Przejdź do treści

Transpłciowa modelka została Miss Nevady. „Moja wygrana jest naszą wygraną. Właśnie napisaliśmy historię”

Transpłciowa kobieta została Miss Nevady. Teraz powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki
Transpłciowa kobieta została Miss Nevady. Teraz powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki / Zdjęcie: Instagram.com @mskataluna
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężyła transseksualna kobieta. Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą stanu Nevada. 27-letnia modelka w listopadzie zawalczy o koronę Miss USA. To historyczny moment dla społeczności LGBT+.

Historyczny konkurs Miss Nevady

27-letnia Kataluna Enriquez, Amerykanka z filipińskimi korzeniami, została pierwszą transpłciową Miss Nevady i pierwszą transpłciową kobietą, która za kilka tygodni powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki.

Jej wygrana zapisała się właśnie na kartach blisko 60-letniej historii konkursu Miss Stanów Zjednoczonych. Do tej pory nie zdarzyło się, by któryś ze stanów reprezentowała kobieta po korekcie płci, choć możliwość udziału osób transpłciowych została dopuszczona już w 2012 roku w konkursie Miss Universe.

Jestem pierwszą transpłciową kobietą (w konkursie – przyp. red.), a w dodatku moja skóra nie jest biała. Nadszedł czas, aby nasze głosy zostały usłyszane” – mówiła Kataluna Enriquez. „To niesamowite tym bardziej, że obchodzimy Miesiąc Dumy osób LGBT i 52. rocznicę zamieszek w Stonewall. To szczególny moment dla mojej społeczności” – dodała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kataluna Enriquez (@mskataluna)

„Transkobiety to kobiety”

O zwycięstwie Kataluny Enriquez piszą media na całym świecie. Anthony Allen Ramos, szef agencji GLAAD, przyznał w rozmowie z HuffPost, że wygrana Amerykanki to „kamień milowy”, który wysyła w świat wiadomość, że „transkobiety to kobiety”.

Po raz pierwszy do rywalizacji z cispłciowymi kobietami Kataluna Enriquez stanęła w zeszłym roku, wcześniej brała udział w konkursach piękności, ale jedynie w takich, które dotyczyły udziału osób transpłciowych.

W rozmowie z „Las Vegas Revuew-Journal” 27-letnia Amerykanka przyznała, że startowała w konkursie Miss Nevady, by mieć okazję podzielić się swoją historią.

„Pokazać, że jestem czymś więcej niż tylko ciałem” – powiedziała. „Ludzie oglądając takie wydarzenia, myślą, że chodzi tylko o piękno. A liczy się też to, jak się prezentujesz, za czym się opowiadasz, co zrobiłaś i jakie masz cele” – dodała.

„Moja wygrana to wasza wygrana”

Zwyciężczyni konkursu Miss Nevady obecnie pracuje w służbie zdrowia, w przeszłości zarabiała jako modelka, ale jak sama przyznała, nie miała łatwo. Nie tylko z powodu korekty płci, ale również koloru skóry.

„Moje życie to była walka. Zmagałam się przemocą fizyczną i seksualną, miałam problemy ze zdrowiem psychicznym. Gdy dorastałam, nie czułam od innych wsparcia” – wspomina Enriquez.

Teraz sama chce dawać wsparcie i być wzorem dla innych osób transpłciowych.

„Nie chcę, by ktoś przechodził przez to samo. Jeśli ja i moje zwycięstwo mogą komuś pomóc, to jest to właśnie ten czas” – podkreśla Kataluna.

Podczas gali w Las Vegas Kataluna Enriquez miała na sobie cekinową, tęczową sukienkę własnego projektu. Jak wyjaśniła na swoim profilu na Instagramie, założyła ją, by uczcić Miesiąc Dumy oraz „wszystkich tych, którzy nie mogą dzielić się ze światem własnymi kolorami”.

„Moja wygrana to wasza wygrana. Właśnie napisaliśmy historię” – napisała na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kataluna Enriquez (@mskataluna)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: