Google Doodle z René Favaloro! To on jako pierwszy wszczepił bypassy kobiecie
Bohaterem dzisiejszego Google Doodle jest René Favaloro, argentyński kardiochirurg, który zasłynął z przeprowadzenia pionierskiej operacji wszczepienia bypassów. Favaloro jako pierwszemu w Argentynie udało się także przeszczepić serce jednemu ze swoich pacjentów. Dzisiaj Google obchodzi 96. rocznicę jego urodzin!
René Favaloro – kim był?
René Geronimo Favaloro urodził się 12 lipca 1923 roku w La Plata, mieście we wschodniej Argentynie. Był lekarzem wiejskim w małej społeczności rolnicznej Jacinto Arauz. To właśnie tam założył lokalny bank krwi, stworzył własną salę operacyjną i przeprowadził szkolenia pielęgniarek.
W kolejnych latach kardiochirurg przeprowadził się do USA, gdzie pracował w Cleveland Clinic. To właśnie tam zainteresował się pomostowaniem tętnic wieńcowych.
René Favaloro – pionier chirurgii
9 maja 1967 r. dla Favaloro był dniem, którego nie zapomniał do końca swojego życia. To wtedy chirurg zoperował 51-letnią kobietę z zablokowaniem prawej tętnicy wieńcowej. W tym celu Favaloro podłączył kobietę do płucoserca, zatrzymał jej serce i użył żyły z nogi, by przekierować przepływ krwi wokół blokady. Pionierska operacja zakończyła się sukcesem.
René Favaloro przeprowadził też pierwszą udaną operację przeszczepienia serca w Argentynie.
To dzięki niemu zrewolucjonizowano operacje kardiochirurgiczne. Favaloro jako pierwszy przeprowadził operację pomostowania tętnic wieńcowych.
René Favaloro był szanowanym i bardzo cenionym kardiochirurgiem. Według niego każdy, bez względu na to, czy ma pieniądze czy nie, powinien mieć dostęp do opieki medycznej. Chirurg założył Fundację Favalaro w Buenos Aires.
Mistrz skalpela zmarł 29 lipca 2000 roku w Buenos Aires.
RozwińGoogle Doodle
Czym jest Google Doodle? Jak piszą twórcy: „Doodle to zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców”. Pomysł powstał w 1988 roku.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?