Skarżysz się na ból kręgosłupa? Podejmij wyzwanie #dnimobilności z fizjoterapeutką Gosią Włodarczyk
Skarżysz się na ból kręgosłupa, mimo że regularnie trenujesz? Po kilkunastogodzinnej pracy za biurkiem czujesz dyskomfort w dolnej części pleców? A może zapominasz o rozciąganiu? To wszystko może powodować ból kręgosłupa, który dotyczy niemalże każdego. Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, na swoim profilu na Instagramie, rzuciła wyzwanie swoim „kolegom fo fachu”, zachęcając do publikowania propozycji ćwiczeń na mobilność kręgosłupa. Zatem, zróbmy #dnimobilności!
Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, która chętnie dzieli się wiedzą medyczną w mediach społecznościowych. Ostatnio na swoim profilu na Instagramie poruszyła teamt związany z bólem kręgosłupa, który jest bardzo częstych schorzeniem. Dotyczy niemalże wszystkich: od osób bardzo aktywnych fizycznie, po te, które czas wolny spędzają za biurkiem lub na kanapie. Fizjoterapeutka ruszyła z wyzwaniem, zachęcając swoich kolegów fizjoterapeutów i trenerów personalnych, aby wspólnie połączyli siły i publikowali propozycje ćwiczeń na mobilność kręgosłupa, a wyzwanie oznaczyć #dnimobilności w swojej 24-godzinnej relacji na Instagramie, zwanej Instastory.
Kręgosłup nie jest prostą kolumną, ma swoje naturalne krzywizny, jest tak zaprojektowany by dobrze znosić obciążenia. Ma również swoje zakresy ruchomości. Najbardziej ruchomy jest odcinek szyjny i lędźwiowy a najmniej piersiowy i krzyżowy. Zachowanie prawidłowej ruchomości kręgosłupa jest podstawowym elementem profilaktyki przeciwbólowej oraz przeciw przeciążeniom (np. podczas treningu) i chorobie zwyrodnieniowej w późniejszych latach.
#dnimobilności
Inicjatywa fizjoterapeutki Gosi Włodarczyk ruszyła w piątek a na Instagramie można już zobaczyć pierwsze relacje.
Najczęściej widzę u pacjentów zniesienie ruchomości w stawach krzyżowo-biodrowych. Wpływa na to siedzący tryb życia oraz trening siłowy - lata ćwiczeń na siłowni z ciężarem w ustabilizowanej pozycji ciała, a pomijanie ćwiczeń na mobilność i rozciągania. Oczywiście wszystko co tu napiszę, będzie pasować do ograniczenia ruchomości w każdym innym odcinku kręgosłupa, ale te stawy krzyżowo - biodrowe sprawiają najwięcej problemów. Okolica stawów krzyżowo-biodrowych jest miejscem przyczepów silnych więzadeł miednicy, a także licznych mięśni: poprzecznego brzucha, pośladkowego wielkiego, przywodziciela wielkiego, wielodzielnego. Równie istotną strukturą wpływającą na stawy krzyżowo-biodrowe jest powięź piersiowo-lędźwiowa. Zaburzenia w tym rejonie powodują też zaburzenia w prawidłowej pracy mięśni dna miednicy, aby mięśni dna miednicy pracowały prawidłowo musi być zachowana pełna mobilność okolicznych stawów i tkanek.
Propozycja ćwiczeń w pracy
Wielogodzinne siedzenie negatywnie wpływa na napięcie poszczególnych grup mięśniowych: osłabia mięśnie pośladków, brzucha, pleców oraz mięśnie dna miednicy a także może spowodować nadmierne napięcie mięśni karku i rąk, co może być przyczyną napięciowych bóli głowy i zespołu cieśni nadgarstka. Nasze ciało sztywnieje, dostosowuje się do danej pozycji, zmniejsza się mobilność, zakresy ruchomości w stawach. Nawet może dojść do osłabienia ścian naczyń krwionośnych i słabszego przepływu krwi. Jednak nie samo siedzenie jest problemem, tylko brak zmiany pozycji. Jako fizjoterapeutka zalecam 3 minuty ruchu na 30 minut pracy. Wpłynie to prozdrowotnie na nasze ciało oraz na umysł, po 3 minutowym spacerze wokół biura będziemy efektywniej pracować a ciało nam za to podziękuje.
Polecamy
„Czy od brudnych naczyń w zlewie coś ci się stanie?” Psychodietetyczka opublikowała wymowne zdjęcie
„Strach przed samotnością to nie jest powód, żeby mieć dzieci” – mówi Edyta Broda, autorka bloga dla nie-rodziców
„To Wasze piersi i Wasz stanik. Możecie go po prostu przestać zakładać!”- proponuje Joanna Pachla, blogerka
Social media – żeby korzystanie z nich wyszło ci na zdrowie, musisz wiedzieć, kiedy się wylogować
się ten artykuł?