5 min.
Twoje dziecko lubi bawić się nad wodą? Uważaj! „Utopić się można w talerzu zupy!” – przypomina lekarka Marta Bik-Tavares

www.istockphoto.com
Najnowsze
13.04.2021
Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić?
13.04.2021
Współzależność w związku. Jak ją rozpoznać u partnera?
12.04.2021
Endomorfik – kto to, dieta, trening. Jak schudnąć, będąc endomorfikiem?
12.04.2021
„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania” – twierdzi Adam Niedzielski
11.04.2021
Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami
Wysokie temperatury sprzyjają rodzinnym wypadom nad wodę. Od kilku tygodni całymi rodzinami spędzamy więc czas nad rzeką, jeziorem czy morzem. Największą frajdę mają z tego dzieci, które potrafią bawić się w wodzie godzinami. Zabawa się kończy, gdy jedno z maluchów zaczyna tonąć. Bądź czujna. Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2018 roku w całej Polsce utonęło 23 dzieci (do 18. roku życia). Przed wypadkami ostrzega młoda lekarka.
„Często dno w morzu czy jeziorze jest nierówne – teraz mamy wodę po pas – jeden krok i woda jest po szyję”
– opisuje lekarka Marta Bik-Tavers, znana na Instagramie jako „ma_ma.dentystka”.
Kobieta zdecydowała się skopiować post swojej znajomej lekarki i ratowniczki, by przypomnieć innym rodzicom, jak ważna jest opieka nad dziećmi, gdy beztrosko bawią się w wodzie.
Utopić się można w talerzu zupy
„Pamiętajmy na całkiem serio – utopić się można w talerzu zupy! Jeśli dzieci bawią się w wodzie po kostki, na skraju wody, można z bliska je obserwować. Natomiast jeśli już wchodzą do wody, trzeba iść z nimi!”
– czytamy w jej poście.
Dlaczego powinniśmy uważać? Dzieci często się przewracają. Wystarczy więc, że potkną się o coś w wodzie po pas, by za chwilę leżały całkowicie zanurzone w wodzie. Warto także pamiętać, że nad morzem fala może zabrać dziecko w sekundę. Rodzic może go nie znaleźć w wodzie, gdy dopiero po kilku chwilach dobiegnie z plaży.
„Sytuacja z życia : dziecko 3 metry od brzegu topi się w wodzie – wyciągnięte przez nas dość szybko. Prowadzimy do mamy. Mama leży pod kapeluszem i się opala. Na wiadomość, że właśnie wyciągnęłam jej dziecko, roztrzęsiona pyta „Ale jak to?” No tak to…
DZIECI TONĄ W CISZY! Nie krzyczą!
I osoby pod wpływem alkoholu też…
Dziecko NIE JEST bezpieczne w kółku do pływania, rękawkach, na materacu czy w kamizelce. Owszem, pomaga to utrzymać się na wodzie. Ale pamiętajmy, że wystarczy, aby dziecko podniosło obie rączki do góry – już jest POD kółkiem… zawsze bądźmy przy dziecku. Materac odpłynie i zostajemy sami. Nie pozwólcie na to, by dzieci odpływały na głęboką wodę z tymi specyfikami.”
– czytamy w poście.
Latem o utonięciach słyszymy niezwykle często. Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2018 roku w całej Polsce utonęło 23 dzieci (do 18. roku życia).
Toną także dorośli. W sumie w wypadkach w zeszłym roku utonęło 545 osób, najczęściej byli to mężczyźni. Alkohol był przyczyną utonięcia 126 osób.
Jak bezpieczne spędzać czas na plaży z małym dzieckiem?
- rozłóż koc bądź ręcznik blisko wody – nie tylko będziesz mieć malucha na oku, ale także szybko zareagujesz, jeśli zacznie się topić;
- nie pozwalaj oddalać się dziecku bez opieki osoby dorosłej – zawsze bądź przy nim!;
- nie słuchaj głośno muzyki (np. w słuchawkach) – gdy maluchowi zacznie się topić, w kilka chwil zwrócisz na niego uwagę;
- nie myśl, że żółta kamizelka sprawi, że dziecko się nie utopi – wystarczy jeden ruch rączką, by ją odpiąć i pójść na dno;
- nawet jeśli twoje dziecko umie pływać, uważaj – z falami nie ma żartów!
Zobacz także
Spodobał Ci się tekst? Udostępnij go!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

14.04.2021
„Żeby pieniądze nie służyły kupowaniu spokoju sumienia”. Bartek Gardoliński o tym, czy można źle pomagać

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

13.04.2021
Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

12.04.2021