Sprzątanie domu bez chemii – soda, cytryna i ocet wystarczą!
Sklepowe półki uginają się od środków czystości, które wydają się niezbędne podczas domowych porządków. Jednak czy detergenty przepełnione szkodliwą chemią są jedyną opcją? Jak się okazuje, można zastąpić je naturalnymi produktami dostępnymi w każdej kuchni, które równie dobrze poradzą sobie z uporczywym brudem.
Komercyjne środki czystości
Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) przebadała ponad 1000 składników wykorzystywanych w komercyjnych środkach czystości. Okazało się, że połowa z nich zawierała szkodliwe dla płuc substancje, a co piąta, mogła spowodować astmę nawet u osób zdrowych. Lista niebezpiecznych składników ukrytych w domowych chemikaliach nie ma końca, a do najpopularniejszych zaliczymy:
- Amoniak – składnik płynu do czyszczenia szyb, środków do mycia łazienki, jak i udrażniania rur. Jego opary, w zależności od stężenia, mogą podrażnić skórę i oczy, powodują kaszel, jak i działają drażniąco na układ oddechowy.
- Wodorotlenek sodu – znajdziemy go w popularnych środkach do czyszczenia kuchenek, łazienek, preparatach do udrażniania rur. Ta wysoce żrąca substancja, może podrażnić układ oddechowy, a także doprowadzić do oparzenia skóry.
- Triklosan – składnik płynu do mycia naczyń, środków do dezynfekcji, mydeł antybakteryjnych. Podrażnia skórę i oczy, a poprzez ingerencję w działanie hormonów, zaburza endokrynologię organizmu.
- Chlor – znalazł zastosowanie w środkach do czyszczenia łazienek, detergentach do zmywarki i wybielaczach. Podrażnia błony śluzowe, układ oddechowy, a w dużych stężeniach może doprowadzić nawet do śmierci.
- Formaldehyd – występuje w środkach czystości, środkach odkażających i bakteriobójczych, działa drażniąco na układ oddechowy, wywołuje alergie. Co więcej, formaldehyd został uznany za prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi.
- Substancje zapachowe – pod pojęciem tym ukryte są różnego rodzaju związki chemiczne, głównie ftalany, czyli sole oraz estry kwasu ftalowego. Większość z nich działa drażniąco na układ oddechowy, może wywoływać alergie i migreny. Niektóre związki podejrzewane są o powodowanie zaburzeń endokrynologicznych, upośledzających lub zakłócających funkcjonowanie hormonów w organizmie.
– Każdy z nas w swoim domu posiada popularne środki czystości do rożnych powierzchni, do konkretnych pomieszczeń i zastosowań. Środki te są niezwykle skuteczne, ale również bardzo toksyczne. W ich składzie znajdziemy mnóstwo detergentów i szkodliwych związków np. formaldehyd, który bardzo łatwo, przez układ oddechowy, wchłania się naszego organizmu. Wszystko to, po kryjomu, wpływa na nasze środowisko naturalne i szkodzi naszemu zdrowiu. Dlatego też warto popularne środki czystości zastąpić ekologicznymi i łatwo dostępnymi produktami np. sodą oczyszczoną, solą kuchenną, octem, cytryną, ciepłą wodą i wszelkimi olejkami eterycznymi niwelującymi nieprzyjemne zapachy – mówi mgr chemii Monika Zubrzycka.
Bezpieczne i naturalne środki czystości
Cytryna
Sok z cytryny to idealny kompan domowych porządków. Warto wykorzystać go do wypolerowania chromu i stali nierdzewnej w kuchni czy łazience. Cytryna, która poradzi sobie z usunięciem nalotu jak i kamienia, posiada nie tylko właściwości dezynfekujące, ale także usunie nieprzyjemne zapachy z deski do krojenia.
Ocet
Czyli wodny roztwór kwasu octowego, o charakterystycznym, niezbyt przyjemnym zapachu. Ocet, który jest nie tylko tańszy od popularnych środków chemicznych, ale także nie szkodzi naszemu zdrowiu, warto wykorzystać podczas porządków. Naturalny roztwór przygotowany z octu i wody (stosunek 1:3) z godnością zastąpi płyn do mycia szyb.
Czyszczenie uporczywej pleśni nie należy do przyjemności, a ocet poradzi sobie z nią bez większego problemu. Jak wiadomo, toaleta jest jednym z tych miejsc w domu, w którym gromadzi się najwięcej bakterii. Niezwykle prostym sposobem na utrzymanie w niej czystości, jest bezpośrednie zastosowanie octu, który usunie uporczywy bród.
Na tym jednak nie koniec. Niemalże każdy rodzaj podłogi od płytek, przez winylową, aż po drewnianą, można skutecznie wymyć przy użyciu roztworu z octu i wody (stosunek 1:4).
Z charakterystycznym, dość nieprzyjemnym zapachem kwasu octowego, możemy poradzić sobie bez większego problemu. Do przygotowanego roztworu wystarczy dodać dwie krople ulubionego olejku eterycznego. Zapach cytrusów, a w szczególności pomarańczy i cytryny, u wielu osób budzi poczucie „czystości”. Inni wolą lawendę, eukaliptus czy wanilię.
Soda oczyszczona
Choć soda oczyszczona zwykle przywołuje wspomnienia wypieków okazuje się, że jest również niezastąpiona podczas domowych porządków. Lodówka to jeden z częściej używanych sprzętów gospodarstwa domowego, nic więc dziwnego, że wymaga regularnego czyszczenia. Opróżnioną lodówkę myjemy przygotowanym w mgnieniu oka roztworem, w którego skład wchodzą 2 łyżeczki sody oczyszczonej i 0,5 litra ciepłej wody. Wodorowęglan sodu to doskonały i całkowicie naturalny pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, także tych z lodówki.
To jednak nie wszystko. Mimo iż półki sklepowe uginają się od środków do czyszczenia dywanów, to soda i w tym przypadku okazuje się bezpiecznym i niezawodnym produktem. Wystarczy posypać nią dywan, pozostawić na 30 minut, po czym dokładnie odkurzyć.
Każdy z nas wie, że regularne czyszczenie łazienki jest niezwykle istotne. Wannę należy myć przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby pozbyć się gromadzących się na jej powierzchni mikroorganizmów. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, tak i teraz, soda sprawdzi się idealnie – wyczyści wannę i umywalkę. A gdyby tak przygotować własny odświeżacz pozbawiony toksycznych chemikaliów? W tym celu kila łyżeczek sody wystarczy wymieszać z paroma kroplami ulubionego olejku, wsypać do słoika i przykryć pokrywką z dziurkami.
Jak widać, nie potrzebujemy środków czystości przepełnionych szkodliwą dla zdrowia chemią, aby cieszyć się czystym i pachnącym świeżością domem.
Źródła:
- https://www.ewg.org
- https://www.ciop.pl
Polecamy
„Lista 10 rzeczy, których nie robię dla męża”. Ilona Kostecka stworzyła dekalog zdrowego związku
Stosujesz detergenty? Uważaj! Mogą one wywołać zaburzenia rozwojowe u dzieci
„Miesiącami potrafimy odkładać uporządkowanie swojej przestrzeni na później, bo żywimy się fałszywym przekonaniem, że musimy zrobić to same” – mówi Karolina Zawadka zajmująca się declutteringiem
Ryzyko nowotworów i zaburzeń hormonalnych. Co jeszcze grozi nam przy niewłaściwym sprzątaniu?
się ten artykuł?