Przejdź do treści

Transpłciowa modelka z tytułem Miss Holandii. „Chcę być przykładem dla wszystkich osób transpłciowych, które z powodu zastraszania nie mają odwagi marzyć”

Transpłciowa modelka została Miss Holandii - na zdjęciu Rikkie Valerie Kollé w czerwonej satynowej sukience pozuje z szarfą Miss Nederland HelloZdrowie
Historyczny moment w konkursie piękności - transpłciowa modelka z tytułem najpiękniejszej Holenderki / Zdjęcie: Instagram.com profil @rikkievaleriekolle
Podoba Ci
się ten artykuł?

22-letnia Rikkie Valerie Kolle została uznana za najpiękniejszą kobietę w Holandii. Stała się tym samym pierwszą transpłciową modelką z tym tytułem. W grudniu Holenderka będzie reprezentować swój kraj w konkursie Miss Universe 2023 w Salwadorze. „Mam nadzieję, że dzięki mojemu zaangażowaniu i sile dokonam zmian w społeczeństwie” – przyznała tuż po wygranej.

Transpłciowa Miss Holandii

Rikke Valerie Kolle pochodzi z Bredy, miasta położonego między Rotterdamem a Antwerpią. Już jako dziecko czuła, że urodziła się w niewłaściwym ciele. Rodzicom powiedziała o tym, gdy miała 8 lat, trzy lata później zmieniła imię i dokonała coming outu. Terapię hormonalną rozpoczęła w wieku 16 lat. Operacyjnej korekcie płci, na którą czekała dwa lata, poddała się kilka miesięcy temu.

22-latka zawodowo stawia pierwsze kroki w modelingu i aktorstwie. Ma na swoim koncie już pierwszy poważny sukces. Rikke zdobyła właśnie tytuł najpiękniejszej Holenderki, pokonując w rywalizacji o koronę kilkadziesiąt cispłciowych modelek. W historii wyborów Miss Nederland to pierwszy taki przypadek, że zwyciężczynią została osoba transpłciowa.

„Sprawiłam, że moja społeczność jest dumna i pokazałam, że jednak można. Tak, jestem osobą transpłciową i chcę podzielić się swoją historią, ale przede wszystkim jestem po prostu Rikkie i to się dla mnie liczy. Pokazałam siłę i cieszę się każdym momentem” – napisała na swoim profilu na Instagramie.

„Kiedy byłam małym Rikkiem i ujawniłam się jako transseksualistka, nie było mi łatwo i cierpiałam. Mam nadzieję, że dzięki mojemu zaangażowaniu i sile dokonam zmian w społeczeństwie” – dodała.

Rikke Valerie Kolle przyznała w swoich mediach społecznościowych, że wygrana w konkursie przede wszystkim daje jej możliwość reprezentacji osób transpłciowych na arenie ogólnokrajowej, a za kilka miesięcy również światowej.

„Gdziekolwiek jesteście na świecie, chcę być dla Was wzorem, którego mnie samej brakowało przed laty” – przyznała. „Z dumą chcę być przykładem dla wszystkich osób transpłciowych, które z powodu zastraszania nie mają odwagi marzyć” – dodała w kolejnym poście.

Transpłciowa kobieta została Miss Nevady. Teraz powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki

Teraz czas na tytuł Miss Universe

Zwycięstwo w konkursie Miss Holandii zapewnia Rikke Valerie Kolle udział w prestiżowym Miss Universe 2023, który odbędzie się w grudniu w Salwadorze. 22-latka będzie pierwszą transpłciową Holenderką, która weźmie udział w tym konkursie, ale nie pierwszą jego transpłciową uczestniczką. Tą była Angela Ponce, reprezentantka Hiszpanii w 2018 r. Warto zaznaczyć, że za organizacją Miss Universe stoi Anne Jakrajutatip, transpłciowa przedsiębiorczyni i prezenterka z Tajlandii.

Nie nazywam już Miss Universe konkursem piękności. Nazywam go konkursem wzmacniającym pozycję kobiet” – stwierdziła Jakrajutatip w rozmowie z Metro Weekly.

Kobiety transpłciowe mogą brać udział w ogólnoświatowych zawodach piękności od 2012 roku.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?