4 min.
Spanie w soczewkach kontaktowych może być niebezpieczne? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater

Spanie w soczewkach kontaktowych może być niebezpieczne? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater/ Unsplash
Najnowsze
24.01.2021
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
23.01.2021
Syndrom MCS. Alergia na nowoczesność
23.01.2021
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
Używanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne i wygodne – pod warunkiem, że stosujemy się do podstawowych zasad higieny. Należy do nich konieczność zdejmowania soczewek na noc. Z czego ona wynika i czy zasypianie w „kontaktach” szkodzi oczom? Tłumaczy autorka bloga „Dbaj o wzrok”, optometrystka Justyna Nater.
Nie zasypiaj w soczewkach kontaktowych!
Większość osób noszących soczewki kontaktowe wie, że nie powinny zasypiać, nie zdjąwszy ich z oczu. Dlaczego jest to tak istotne? W najnowszym wpisie na instagramowym profilu „Dbam o wzrok” problem ten porusza optometrystka Justyna Nater.
Specjalistka wyjaśnia, że dla zachowania zdrowia rogówki (czyli przezroczystej przedniej warstwy oka) niezbędny jest tlen zawarty w powietrzu. Choć nowoczesne soczewki kontaktowe przepuszczają odpowiednią ilość tlenu w ciągu dnia, to gdy śpimy, mając zamknięte oczy i założone soczewki, do oka dociera go zdecydowanie za mało. To może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszego narządu wzroku. Nater pisze:
„(…) powierzchnia oka, rogówka potrzebuje tlenu. Oczywiście kiedy zamykamy oczy, już powieki ograniczają dostęp tlenu do oka, ale soczewka dokłada nam na powierzchni dodatkową warstwę. Niedobór tlenu w rogówce może powodować jej neowaskularyzację, czyli wrastanie naczyń krwionośnych. Dlaczego? Dlatego, że skoro rogówka potrzebuje tlenu, to naczynia krwionośne chcą go jej dostarczyć”.
Ponadto, jak zwraca uwagę ekspertka, zasypianie w soczewkach utrudnia oczom oczyszczanie ze śluzu, komórek skórnych oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń, które gromadzą się na ich powierzchni w ciągu dnia. Może to powodować szereg poważnych konsekwencji okulistycznych:
„Wiecie, jak często mówimy tu o porannej higienie brzegów powiek. Wspominamy często o tych tak zwanych ‚śpiochach’, czyli tym, co możecie zobaczyć w kącikach oczu po przebudzeniu. Oko się oczyszcza, ze wszystkiego, co się nagromadziło na jego powierzchni w ciągu dnia. Z osadów i zanieczyszczeń. Zostawiając na noc soczewki na oczach, bardzo utrudniacie im to oczyszczanie, co może prowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet stanów zapalnych”.
W związku z tym, aby uniknąć przykrych chorób oczu, należy zdejmować soczewki na noc i dbać o ich prawidłową higienę oraz przechowywanie. Podsumowuje ekspertka:
„Dlatego nie śpijcie w soczewkach kontaktowych, bez względu na to, czy mają, czy nie mają w nazwie ‚dzień/noc’. Spanie w soczewkach jest dozwolone tylko w określonych sytuacjach, np. jeśli stosujemy ortokorekcję lub soczewka pełni rolę opatrunku. Ale każdorazowo decyzja o spaniu w soczewkach musi być podjęta przez specjalistę i odpowiednio częściej przez niego monitorowana na wizytach kontrolnych.
Dbaj o wzrok
Justyna Nater jest optometrystką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych.
Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje 14 tys. osób.
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.01.2021
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

23.01.2021
Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

22.01.2021