFundu otrzymało w sumie 19 grup i organizacji.
8 stycznia 2020 roku minęły 2 lata od momentu oficjalnego uruchomienia Funduszu Feministycznego.
Zobacz także
„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”
„Wszystko, co macie dziś, zawdzięczacie feministkom”. Oto książki o feminizmie, które warto znać
„Bądź kobietą, która poprawi koronę innej kobiecie, nie mówiąc że się osunęła”. Świetny tekst nie? Poznaj jeszcze kilka mądrych cytatów o kobiecej przyjaźni
Polecamy
Elizabeth Gilbert: „Kobiety, które nie mają dzieci i męża, żyją dłużej niż mężatki z dziećmi. Mają więcej pieniędzy, są zdrowsze”
Taylor Swift ogłosiła, kogo popiera w wyborach prezydenckich. Swoje oświadczenie podpisała: „bezdzietna kociara”
Katarzyna Zillmann: „Odbiera się nam prawa, ale nie zmniejsza zakresu obowiązków, płacimy te same podatki, często nawet wyższe”
O niej mówią „Kamala”, o nim „Trump”. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia Martyna F. Zachorska
się ten artykuł?