STOP Barierom. Ruszyła kampania zwracająca uwagę na problemy niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne spotykają się w codziennym życiu z szeregiem problemów. Brak podjazdu dla wózków, wysokie schody czy krawężniki, bankomaty na wysokości czubka ich głowy to jedne z wielu. Dlatego powstała kampania STOP Barierom, w której realizację mają włączyć się przedsiębiorstwa, instytucje publiczne oraz sektor prywatny.
Kampania STOP Barieriom ma na celu ułatwić życie niepełnosprawnym, których liczbę w Unii Europejskiej szacuje się na 80 mln osób, z czego 46 mln liczy płeć żeńska. W Polsce natomiast, według danych Głównego Urzędu Statystycznego i Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia, żyje od 4,9 do 7,7 mln osób deklarujących ograniczenia w samodzielnym funkcjonowaniu. Jest to spora grupa, która ma takie same potrzeby w dostępie do usług jak pełnosprawni. I na ten problem zwraca uwagę kampania realizowana przez Fundację Neuron Plus, działająca na rzecz umacniania więzi rodzinnych i społecznych. To odpowiedź na obecne potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Kochani,właśnie rozpoczęliśmy nasz ogólnopolski projekt – kampanię STOP Barierom na rzecz dostępności usług dla osób z…
Gepostet von Fundacja Neuron+ am Mittwoch, 15. Mai 2019
Osoby niepełnosprawne często nie mogą załatwić spraw urzędowych, pójść do lekarza, kina, parku czy choćby wyciągnąć pieniędzy z bankomatu. Za wysokie progi, brak podjazdu to jedne z wielu barier, z jakimi na co dzień się spotykają. Ograniczenia te spowodowane są przede wszystkim niską świadomością społeczeństwa na temat potrzeb i różnych typów niepełnosprawności. Kampania STOP Barierom postuluje likwidację ograniczeń, z jakim spotykają się osoby niepełnosprawne, a także aktywizację tych osób w pełnoprawnym funkcjonowaniu w codziennym życiu. Kierowana jest przede wszystkim do firm i instytucji, które posiadają obecnie rozwiązania tych problemów, jak i do tych, które dopiero zamierzają takich zmian dokonać.
W ramach kampanii stworzona została strona stopbarierom.pl, na której dostępna jest mapa wskazująca miejsca bez barier dla osób niepełnosprawnych. Mapa jest na bieżąco aktualizowana. Kolejnym krokiem w kampanii będzie poszerzenie strony o materiały merytoryczne oraz live czat, które pomogą niepełnosprawnym w uzyskaniu porad online odnośnie rehabilitacji, leczenia czy dietetyki. W tym celu stworzona została ankieta, by sprawdzić w jakiej sferze niepełnosprawni najbardziej potrzebują wsparcia. Projekt w pełni ma powstać do grudnia 2019 roku.
Jakiś czas temu pytaliśmy o tematy, które interesowałyby Was w ramach prowadzonego liv-chat na naszej stronie kampanii…
Gepostet von Fundacja Neuron+ am Sonntag, 19. Mai 2019
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.neuronplus.pl
Kampanię wspierają: PKO Bank Polski, Fundacja BGK, Fundacja ORLEN-DAR SERCA, Fundacja KGHM Polska Miedź, Totalizator Sportowy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Zobacz także
„Autyzm może sprawić, że odkryjesz rzeczy niezwykłe”. Warto wiedzieć trochę więcej o autyzmie. Ta animacja ci w tym pomoże
„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?
„Wolę pokochać zdrowego chłopaka, a nie kolegę”. Jak rozmawiać o seksie z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną?
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
się ten artykuł?