Przejdź do treści

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Seksualność dzieci / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
Anita Włodarczyk - polska "Barbie Shero 2021"
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
Kobieta z aparatem
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

„W naszej kulturze postrzegamy dzieci jako istoty aseksualne, nie rozumiejąc, że rozwój seksualny nie ‚wykwita’ w pewnym określonym wieku, a ma charakter ciągły. I jest to całkowicie naturalne” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Marlena Jaszczak, znana też jako „Intymistka”. Czy jest jednak coś, co w zachowaniu dzieci powinno nas zaniepokoić? 

Seksualność dziecięca

Większość zachowań seksualnych dzieci ma charakter rozwojowy. Tak uważa psycholożka Marlena Jaszczak, prowadząca na Instagramie profil „Intymistka”.

Jakie zachowania dzieci są nieadekwatne?

„Te występujące w niewłaściwej przestrzeni (np. publicznie), czasie (np. w trakcie lekcji), formie (gdy występuje przemoc seksualna), występujące wobec niewłaściwej osoby (np. wobec rodzica), zakłócające codzienne funkcjonowanie, występujące bez zgody osoby, która w nich towarzyszy lub powodujące u niej dyskomfort oraz te powodujące dyskomfort (np. poczucie winy) lub uszczerbek zdrowia (np. masturbacja przedmiotami, które mogą uszkodzić ciało) u osoby, która je przejawia” – wyjaśnia psycholożka.

Co robić, jeśli dziecko zachowuje się nieodpowiednio?

Specjalistka dodaje, że jeżeli niepokoi cię coś w zachowaniu twojego dziecka (lub dziecka przebywającego pod twoją opieką) w kontekście seksualności, pamiętaj, że wsparcie specjalisty będzie polegało na wyeliminowaniu zachowań nieadekwatnych, a nie wyeliminowaniu zachowań seksualnych w ogóle.

Z perspektywy opiekuna może być ważne także to, że jeżeli zaobserwujemy u dziecka jakieś zachowania seksualne, nie należy go zawstydzać, wyśmiewać się z niego czy dawać kar.

„Najlepszym sposobem będzie podejście do rozmowy na ten temat ze spokojem – tak, jak do każdej innej rozmowy na temat ustalania granic – co wolno robić i w jakich okolicznościach, a w jakich nie. Możecie się z dzieckiem umówić na jakiś dyskretny sygnał, by w sytuacji, w której zaczyna, np. nieświadomie, odruchowo pocierać swoje narządy płciowe przy rodzinie czy rówieśnikach, przypomnieć mu o zasadach, na które się umówiliście – że nie robi się tego przy kimś.

Dyskretny sygnał przypomni o umowie, ale nie zawstydzi dziecka przed innymi osobami. Nie udawaj, że temat nie istnieje. Nie unikaj rozmowy. Nie mów, że seksualność to coś złego – tłumacz, że każda aktywność ma swój czas i miejsce. Ucz szacunku do swojego ciała i poszanowania granic innych osób” – dodaje Marlena Jaszczak.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

W naszej kulturze postrzegamy dzieci jako istoty aseksualne, nie rozumiejąc, że rozwój seksualny nie „wykwita” w pewnym określonym wieku, a ma CHARAKTER CIĄGŁY. I jest to całkowicie naturalne. Większość zachowań seksualnych dzieci ma charakter rozwojowy. Jakie zachowania są zatem nieadekwatne? 🍄 występujące w niewłaściwej przestrzeni (np. publicznie), czasie (np. w trakcie lekcji), formie (gdy występuje przemoc seksualna) 🍄 występujące wobec niewłaściwej osoby (np. wobec rodzica) 🍄 zakłócające codzienne funkcjonowanie 🍄 występujące bez zgody osoby, która w nich towarzyszy lub powodujące u niej dyskomfort 🍄 powodujące dyskomfort (np. poczucie winy)lub uszczerbek zdrowia (np. masturbacja przedmiotami, które mogą uszkodzić ciało) u osoby, która je przejawia Jeżeli niepokoi Cię coś w zachowaniu Twojego dziecka (lub dziecka przebywającego pod Twoją opieką) w kontekście seksualności, pamiętaj, że wsparcie specjalisty_tki będzie polegało na wyeliminowaniu zachowań nieadekwatnych, a nie wyeliminowaniu zachowań seksualnych w ogóle. Z perspektywy opiekuna_ki może być ważne to, że jeżeli zaobserwujemy u dziecka jakieś zachowania seksualne, nie należy go zawstydzać, wyśmiewać się z niego czy dawać kar. Najlepszym sposobem będzie podejście do rozmowy na ten temat ze spokojem – tak, jak do każdej innej rozmowy na temat ustalania granic – co wolno robić i w jakich okolicznościach, a w jakich nie. Możecie się z dzieckiem umówić na jakiś dyskretny sygnał, by w sytuacji, w której zaczyna np. nieświadomie, odruchowo pocierać swoje narządy płciowe przy rodzinie czy rówieśnikach, przypomnieć mu o zasadach, na które się umówiliście_łyście – że nie robi się tego przy kimś. Dyskretny sygnał przypomni o umowie, ale nie zawstydzi dziecka przed innymi osobami. Nie udawaj, że temat nie istnieje. Nie unikaj rozmowy. Nie mów, że seksualność to coś złego – tłumacz, że każda aktywność ma swój czas i miejsce. Ucz szacunku do swojego ciała i poszanowania granic innych osób.

Post udostępniony przez Seksualność | Konsultacje (@intymistka)

Intymistka, czyli Marlena Jaszczak

Marlena Jaszczak jest dyplomowaną psycholożką. Ekspertka ukończyła także studia podyplomowe z Seksuologii praktycznej – najbardziej nowoczesnego kierunku dotyczącego seksuologii w Polsce. Jak sama o sobie pisze: „Fascynuje mnie wspieranie ludzi podczas ich drogi do odkrywania i akceptowania swojej seksualności”.

Profil „Intymistka”, który prowadzi psycholożka, z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Obecnie śledzi go ponad 1,4 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach

Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem

Zabawki

„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”

Kogo należy wyprosić z sypialni, żeby nas seks był udany?

Matka z córką

Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: dziewczynki nie muszą spełnić wszystkich oczekiwań innych ludzi [WIDEO]

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Matka z córką rzucają confetti

Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

Dzieci się bawią

„On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Anna Dobrowolska

Anna Dobrowolska: polski feminizm jest bardzo podzielony w kwestii tego, czy „prostytucja” to praca, czy opresja

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

„Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”, „Jesteś do niczego!”, „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają”. Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dzieci

Maja Staśko: „żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań

Maja Staśko: „Żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań. Dotknięcie piersi bez zgody to zawsze molestowanie

,,To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach” to kompendium wiedzy o ludzkiej seksualności. Mamy patronat!

kobieta na łóżku

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

dziewczyna na łóżku z książką

Nie ma oziębłych kobiet – zauważa seksuolożka Katarzyna Koczułap. To mit!

dziewczyna w kwiecistej bluzce

Slut-shaming w programie „Love Island”. Maja Staśko: to zawstydzanie kobiet i ograniczanie ich seksualności

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność