„To, co zobaczyłam, jest przerażające”. W dobie pandemii koronawirusa temat zaśmiecania środowiska przestał istnieć
Niestety, wraz z pandemią SARS-CoV-2 zapomnieliśmy o ekologii a plastik wrócił do łask. Dziennikarka Paulina Koziejowska przy okazji Dnia Ziemi zwróciła uwagę na to, co dzieje się z przyrodą. I nie są to ładne obrazki odradzającej się natury. Opublikowany przez nią krótki filmik jest szokujący.
„To co zobaczyłam jest przerażające!!! Wraz z koronawirusem przestał istnieć temat plastików i zaśmiecania środowiska! Teraz już można bez sensu zużywać plastiku!?” – pisze na swoim profilu na Instagramie Paulina Koziejowska, polska dziennikarka i prezenterka.
Dziennikarka opublikowała w mediach społecznościowych krótki film, który nagrała nad jeziorkiem Balaton na warszawskim Gocławiu. Obraz przyrody, jaki przedstawiła, jest potworny. Zbiornik wody pokryty jest jednorazowymi rękawiczkami, których masowo używamy w czasie pandemii używamy.
RozwińOd kilku dni pływa tu sznur… plastikowych rękawiczek. A niedawno wszyscy głosiliśmy, żeby walczyć z plastikiem, że to zabija wieloryby, że jedna plastikowa słomka to śmierć tego wielkiego ssaka. Teraz już nie zabija??? Teraz już nie wypada o tym mówić??? No tak, wiadomo, nasze życie jest ważniejsze niż życie wieloryba! Przecież ta plastikowa rękawiczka może nas uratować, przed tym czyhającym na nas na każdym kroku koronawirusem. A czy inaczej uratuje nas nasza para rękawiczek, którą zabierzemy ze sobą do sklepu, idąc na zakupy? Chyba raczej nie. Ale, o ile jeszcze do niedawna plastikowa torba była w bardzo złym guście, to już plastikowa rękawiczka nie! Tonami zużywamy plastikowe rękawiczki, a potem dodatkowo rzucamy je gdzie popadnie
– pisze prezenterka.
Gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki?
Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem.
Co robić z rękawiczkami czy maseczkami, z których powinniśmy korzystać w czasie pandemii?
„Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki,
rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu
minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane
do pojemnika/worka na odpady zmieszane” – czytamy w oficjalnym dokumencie GIS.
Uprzednio natomiast powinny być zbierane w mniejszych workach, a dopiero po zawiązaniu wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
Polecamy
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Butelczak wiecznisty – nowy „grzyb” w polskich lasach. Świetna akcja Lasów Państwowych
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
się ten artykuł?