Przejdź do treści

Sprawdź, czy twoje stopy ustawione są prawidłowo. Jak to zrobić i jak je leczyć? Tłumaczy fizjoterapeuta Julian Sobiech

Nogi kobiety w luźnych spodniach do kostki. W ręku trzyma aparat.
Sprawdź, czy twoje stopy ustawione są prawidłowo. Jak to zrobić i jak leczyć? Tłumaczy fizjoterapeuta Julian Sobiech/Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zdrowe stopy to podstawa. Dosłownie i w przenośni, bo od ich ułożenia zależy też zdrowie kolan i bioder”, pisze na swoim profilu na Instagramie Julian Sobiech, fizjoterapeuta i dietetyk, znany w mediach społecznościowych jako @jakdozycsetki. Specjalista przedstawia prosty sposób, jak sprawdzić, czy nasze stopy potrzebują ortopedy. Wyjaśnia też, co zrobić, jeśli pojawi się problem.

Ważna stopa

Stopy to ważne elementy aparatu ruchu. Spoczywa na nich cały ciężar naszego ciała, a dzięki temu, że pozostają zdrowe, możemy utrzymywać właściwe wzorce ruchowe. Jednak u niektórych pojawiają się problemy zauważalne jako „kaczy chód”, ruch kolana do wewnątrz czy zapadnięte łuki stóp. Niewłaściwe ustawianie stopy oznacza więc zaburzenie postawy ciała, schorzeń kręgosłupa czy innych dolegliwości bólowych. Na ten problem zwrócił uwagę fizjoterapeuta Julian Sobiech.

Jak dbać o stopy?

Rodzaje ustawienia stóp

Sobiech na swoim profilu na Instagramie opublikował grafikę, na której widzimy, kiedy stopy są dobrze ustawione. Pokazane są także dwa rodzaje ustawienia stóp, które powinny nas zaniepokoić.

Ideałem są stopy neutralne – ze stopami i ścięgnem Achillesa ładnie ułożonymi w pionie. Problem zaczyna się, gdy w czasie stania i chodzenia kostki i pięty „lecą” na zewnątrz lub do środka, wtedy mamy do czynienia ze stopą pronującą lub supinującą. Jest to wada systemu mięśni i więzadeł podtrzymujących stopę, który nie wytrzymuje obciążenia ciała i trwale wykrzywia się w jedną stronę

– tłumaczy ekspert.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Jak sprawdzić, czy ustawienie stóp jest odpowiednie?

Fizjoterapeuta wymienia dwie najlepsze opcje, jak sprawdzić, czy nasze stopy są odpowiednio ustawione. Pierwszą z nich jest poproszenie drugiej osoby o pomoc, ponieważ często można zauważyć wadę gołym okiem.

Dobrze widać to zwłaszcza od tyłu, dlatego jeśli chcesz się szybko „zbadać”, poproś drugą osobę o pomoc. Niech stanie za tobą i zaobserwuje, jak twoje stopy układają się w czasie chodzenia boso – wyjaśnia Sobiech.

Drugi sposób polega na obserwacji własnego obuwia. Tak, buty mogą powiedzieć nam wiele o naszej postawie. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

U osób, których stopy wykrzywiają się do środka lub na zewnątrz, bardzo często ścierają się podeszwy. Przy stopach pronujących – od środka, a przy supinujących – od zewnątrz. Jeśli do tego dojdzie, jest to fatalna sytuacja. Nie dość, że stopy same w sobie są źle ułożone, to jeszcze są podwójnie wykrzywiane przez obuwie. W ten sposób wada nie tylko się utrwala, ale i pogłębia. Z tego względu takie buty nadają się jedynie do natychmiastowego wyrzucenia

– tłumaczy specjalista.

Sposoby na poprawę ustawienia stóp

Sposobów na poprawę ustawienia stóp jest kilka. Jak podaje Sobiech, można skorzystać ze specjalnych wkładek, ćwiczeń a nawet operacji. Problem polega na tym, że te najlepiej sprawdzają się jedynie u dzieci.

U dorosłych jest gorzej. Żadne ćwiczenia na 100 proc. nic już tu nie dadzą, chyba że w ramach rehabilitacji pooperacyjnej. Właśnie, operacja. O ile u dzieci jest to dość prosty zabieg, po którym w zasadzie od razu mogą chodzić, o tyle u dorosłych poziom trudności rośnie. Przede wszystkim dlatego, że wada jest już solidnie utrwalona – okres wzrostu został zakończony, a kości i inne struktury zdążyły się „zaadaptować”, zesztywnieć i utrwalić w patologicznym ułożeniu. Chirurg ma więcej pracy, a efekty są mniej prawdopodobne, choć nadal osiągalne – pisze fizjoterapeuta.

Istnieje jednak nadzieja. Są nią bowiem wkładki ortopedyczne i obuwie korekcyjne. Sobiech tłumaczy, że w przypadku butów, cała tajemnica polega na wzmocnieniu podeszwy z odpowiedniej strony. Wszystko w zależności od wady, jaką mamy. Dzięki tak dobranemu obuwiu unikniemy wielu nieprawidłowości i pogłębiania problemu. Specjalista wymienia tu przede wszystkim koślawienie kostki, kolan i bioder a w przyszłości zwyrodnienia stawów.

W przypadku wkładek ortopedycznych warto zgłosić się do ortopedy lub fizjoterapeuty, który zaprojektuje dla nas odpowiedni produkt.

Jeśli masz stopy pronujące lub supinujące, warto rozważyć wyrobienie wkładek ortopedycznych. Zajmują się tym ortopedzi i fizjoterapeuci, a każdy zestaw jest tworzony indywidualnie, zgodnie z twoimi potrzebami. Cena wynosi najczęściej około 300 zł (obejmuje pełne badanie stóp oraz wytworzenie wkładek) i jest to absolutnie świetna inwestycja – radzi ekspert.

Stopy kobiety na plaży

Julian Sobiech – kim jest?

Julian Sobiech jest fizjoterapeutą i dietetykiem. Ekspert chętnie dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 37 tys. internautów. I wcale nas to nie dziwi! Każdy z tematów opisany jest rzetelnie i ciekawie. Specjalista jest aktywny również na swoim blogu „Jak dożyć setki”, na którym tłumaczy, jak żyć długo i zdrowo, by – jak sam pisze – mieć czas na dokonanie wszystkiego, co sobie w życiu zaplanowaliśmy.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.