4 min.
Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam

Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam/ Photo by Saul Loeb - Pool/Getty Images
25.05.2022
Po czym poznasz, że twoja rodzina jest toksyczna? Psycholożka Monika Kotlarek wyjaśnia
25.05.2022
Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję
25.05.2022
Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
24.05.2022
W chaosie wojny kwitnie handel dziećmi. „Handlarze wkraczają do sierocińców, korzystając z braku nadzoru”
Złota medalistka olimpijska Simone Biles zeznawała przed Komisją Senacką badającą nieprawidłowości w śledztwie wobec skazanego na dożywocie byłego lekarza kadry USA. Larry Nassar przez 20 lat dopuszczał się napaści seksualnych na młodych gimnastyczkach. „Obwiniam Nassara, a także cały system, który pozwolił na nadużycia” – powiedziała Biles. „Ile jest warta mała dziewczynka?” – zapytała wielokrotnie.
Spis treści
„Ile jest warta mała dziewczynka?”
Słynna amerykańska gimnastyczka Simone Biles podzieliła się swoją historią jako ofiary wykorzystywania seksualnego przez byłego lekarza kadry Stanów Zjednoczonych Larry’ego Nassara. Jak wyznała w emocjonalnym przemówieniu przed komisją Senatu, przez lata była wykorzystywana seksualnie przez 58-latka. Dodała jednak, że winą za to obarcza nie tylko skazanego, ale i związki odpowiedzialne za sport w USA.
– Organizacje utworzone przez Kongres, aby nadzorować i chronić mnie jako sportowca, USA Gymnastics oraz Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych, nie wykonały swojej pracy – tłumaczyła w swojej mowie otwierającej.
Biles zaznaczyła, że gdyby federalne organy ścigania nie przymykały oka na przestępstwa seksualne, być może udałoby się uratować choć część z ponad 250 kobiet, które zostały wykorzystane przez Nassara.
– Obwiniam Larry’ego Nassara, a także cały system, który umożliwił i dopuścił się nadużyć (…) Przegrałyśmy i zasługujemy na odpowiedzi. Nassar jest tam, gdzie jego miejsce, ale ci, którzy umożliwili mu dalsze przestępstwa ,zasługują na pociągnięcie do odpowiedzialności. W innym przypadku będzie to nadal przytrafiać się sportowcom olimpijskim – powiedziała, nie kryjąc łez.
Były lekarz w 2017 i 2018 roku został skazany na dożywocie za napaści seksualne, których dopuszczał się na młodych gimnastyczkach przez 20 lat. Pierwsze zarzuty wobec niego zostały zgłoszone w lipcu 2015 roku przez szefa federacji gimnastycznej, jednak śledztwo zostało zamknięte we wrześniu. Wznowiono je dopiero osiem miesięcy później na skutek kolejnych oskarżeń.
– Ile jest warta mała dziewczynka? – pytała wielokrotna medalistka. I dodała – Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka, sportowiec olimpijski ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam ja i setki innych osób.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
„Nie udało się ochronić młodych kobiet i dziewcząt przed nadużyciami”
Oprócz Biles przed komisją zeznawały także również wykorzystywane przez Nassara gimnastyczki: Maggie Nichols, Aly Raisman i McKayli Maroney. Maroney w swoim przemówieniu oskarżyła lokalne biuro FBI, które sfałszowało jej zeznania, kiedy opowiedziała o nadużyciach mających miejsce w 2011 roku na mistrzostwach świata w Tokio. 25-latka, która padła ofiarą molestowania seksualnego w wieku 13 lat, oświadczyła, że Nassar dał jej pigułkę nasenną, a potem „padł na mnie, molestując mnie godzinami”. Gimnastyczka o wszystkim powiedziała agentowi FBI przez telefon, który nie zbadał prawidłowo sprawy, a później kłamał.
Dyrektor FBI Chris Wray przyznał w trakcie przesłuchania, że działania agentów, którzy zbagatelizowali śledztwo, są niewybaczalne i ogłosił, że jeden z nich został zwolniony.
– Działania i zaniechania pracowników FBI wyszczególnione w raporcie są całkowicie nie do przyjęcia. Te osoby zdradziły swój podstawowy obowiązek, jakim jest ochrona ludzi. Nie udało im się ochronić młodych kobiet i dziewcząt przed nadużyciami – podsumował.
Simone Biles: Wiedziałam, że mentalnie mnie tu nie ma
Przypomnijmy, że podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio Simone Biles wycofała się z udziału w wieloboju indywidualnym, Gdy zrezygnowała z zawodów, media sugerowały kontuzję. Oficjalnie przekazano jednak, że o wycofaniu zadecydowały „powody medyczne”.
Sama zawodniczka przyznała później podczas konferencji prasowej, że decyzja była podyktowana koniecznością zadbania o własne zdrowie psychiczne.
„Czasami trzeba zrezygnować z wielkich zawodów, żeby skoncentrować się na sobie. To pokazuje, jak silnym zawodnikiem i osobą jesteś” – oznajmiła. I dodała: „Przyjechałam na halę i wiedziałam, że mentalnie mnie tu nie ma. Nie ufam już sobie, musiałam zostawić walkę koleżankom. Nie darowałabym sobie, gdyby przeze mnie przegrały, pracowały zbyt ciężko” – tłumaczyła.
W jednym z wywiadów Biles przyznała, że w podjęciu decyzji pomogła jej historia wybitnej tenisistki Naomi Osaki, która z troski o swoją psychikę zrezygnowała z wielkoszlemowych Rolanda Garrosa i Wimbledonu.
„My, sportowcy, musimy skupić się na sobie, jesteśmy zwykłymi ludźmi. Musimy chronić nasze umysły i ciała, zamiast zawsze być na zawołanie i robić to, czego oczekuje świat” – dodała Biles.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Julia Kamińska: Gdy byłam młodsza, doświadczyłam molestowania. Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy

Carey Mulligan: Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi?

Anna Prokop, psychoterapuetka: Co, jeśli kobieta usiądzie bez majtek naprzeciwko mężczyzny, jak w „Nagim instynkcie”? Czy powiedziała: chodź, proszę, zgadzam się?
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022