Przejdź do treści

Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach

Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN
Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Choć budowanie zdrowej relacji z własnym ciałem to intymna droga, wiele z nas napotyka na niej podobne przeszkody. Wspólnie zastanówmy się nad tym, co uwiera nas najbardziej, by móc to zmienić – mówią dziewczyny z WIMIN, zachęcając do wzięcia udziału w akcji, którą nazywają Spisem Kobiet.

Możliwość samodzielnego poradzenia sobie z najczęstszymi dolegliwościami czy świadome dbanie o swoje zdrowie oznaczają dla wielu ludzi wyższy komfort życia. Ma to szczególne znaczenie dla grup marginalizowanych, w tym właśnie kobiet. Kobiece dolegliwości czy problemy jeszcze do niedawna były marginalizowane czy traktowane z pobłażaniem. Na szczęście pojawia się coraz więcej informacji i publikacji o kobiecych problemach. Coraz więcej organizacji, specjalistów i specjalistek, a także influencerów i influencerek oraz marek aktywnie angażuje się w nagłaśnianie problemów kobiet, a także w zmianę ich sytuacji. W tym duchu powstała ankieta #SpisKobiet.

– Naszym celem jest sprawdzenie tego, co nas − kobiety i osoby niebinarne − najbardziej uwiera, jeśli chodzi o nasze zdrowie i ciało. Wiemy, że wiele z nas milczy na temat trudności, które napotyka na drodze do samopoznania czy troski o siebie. Chcemy to zmienić i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami najbardziej palących problemów. Chcemy też pokazać, że cokolwiek czujemy, nie jesteśmy w tym same! – mówi Ania Troszkiewicz, pomysłodawczyni akcji.

Zespół WIMIN, wraz z badaczkami społecznymi z grupy Ciekawość, stworzył krótką ankietę, w której kobiety i osoby niebinarne mogą wypowiedzieć się na tematy związane z poczuciem dyskomfortu, trudnościami i problemami, z jakimi mierzą się na co dzień.

Wypełnienie ankiety zajmie 10 minut, a za każdy wypełniony formularz dziewczyny z WIMIN przekażą 5 zł na jedną z trzech organizacji prokobiecych. Na respondentki i osoby respondenckie czeka kod rabatowy na zakupy produktów WIMIN na allwimin.com.

Ta ankieta jest pierwszym elementem 3-etapowego procesu. W kolejnym, chętne osoby zostaną zaproszone do pogłębionej, indywidualnej rozmowy, a finalnie do współpracy nad rozwiązaniami i aktywnościami, których celem jest poprawa komfortu życia w kobiecym ciele.

– Zależy nam, by usłyszeć jak najwięcej kobiecych głosów. Dlatego też do współpracy zaprosiłyśmy inne kobiece zespoły i organizacje. Cieszymy się, że wspierają nas badaczki z Ciekawość, a Hello Zdrowie udzieliło matronatu medialnego. My z kolei z radością przekażemy, w imieniu naszych respondentek i osób respondenckich, fundusze dla takich organizacji jak Feminoteka, Centrum Praw Kobiet czy Akcja Menstruacja – mówi Paulina Kitlas, z zespołu WIMIN.

Redakcja Hello Zdrowie całym sercem wspiera akcję #SpisKobiet i zachęca czytelniczki i osoby czytelnicze do brania udziału w tym badaniu. – Systemowa zmiana przyniesie dobro jeśli wspólnie o niej porozmawiamy – mówi Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna Hello Zdrowie.

Wspólnie weźmy nasze zdrowie w nasze ręce – z tego aktu płynie prawdziwa wolność, bo w końcu nasze ciała, to nasz wybór!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Katarzyna Kowalska

Kasia Kowalska wyznała, że partner namawiał ją do aborcji. „Musiałam ukrywać ciążę”

Aktywistki Aborcji Bez Granic

Tysiące Polek usunęły ciąże dzięki Aborcji Bez Granic. Aktywistki pokazały miażdżące statystyki

Elnaz Rekabi

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

Dr Agata Szade / fot. archiwum prywatne

Dr Agata Szade: „Jeśli chodzi o bycie kobietą-naukowcem, to myślę, że w Polsce naprawdę nie jest najgorzej”

„Hidżab to nie jest temat zastępczy. To jest symbol kontroli władzy. Kobiety otwarcie rzucają jej rękawicę” – rozmowa z Aleksandrą Chrobak o kobiecej rewolucji w Iranie

„Za kobiety, życie, wolność”. Młody muzyk z Iranu nagrał protest song. Teraz grożą mu surowe konsekwencje

Aborcja bez względu na stan cywilny. Mieszkanki Indii mówią o przełomie

relaksująca się kobieta

6 sposobów na to, by uniknąć przeziębienia w sezonie grypowym

Chrissy Teigen

„Ona jest taką drama queen”, „Przestań już o tym mówić”. Chrissy Teigen spotkała się z hejtem po wyznaniu o aborcji. Modelka odpowiedziała

Zanim przerwą ciążę, będą musiały wysłuchać bicia serca płodu. Węgierski rząd zaostrza przepisy aborcyjne

Hiszpania

Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u / gettyimages

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

Kobiety w Iranie rozmawiają ze sobą

W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku

Prawo głosu kobiet / unsplash

„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka

„Gdyby mężczyźni robili aborcję, dostawaliby jeszcze kwiaty na koniec”. Aborcyjny Dream Team opublikował mocny spot

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: „Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy”

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”