Przejdź do treści

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Seksualność dzieci / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
Matka z córką rzucają confetti
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
męska grypa
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
szczepienie przeciw koronawirusowi
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Mikołaj Foks
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

„W naszej kulturze postrzegamy dzieci jako istoty aseksualne, nie rozumiejąc, że rozwój seksualny nie ‚wykwita’ w pewnym określonym wieku, a ma charakter ciągły. I jest to całkowicie naturalne” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Marlena Jaszczak, znana też jako „Intymistka”. Czy jest jednak coś, co w zachowaniu dzieci powinno nas zaniepokoić? 

Seksualność dziecięca

Większość zachowań seksualnych dzieci ma charakter rozwojowy. Tak uważa psycholożka Marlena Jaszczak, prowadząca na Instagramie profil „Intymistka”.

Jakie zachowania dzieci są nieadekwatne?

„Te występujące w niewłaściwej przestrzeni (np. publicznie), czasie (np. w trakcie lekcji), formie (gdy występuje przemoc seksualna), występujące wobec niewłaściwej osoby (np. wobec rodzica), zakłócające codzienne funkcjonowanie, występujące bez zgody osoby, która w nich towarzyszy lub powodujące u niej dyskomfort oraz te powodujące dyskomfort (np. poczucie winy) lub uszczerbek zdrowia (np. masturbacja przedmiotami, które mogą uszkodzić ciało) u osoby, która je przejawia” – wyjaśnia psycholożka.

Co robić, jeśli dziecko zachowuje się nieodpowiednio?

Specjalistka dodaje, że jeżeli niepokoi cię coś w zachowaniu twojego dziecka (lub dziecka przebywającego pod twoją opieką) w kontekście seksualności, pamiętaj, że wsparcie specjalisty będzie polegało na wyeliminowaniu zachowań nieadekwatnych, a nie wyeliminowaniu zachowań seksualnych w ogóle.

Z perspektywy opiekuna może być ważne także to, że jeżeli zaobserwujemy u dziecka jakieś zachowania seksualne, nie należy go zawstydzać, wyśmiewać się z niego czy dawać kar.

„Najlepszym sposobem będzie podejście do rozmowy na ten temat ze spokojem – tak, jak do każdej innej rozmowy na temat ustalania granic – co wolno robić i w jakich okolicznościach, a w jakich nie. Możecie się z dzieckiem umówić na jakiś dyskretny sygnał, by w sytuacji, w której zaczyna, np. nieświadomie, odruchowo pocierać swoje narządy płciowe przy rodzinie czy rówieśnikach, przypomnieć mu o zasadach, na które się umówiliście – że nie robi się tego przy kimś.

Dyskretny sygnał przypomni o umowie, ale nie zawstydzi dziecka przed innymi osobami. Nie udawaj, że temat nie istnieje. Nie unikaj rozmowy. Nie mów, że seksualność to coś złego – tłumacz, że każda aktywność ma swój czas i miejsce. Ucz szacunku do swojego ciała i poszanowania granic innych osób” – dodaje Marlena Jaszczak.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

W naszej kulturze postrzegamy dzieci jako istoty aseksualne, nie rozumiejąc, że rozwój seksualny nie „wykwita” w pewnym określonym wieku, a ma CHARAKTER CIĄGŁY. I jest to całkowicie naturalne. Większość zachowań seksualnych dzieci ma charakter rozwojowy. Jakie zachowania są zatem nieadekwatne? 🍄 występujące w niewłaściwej przestrzeni (np. publicznie), czasie (np. w trakcie lekcji), formie (gdy występuje przemoc seksualna) 🍄 występujące wobec niewłaściwej osoby (np. wobec rodzica) 🍄 zakłócające codzienne funkcjonowanie 🍄 występujące bez zgody osoby, która w nich towarzyszy lub powodujące u niej dyskomfort 🍄 powodujące dyskomfort (np. poczucie winy)lub uszczerbek zdrowia (np. masturbacja przedmiotami, które mogą uszkodzić ciało) u osoby, która je przejawia Jeżeli niepokoi Cię coś w zachowaniu Twojego dziecka (lub dziecka przebywającego pod Twoją opieką) w kontekście seksualności, pamiętaj, że wsparcie specjalisty_tki będzie polegało na wyeliminowaniu zachowań nieadekwatnych, a nie wyeliminowaniu zachowań seksualnych w ogóle. Z perspektywy opiekuna_ki może być ważne to, że jeżeli zaobserwujemy u dziecka jakieś zachowania seksualne, nie należy go zawstydzać, wyśmiewać się z niego czy dawać kar. Najlepszym sposobem będzie podejście do rozmowy na ten temat ze spokojem – tak, jak do każdej innej rozmowy na temat ustalania granic – co wolno robić i w jakich okolicznościach, a w jakich nie. Możecie się z dzieckiem umówić na jakiś dyskretny sygnał, by w sytuacji, w której zaczyna np. nieświadomie, odruchowo pocierać swoje narządy płciowe przy rodzinie czy rówieśnikach, przypomnieć mu o zasadach, na które się umówiliście_łyście – że nie robi się tego przy kimś. Dyskretny sygnał przypomni o umowie, ale nie zawstydzi dziecka przed innymi osobami. Nie udawaj, że temat nie istnieje. Nie unikaj rozmowy. Nie mów, że seksualność to coś złego – tłumacz, że każda aktywność ma swój czas i miejsce. Ucz szacunku do swojego ciała i poszanowania granic innych osób.

Post udostępniony przez Seksualność | Konsultacje (@intymistka)

Intymistka, czyli Marlena Jaszczak

Marlena Jaszczak jest dyplomowaną psycholożką. Ekspertka ukończyła także studia podyplomowe z Seksuologii praktycznej – najbardziej nowoczesnego kierunku dotyczącego seksuologii w Polsce. Jak sama o sobie pisze: „Fascynuje mnie wspieranie ludzi podczas ich drogi do odkrywania i akceptowania swojej seksualności”.

Profil „Intymistka”, który prowadzi psycholożka, z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Obecnie śledzi go ponad 1,4 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dzieci się bawią

„On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Anna Dobrowolska

Anna Dobrowolska: polski feminizm jest bardzo podzielony w kwestii tego, czy „prostytucja” to praca, czy opresja

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

„Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”, „Jesteś do niczego!”, „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają”. Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dzieci

Maja Staśko: „żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań

Maja Staśko: „Żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań. Dotknięcie piersi bez zgody to zawsze molestowanie

,,To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach” to kompendium wiedzy o ludzkiej seksualności. Mamy patronat!

kobieta na łóżku

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

dziewczyna na łóżku z książką

Nie ma oziębłych kobiet – zauważa seksuolożka Katarzyna Koczułap. To mit!

dziewczyna w kwiecistej bluzce

Slut-shaming w programie „Love Island”. Maja Staśko: to zawstydzanie kobiet i ograniczanie ich seksualności

Froteryzm, czyli erotyczne ocieractwo. Na czym polega i czy można je leczyć? Tłumaczy seksuolożka Katarzyna Koczułap

Blogerka „Łysa Mówi” o Syndromie Dziecka Maltretowanego: „Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni”

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

Maja Staśko: kiedy wrzucam zdjęcia z odkrytym ciałem lub w seksualnych pozach, nie uprzedmiotawiam się

Joanna Keszka w studiu Hello Zdrowie

Joanna Keszka: „Zacznijmy się w końcu puszczać w seksie!”. Co Polki blokuje w łóżku i jak to zmienić? [WIDEO]

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

„Potrzebna jest zmiana myślenia. Nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba”. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste

Czy punkt G istnieje?

Czy punkt G istnieje? Odpowiada Katarzyna Koczułap

kobieta i mężczyzna, aseksualność

Aseksualność to nowa orientacja seksualna? Tłumaczy Alicja Długołęcka

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Fantazje seksualne / istock

Przeszłość seksualna i fantazje partnerów. Czy warto o nie pytać?

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Jak oddychać? Proste ćwiczenie czyni cuda

Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać