Przejdź do treści

Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam

Simone Biles
Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam/ Photo by Saul Loeb - Pool/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

Złota medalistka olimpijska Simone Biles zeznawała przed Komisją Senacką badającą nieprawidłowości w śledztwie wobec skazanego na dożywocie byłego lekarza kadry USA. Larry Nassar przez 20 lat dopuszczał się napaści seksualnych na młodych gimnastyczkach. „Obwiniam Nassara, a także cały system, który pozwolił na nadużycia” – powiedziała Biles. „Ile jest warta mała dziewczynka?” – zapytała wielokrotnie.

„Ile jest warta mała dziewczynka?”

Słynna amerykańska gimnastyczka Simone Biles podzieliła się swoją historią jako ofiary wykorzystywania seksualnego przez byłego lekarza kadry Stanów Zjednoczonych Larry’ego Nassara. Jak wyznała w emocjonalnym przemówieniu przed komisją Senatu, przez lata była wykorzystywana seksualnie przez 58-latka. Dodała jednak, że winą za to obarcza nie tylko skazanego, ale i związki odpowiedzialne za sport w USA.

– Organizacje utworzone przez Kongres, aby nadzorować i chronić mnie jako sportowca, USA Gymnastics oraz Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych, nie wykonały swojej pracy – tłumaczyła w swojej mowie otwierającej.

Biles zaznaczyła, że gdyby federalne organy ścigania nie przymykały oka na przestępstwa seksualne, być może udałoby się uratować choć część z ponad 250 kobiet, które zostały wykorzystane przez Nassara.

– Obwiniam Larry’ego Nassara, a także cały system, który umożliwił i dopuścił się nadużyć (…) Przegrałyśmy i zasługujemy na odpowiedzi. Nassar jest tam, gdzie jego miejsce, ale ci, którzy umożliwili mu dalsze przestępstwa ,zasługują na pociągnięcie do odpowiedzialności. W innym przypadku będzie to nadal przytrafiać się sportowcom olimpijskim – powiedziała, nie kryjąc łez.

Były lekarz w 2017 i 2018 roku został skazany na dożywocie za napaści seksualne, których dopuszczał się na młodych gimnastyczkach przez 20 lat. Pierwsze zarzuty wobec niego zostały zgłoszone w lipcu 2015 roku przez szefa federacji gimnastycznej, jednak śledztwo zostało zamknięte we wrześniu. Wznowiono je dopiero osiem miesięcy później na skutek kolejnych oskarżeń.

Ile jest warta mała dziewczynka? – pytała wielokrotna medalistka. I dodała – Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka, sportowiec olimpijski ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam ja i setki innych osób.

Wiola Rębecka-Davie

„Nie udało się ochronić młodych kobiet i dziewcząt przed nadużyciami”

Oprócz Biles przed komisją zeznawały także również wykorzystywane przez Nassara gimnastyczki: Maggie Nichols, Aly Raisman i McKayli Maroney. Maroney w swoim przemówieniu oskarżyła lokalne biuro FBI, które sfałszowało jej zeznania, kiedy opowiedziała o nadużyciach mających miejsce w 2011 roku na mistrzostwach świata w Tokio. 25-latka, która padła ofiarą molestowania seksualnego w wieku 13 lat, oświadczyła, że Nassar dał jej pigułkę nasenną, a potem „padł na mnie, molestując mnie godzinami”. Gimnastyczka o wszystkim powiedziała agentowi FBI przez telefon, który nie zbadał prawidłowo sprawy, a później kłamał.

Dyrektor FBI Chris Wray przyznał w trakcie przesłuchania, że działania agentów, którzy zbagatelizowali śledztwo, są niewybaczalne i ogłosił, że jeden z nich został zwolniony.

– Działania i zaniechania pracowników FBI wyszczególnione w raporcie są całkowicie nie do przyjęcia. Te osoby zdradziły swój podstawowy obowiązek, jakim jest ochrona ludzi. Nie udało im się ochronić młodych kobiet i dziewcząt przed nadużyciami – podsumował.

Simone Biles: Wiedziałam, że mentalnie mnie tu nie ma

Przypomnijmy, że podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio Simone Biles wycofała się z udziału w wieloboju indywidualnym, Gdy  zrezygnowała z zawodów, media sugerowały kontuzję. Oficjalnie przekazano jednak, że o wycofaniu zadecydowały „powody medyczne”.

Sama zawodniczka przyznała później podczas konferencji prasowej, że decyzja była podyktowana koniecznością zadbania o własne zdrowie psychiczne.

„Czasami trzeba zrezygnować z wielkich zawodów, żeby skoncentrować się na sobie. To pokazuje, jak silnym zawodnikiem i osobą jesteś” – oznajmiła. I dodała: „Przyjechałam na halę i wiedziałam, że mentalnie mnie tu nie ma. Nie ufam już sobie, musiałam zostawić walkę koleżankom. Nie darowałabym sobie, gdyby przeze mnie przegrały, pracowały zbyt ciężko” – tłumaczyła.

W jednym z wywiadów Biles przyznała, że w podjęciu decyzji pomogła jej historia wybitnej tenisistki Naomi Osaki, która z troski o swoją psychikę zrezygnowała z wielkoszlemowych Rolanda Garrosa i Wimbledonu.

„My, sportowcy, musimy skupić się na sobie, jesteśmy zwykłymi ludźmi. Musimy chronić nasze umysły i ciała, zamiast zawsze być na zawołanie i robić to, czego oczekuje świat” – dodała Biles.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN

Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Wołoszyńska badała nowe gatunki glonów, wykorzystując swój talent do precyzyjnego rysowania

Hasina Joya / Archiwum prywatne

Hasina Joya: Mamy umiejętności i wykształcenie, które sprawiają, że moglibyśmy się odwdzięczyć za pomoc krajowi, który nas przyjął

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Grabińska udowodniła, że ma dość uzdolnień umysłowych, by zostać pierwszą w Polsce sędziną

Aborcja – w Polsce i na świecie. Jak wygląda, ile kosztuje?

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Kodisowa otwierała drzwi polskim filozofkom i psycholożkom, znosząc „ćmiakanie” kolegów-studentów

"Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart/fot. Getty Images

„120 tys. afgańskich uciekinierów czekających wokół lotniska w Kabulu jest pozbawionych pomocy medycznej. Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Wiola Rębecka-Davie

Wiola Rębecka-Davie: Gwałt jest najtańszą bronią. Nie musisz kupować pistoletu, karabinu, maczety, używasz swojego ciała, żeby straumatyzować osobę od ciebie zależną

Kabul, 20 sierpnia / zdj. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images

„Kilka dni temu w Polsce wylało się szambo”. Natalia Gebert o reakcjach Polaków na kryzys w Afganistanie

Angelina Jolie

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Ludwika Włodek: Cykl kroków w tył i w przód starszym Afgankom jest znany, ale dziewczynom, które urodziły się w innych realiach, może być bardzo ciężko

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. "Nie uciszajcie nas"

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. „Nie uciszajcie nas. Wesprzyjcie nas”

Jak nie mówić o uchodźcach i uchodźczyniach? Wyjaśnia Mateusz Adamczyk, wykładowca z UW

Sytuacja kobiet w Kabulu

Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie. „Muszę spalić wszystko, co udało mi się osiągnąć przez 24 lata mojego życia”

Alicja Dorabialska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Alicja Dorabialska tłumaczyła komunistom, że Marks i Engels nic nie wnieśli do chemii fizycznej

Indonezyjska armia rezygnuje z "testu na dziewictwo"

Indonezyjska armia rezygnuje z „testu na dziewictwo”. Kandydatki do wojska nie będą już poddawane poniżającej praktyce

dr Alicja Puścian/fot. P. Gamdzyk

„Brak kobiet w nauce przekłada się bardzo drastycznie i bardzo bezpośrednio na życie przeciętnej rodziny Kowalskich” – mówi dr Alicja Puścian, neurobiolożka

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą