Przejdź do treści

Mata szczerze o diagnozie spektrum autyzmu: „Od lat ludzie mi mówili…”

Michał Matczak, Mata
Mata myślał, że ma ADHD. Okazało się, że ma spektrum autyzmu/ fot. Piotr Tarasewicz/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Powiedział, że jestem w spektrum autyzmu, co było dla mnie – nie powiedziałbym zaskakujące – ale pozytywne. Wtedy dużo rzeczy zaczęło mieć sens” – wspomina swoją wizytę u specjalisty Michał Matczak. Raper znany pod pseudonimem Mata otworzył się na temat spektrum autyzmu i opowiedział, w jaki sposób poznał właściwą diagnozę.

Mata o diagnozie spektrum aytuzmu

Michał Matczak, znany pod pseudonimem Mata, jest ulubieńcem młodego pokolenia. Raper i autor tekstów na co dzień stroni od mediów. Postanowił jednak zrobić wyjątek i wystąpił w programie „Autentyczni” stacji TVN, w trakcie którego 50 osób w spektrum autyzmu próbuje swoich sił w dziennikarstwie. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat spektrum autyzmu i pokazanie, w jaki sposób funkcjonują osoby neuroróżnorodne. Dwa pierwsze odcinki „Autentycznych” zostały wyemitowane jesienią 2023 r. Pierwszymi gośćmi byli Robert Makłowicz i Natalia Kukulska. Jak przyznał Mata, udział w programie był dla niego trochę stresujący.

„Bardzo dawno nie udzielałem wywiadu żadnego” – przyznał na antenie TVN i dodał – „Nie lubię wywiadów, bo się stresuję, ale dlatego też postanowiłem to zrobić, bo lubię wychodzić ze swojej strefy komfortu”.

Mata postanowił otworzyć się przed początkującymi dziennikarzami. Nie tylko przyznał, że sam jest w spektrum autyzmu, lecz także opowiedział, w jaki sposób usłyszał diagnozę.

„Od wielu lat ludzie mi mówili właśnie takie rzeczy, że jestem autystyczny czy akustyczny – były takie komentarze. Pewnego dnia postanowiłem to sprawdzić i poszedłem właśnie na taką diagnozę – chciałem sprawdzić, czy mam ADHD” – mówił.

I dodał, że specjalista nie był w stanie potwierdzić u niego ADHD.

„Ale za to powiedział mi ten pan, że jest mi w stanie z miejsca coś innego stwierdzić i powiedział, że jestem w spektrum autyzmu, co było dla mnie – nie powiedziałbym zaskakujące – ale pozytywne. Wtedy dużo rzeczy zaczęło mieć sens, że tak to ujmę. Tak że mam nadzieję, że w przyszłym programie, ja będę pytania zadawał” – dodał.

Agnieszka Sułkowska - Hello Zdrowie

„To jest okej być takim, jakim jesteś”

Młodzi dziennikarze postanowili zapytać artystę, czy na co dzień zmaga się z nadwrażliwością sensoryczną. Jak przyznał artysta, jest jedna kwestia, której nie darzy dużą sympatią.

„Mocnych raczej nie mam. Nie lubię bardzo ciszy – takiej całkowitej. Może to jest jakaś niedowrażliwość” – zastanawiał się.

23-latek został zapytany także o to, co powiedziałby młodszej wersji siebie. Raper stwierdził, że z pewnością chciałby poznać diagnozę znacznie wcześniej. Dzięki temu byłoby mu o wiele łatwiej, kiedy dorastał.

„Powiedziałbym: 'Zdiagnozuj się na spektrum wcześniej, to będziesz wcześniej wiedział, że to jest okej być takim, jakim jesteś i nie będziesz mieć takich stresujących sytuacji, że nie wiesz, dlaczego się czujesz tak, a nie inaczej” – podsumował.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez TVN.pl (@tvn.pl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: