Stało się. W Iraku zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami
„Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci” – tymi słowami Mohammed Juma, prawnik i jeden z głównych przeciwników wprowadzenia okrutnego prawa, skomentował przegłosowanie przez iracki parlament legalizacji małżeństw z nawet 9-letnimi dziewczynkami.
9-latka żoną 15-latka
W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które pozwalają na małżeństwa dziewczynek od 9. roku życia. Decyzje o takich ślubach będą teraz podejmować duchowni różnych odłamów islamu. Za takim rozwiązaniem optowali szyici, którzy chcieli w ten sposób „uchronić młode dziewczęta przed niemoralnymi związkami” oraz zmniejszyć zachodnie wpływy na iracką kulturę. Nowe przepisy dają islamskim sądom większą władzę nad sprawami rodzinnymi, w tym małżeństwami, rozwodami i dziedziczeniem.
Jak podaje „Guardian”, zmiany w prawie spowodują, że w Iraku będą obowiązywać zróżnicowane regulacje w zależności od przynależności do danej grupy religijnej. I tak sunnici będą mogli zawierać małżeństwo od 15. roku życia, ale w przypadku dominującego w Iraku dżafaryckiego nurtu szyickiego islamu aprobowane stają się małżeństwa między 9-letnimi dziewczynkami i 15-letnimi chłopcami.
Obrońcy praw człowieka biją na alarm
Zmiany te spotkały się z krytyką obrońców praw człowieka, którzy – co oczywiste – obawiają się, że ograniczą one prawa kobiet i dzieci. Aktywiści mówią wprost, że to „zalegalizowanie gwałtów na dzieciach” i „legalizacja pedofilii”. „Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci” – skomentował je prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.
Istniejące do tej pory prawo, ustanowione w 1959 roku, oficjalnie zakazywało małżeństw osób poniżej 18. roku życia. W praktyce jednak, według danych ONZ z 2023 roku, aż 28 proc. dziewcząt zawarło związek małżeński przed osiągnięciem pełnoletności.
Rozwódki bez praw
Jak podkreślała organizacja Human Rights Watch (HRW), zmiany będą zagrażać prawom dzieci i podważać konstytucyjne prawo obywateli do równości. Znacznie pogorszy się również sytuacja rozwiedzionych kobiet. Do tej pory, gdy mąż starał się o rozwód, jego żona miała prawo przez trzy lata mieszkać w ich dotychczasowym domu, a mężczyzna musiał zwrócić jej posag i płacić alimenty przez dwa lata. Teraz jednak może się to znacząco zmienić, ponieważ niektóre islamskie wyznania uważają, że rozwódka nie ma prawa do domu małżeńskiego oraz utrzymania, zaś ich dzieci powinny zostać oddane pod opiekę mężowi. Kobiety mogą stracić również część praw do dziedziczenia, szczególnie w sytuacji, gdy umrze im mąż, a one nie będą matkami męskiego potomka.
Śluby nieletnich nie tylko w Iraku
Choć przykład Iraku jest wyjątkowo bulwersujący, bo mówimy o ślubach dziewczynek zaledwie 9-letnich, w wielu krajach, mimo że prawo określa minimalny wiek na 18 lat, również istnieją wyjątki, które pozwalają na wcześniejsze małżeństwa za zgodą rodziców lub sądu.
W Sudanie dziewczynki mogą wychodzić za mąż od 10. roku życia, a chłopcy od 15. roku życia lub po osiągnięciu dojrzałości płciowej. W Afganistanie minimalny wiek dla dziewczynek to 16 lat (lub 15 za zgodą rodzica lub opiekuna oraz sądu), a dla chłopców 18 lat. Jednakże w praktyce często dochodzi do małżeństw poniżej tego wieku. Na Filipinach muzułmańscy chłopcy mogą się żenić od 15. roku życia, a dziewczynki od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej.
Źródło: Guardian, PAP, CNN, TVN24
Zobacz także
Wiola Rębecka-Davie: „Gdyby każdy głęboko sobie uwewnętrznił Kodeks Murad, moglibyśmy wreszcie zatrzymać przemoc. I może nawet żyć w świecie bez wojen”
Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”
Co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt na świecie ma okaleczone narządy płciowe
Polecamy
David Beckham o prawach dzieci: „Dziewczynki powinny mieć takie same możliwości jak chłopcy”
Polka wyjechała do Arabii Saudyjskiej, by pracować jako ginekolożka. Jej historia jest wstrząsająca
Szwedzi chcą wpisać do konstytucji prawo do aborcji – jako podstawowe prawo i wolność obywatelską
Afganki nie zostaną już pielęgniarkami i położnymi. „Ten zakaz będzie kosztował życia”
się ten artykuł?