Przejdź do treści

Transpłciowa zastępczyni sekretarza zdrowia USA uhonorowana tytułem Kobiety Roku

Rachel Levine
Transpłciowa zastępczyni sekretarza zdrowia USA uznana "kobietą roku"/ Photo by Caroline Brehman-Pool/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rachel Levine, pierwsza transpłciowa urzędniczka federalna, została uznana Kobietą Roku w Stanach Zjednoczonych. „Moja definicja odwagi: bądź wierna sobie, bądź wierna temu, kim jesteś, a potem spłacaj to, wykonując pracę dla wspólnego dobra” – napisała na swoim profilu na Twitterze. 

Rachel Levine została Kobietą Roku

Dr Rachel Levine, która od 2017 roku pełniła funkcję sekretarza zdrowia stanu Pensylwania a w 2021 roku została mianowana na stanowisko zastępczyni sekretarza zdrowia USA, swoją osobą przyczyniła się do znacznego wzrostu widoczności osób trans. Teraz została uhonorowana przez USA Today tytułem „Kobiety Roku”. To wyróżnienie dla kobiet w Stanach Zjednoczonych, które wywarły znaczący wpływ swoją działalnością. Poza walką z pandemią kolejną ważną kwestią dla Levine jest wyzwania, z którym kobiety i młode dziewczęta często borykają się w związku z rozpowszechnionym wizerunkiem kobiecego ciała. Stworzyła program leczenia zaburzeń odżywiania, który oferował multidyscyplinarne terapie dla osób w różnych grupach wiekowych w Centrum Medycznym Milton S. Hershey w Penn State Health.

„Ta nagroda pokazuje, że osoby trans mają tyle samo do zaoferowania co ktokolwiek inny w naszym społeczeństwie (…) Gdy mamy okazję zabłysnąć, robimy to” – powiedział Corinne Goodwin , dyrektor wykonawczy projektu Trans Equity Eastern PA, który działa na rzecz wzmocnienia pozycji osób transpłciowych.

Levine jest jedną z 12 kobiet, które otrzymały tytuł Kobiety Roku. 64-latka znalazła się na liście obok takich kobiet jak wiceprezydentka USA Kamala Harris czy gimnastyczka olimpijska Simone Biles, działająca na rzecz ofiar wykorzystywania seksualnego. USA Today opisuje uhonorowane jako „silne i odporne kobiety, które były liderkami zmian w całym kraju, przewodziły i inspirowały, walcząc o równość oraz dając innym miejsce, w którym mogą szukać pomocy i znaleźć nadzieję”. Program jest kontynuacją Women of the Century, projektu z 2020 roku upamiętniającego 100. rocznicę uzyskania przez kobiety prawa do głosowania.

„Dziękuję za uznanie mnie za jedną z odważnych Kobiet Roku – taki zaszczyt! Moja definicja odwagi: bądź wierna sobie, bądź wierna temu, kim jesteś, a potem spłacaj to, wykonując pracę dla wspólnego dobra” – napisała na swoim profilu na Twitterze. 

Kim jest Rachel Levine?

Dr Levine jest pediatrką i absolwentką Harvardu oraz Tulane Medical School. Od 2017 roku pełniła rolę sekretarza zdrowia stanu Pensylwiania. W 2021 roku objęła stanowisko zastępczyni sekretarza ds. zdrowia w amerykańskim Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej. Jest najwyższą rangą jawnie transpłciową urzędniczką w USA.

„Dr Rachel Levine zapewni przywództwo i niezbędną wiedzę, której potrzebujemy, żeby przeprowadzić ludzi przez pandemię – bez względu na pochodzenie, rasę, wyznawaną religię, orientację seksualną, tożsamość płciową czy niepełnosprawności – by sprostać potrzebom w zakresie zdrowia publicznego” – wyjaśnił prezydent USA Joe Biden w trakcie nominacji w 2021 roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: