5 min.
Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Seksualność dzieci / unsplash
Najnowsze
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
„W naszej kulturze postrzegamy dzieci jako istoty aseksualne, nie rozumiejąc, że rozwój seksualny nie ‚wykwita’ w pewnym określonym wieku, a ma charakter ciągły. I jest to całkowicie naturalne” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Marlena Jaszczak, znana też jako „Intymistka”. Czy jest jednak coś, co w zachowaniu dzieci powinno nas zaniepokoić?
Spis treści
Seksualność dziecięca
Większość zachowań seksualnych dzieci ma charakter rozwojowy. Tak uważa psycholożka Marlena Jaszczak, prowadząca na Instagramie profil „Intymistka”.
Jakie zachowania dzieci są nieadekwatne?
„Te występujące w niewłaściwej przestrzeni (np. publicznie), czasie (np. w trakcie lekcji), formie (gdy występuje przemoc seksualna), występujące wobec niewłaściwej osoby (np. wobec rodzica), zakłócające codzienne funkcjonowanie, występujące bez zgody osoby, która w nich towarzyszy lub powodujące u niej dyskomfort oraz te powodujące dyskomfort (np. poczucie winy) lub uszczerbek zdrowia (np. masturbacja przedmiotami, które mogą uszkodzić ciało) u osoby, która je przejawia” – wyjaśnia psycholożka.
Co robić, jeśli dziecko zachowuje się nieodpowiednio?
Specjalistka dodaje, że jeżeli niepokoi cię coś w zachowaniu twojego dziecka (lub dziecka przebywającego pod twoją opieką) w kontekście seksualności, pamiętaj, że wsparcie specjalisty będzie polegało na wyeliminowaniu zachowań nieadekwatnych, a nie wyeliminowaniu zachowań seksualnych w ogóle.
Z perspektywy opiekuna może być ważne także to, że jeżeli zaobserwujemy u dziecka jakieś zachowania seksualne, nie należy go zawstydzać, wyśmiewać się z niego czy dawać kar.
„Najlepszym sposobem będzie podejście do rozmowy na ten temat ze spokojem – tak, jak do każdej innej rozmowy na temat ustalania granic – co wolno robić i w jakich okolicznościach, a w jakich nie. Możecie się z dzieckiem umówić na jakiś dyskretny sygnał, by w sytuacji, w której zaczyna, np. nieświadomie, odruchowo pocierać swoje narządy płciowe przy rodzinie czy rówieśnikach, przypomnieć mu o zasadach, na które się umówiliście – że nie robi się tego przy kimś.
Dyskretny sygnał przypomni o umowie, ale nie zawstydzi dziecka przed innymi osobami. Nie udawaj, że temat nie istnieje. Nie unikaj rozmowy. Nie mów, że seksualność to coś złego – tłumacz, że każda aktywność ma swój czas i miejsce. Ucz szacunku do swojego ciała i poszanowania granic innych osób” – dodaje Marlena Jaszczak.
Intymistka, czyli Marlena Jaszczak
Marlena Jaszczak jest dyplomowaną psycholożką. Ekspertka ukończyła także studia podyplomowe z Seksuologii praktycznej – najbardziej nowoczesnego kierunku dotyczącego seksuologii w Polsce. Jak sama o sobie pisze: „Fascynuje mnie wspieranie ludzi podczas ich drogi do odkrywania i akceptowania swojej seksualności”.
Profil „Intymistka”, który prowadzi psycholożka, z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Obecnie śledzi go ponad 1,4 tys. osób.
Poleć artykuł innym
Zobacz także

„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji

„Dla niepełnosprawnych seks jest dokładnie tak samo ważny, jak dla pełnosprawnych, ale przez to, że społeczeństwo pomija ich potrzeby, oni sami zaczynają je wypierać” – mówi Monika Rozmysłowicz, trener psycho-fizjo-seksualny

„Dla niewielu Polek seks jest przyjemnością i sposobem na wyrażenie siebie. Kobiety żywią nieufność wobec seksualności własnej i innych kobiet” – mówi seksuolożka Marta Niedźwiecka
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021