Tallulah Willis o diagnozie autyzmu w dorosłym wieku: „Wciąż badam, jak wpływa na moje życie”
Tallulah Willis w zeszłym roku otrzymała diagnozę o spektrum autyzmu. Ta wiadomość, jak pokreśliła, całkowicie zmieniła jej życie. Dziś córka Demi Moore i Bruce’a Willisa włącza się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na ten temat. „Chcę wspierać zwłaszcza kobiety, u których częściej stawiana jest błędna diagnoza” – mówi.
Tallulah Willis o diagnozie autyzmu
O swojej diagnozie Tallulah Willis poinformowała fanów w marcu 2024 r. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Opublikowała archiwalne nagranie z tatą, na którym widać jak skoncentrowana gładzi jego łysą głowę, podczas gdy ten udziela wywiadu. „Powiedz mi, że jesteś autystyczny, nie mówiąc mi, że jesteś autystyczny” – podpisała wideo. W komentarzu wyjaśniła, że to pierwszy raz, gdy mówi publicznie o diagnozie spektrum autyzmu.
„Dowiedziałem się o niej latem i to zmieniło moje życie” — dodała.
Objawy autyzmu są na tyle złożone, że dla ich określenia używa się sformułowania spektrum zaburzeń. Do tych, najczęściej występujących, zaliczają się: silne przywiązanie do rutyny, trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, nadwrażliwość sensoryczna, ograniczona mimika, trudności w relacjach społecznych oraz trudności w rozumieniu i/lub wyrażaniu emocji. O swojej nadwrażliwości sensorycznej Tallulah Willis mówi w najnowszym wywiadzie dla „People”.
„Odkąd byłam dzieckiem, miałam wyostrzony zmysł smaku, węchu, dotyku, wzroku i słuchu” – przyznała. „Przed diagnozą zauważałam, że moja ekstremalna wrażliwość na pięć zmysłów nie była tak powszechna u wszystkich innych” – dodała.
Najmłodsza córka Demi Moore i Bruce’a Willisa podkreśliła, że późna diagnoza, bo otrzymała ją na chwilę przed ukończeniem 30. urodzin, sprawiła, że wciąż stara się zrozumieć mechanizmy swoich zachowań.
„(…) wciąż badam, jak wpływa on [autyzm – przyp. red.] na moje życie i jak widzę go w moim życiu codziennym” – powiedziała.
„Chcę wspierać zwłaszcza kobiety, u których częściej stawiana jest błędna diagnoza”
Tallulah Willis będzie tegoroczną gospodynią gali w Los Angeles, za którą stoi Autism Speaks – amerykańska organizacja działająca na rzecz osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Podczas wydarzenia, które odbędzie się 24 października w Taglyan Complex w Hollywood, Willis zostanie uhonorowana za podnoszenie świadomości na temat autyzmu. Dołączy tym samym do grona takich osób jak: Dave Grohl, JK Simmons, Sarah McLachlan, Alyssa Milano, Jeannie Mai, Kristin Chenoweth, Naomi Campbell, którzy także aktywnie udzielają się na tym polu.
„Moim celem jest podniesienie świadomości i zrozumienia na temat ASD (spektrum autyzmu) tak bardzo, jak to możliwe. Zwłaszcza chcę wspierać kobiety, u których częściej stawiana jest błędna diagnoza” – mówi 30-latka.
To nie pierwszy raz, kiedy Willis otwarcie przyznaje się do wyzwań zdrowotnych, z jakimi się boryka. W 2023 r. w bardzo osobistym i przejmującym eseju opublikowanym na łamach magazynu „Vogue” opisała swoje wspomnienia walki z depresją, zaburzeniami odżywiania i później zdiagnozowanymi ADHD i chorobą dwubiegunową.
„Przez ostatnie cztery lata cierpiałam na jadłowstręt, o którym niechętnie mówiłam. Podczas gdy ja byłam pogrążona w zaburzeniach dysmorficznych ciała i obnosiłam się z tym na Instagramie, mój tata po cichu walczył” – przyznała.
Źródło: people.com
Czy wiesz, jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?
Zobacz także
Tallulah Willis mówi o zaburzeniach odżywiania i swojej drodze do zdrowia. „Jesteś niesamowita, nigdy o tym nie zapominaj” – wspierają ją fani
„Robiłam to, co było do zrobienia, a sobą się nie zajmowałam. Brzmi heroicznie, a było wielkim błędem”. O wsparciu dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu mówi Agnieszka Sułkowska
„Dużo ważniejsze od każdej terapii na świecie jest poczucie bezpieczeństwa i wzrastanie w akceptującym środowisku”. List do mamy dziecka z autyzmem
Polecamy
„Przez pół roku płakałam w poduszkę – widziałam, że moje dziecko potrzebuje pomocy, ale nikt tego nie zauważa”. Była w „czarnej dziurze”, teraz wyciąga z niej rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Euforia może przypominać „pszczoły”, a gniew zaczyna się od „napięcia w ciele”. Nowe badanie zamienia postrzeganie emocji osób z autyzmem
„Mam problemy z odczytywaniem ludzkich emocji”. Sławomir Mentzen jest w spektrum autyzmu
Wierzą, że w dobrym miejscu można wieść dobre życie. Dla dorosłych niepełnosprawnych dzieci stworzyli prawdziwy dom
się ten artykuł?